Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny

Łukasz Żal

Przewodniczący
Polska

Autor zdjęć, dwukrotnie nominowany do Oscara: za zdjęcia do „Idy” (2013) i „Zimnej wojny” (2018) Pawła Pawlikowskiego. „Zimna Wojna” przyniosła mu również prestiżową nagrodę American Society of Cinematographers i szereg wyróżnień na całym świecie. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, m.in. do „Ikony” (reż. Wojciech Kasperski), nominowanej do Oscara „Joanny” (reż. Aneta Kopacz), czy „Paparazzi” (reż. Piotr Bernaś). Wcześniej pracował przy filmie „Dovlatov” (reż. Aleksiej German Jr.), który miał swoją premierę na Berlinale 2018 oraz nad filmem „Intruz” (reż. Magnus von Horn), którego premiera odbyła się podczas Quinzaine des Réalisateurs na festiwalu filmowym w Cannes w 2015 roku. Był również jednym z dwóch operatorów nominowanej do Oscara animacji „Loving Vincent” (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman) w 2017 r. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Charliem Kaufmanem przy filmie „I’m Thinking of Ending Things”, którego premiera planowana jest w 2020 roku.

Renata Santoro

 
Włochy

Programerka, selekcjonerka, od 2010 roku dyrektor programowa sekcji „Giornate degli Autori” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Była jurorką na wielu festiwalach filmowych (między innymi Inconvenient Films, CPH:DOX, CinEast Luxembourg) oraz wykładowczynią programu ScriptTeast w Berlinie i Cannes. Wcześniej pracowała m.in. w firmie specjalizującej w edukacji audiowizualnej. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej.

Tod Lending

 
USA

Producent, reżyser i operator. Nominowany do Oscara (za pełnometrażowy film dokumentalny „Legacy”), a także laureat nagrody Emmy. Jego filmy były wyświetlane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach, a także emitowane w najważniejszych stacjach telewizyjnych na całym świecie. Prezes i założyciel Nomadic Pictures, firmy zajmującej się produkcją filmów dokumentalnych z siedzibą w Chicago, a także prezes Ethno Pictures, organizacji non profit produkującej i dystrybuującej filmy dokumentalne.

Eva Mulvad

 
Dania

Reżyserka filmów dokumentalnych. Urodziła się w 1972 roku w Danii. Ukończyła Duńską Szkołę Filmową w 2001 roku. Początkowo realizowała filmy dla telewizji. W 2005 roku zdobyła nagrodę Nordivision dla najlepszego filmu dokumentalnego za poetycki obraz starości „The Last Dance”. W 2006 roku zyskała międzynarodowe uznanie filmem „Wrogowie szczęścia”. Film otrzymał nagrodę Silver Wolf na festiwalu IDFA oraz World Cinema Jury Prize na Sundance Film Festival. W 2011 roku Mulvad otrzymała prestiżową nagrodę Roos Award za całokształt twórczości. Ponadto została wyróżniona przyznawaną przez Women in Film and Television International nagrodą dla młodych talentów, a także Steen Baadsgaards Pris dla młodych reżyserów dokumentalnych. Jej film „Współczesny mężczyzna” (2017) jest częścią tegorocznego cyklu „Fokus na Danię”.

Martin Horyna

 
Czechy

Programer, krytyk filmowy. Początkowo studiował fizykę teoretyczną. Od 2011 roku pracuje przy festiwalu filmowym w Karlowych Warach, gdzie zajmuje się filmami dokumentalnymi z całego świata oraz filmami fabularnymi z Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Trzy lata później dołączył do biura programowego festiwalu filmów krótkometrażowych Prague Short Film Festival. Jako dziennikarz filmowy ma na swoim koncie współtworzenie czeskiego portalu iNDiEFiLM.cz, który specjalizuje się w kinie niezależnym i autorskim. Horyna zajmuje się również pisaniem recenzji, relacji z festiwali i artykułów dla różnych czeskich czasopism filmowych. Jest członkiem International Documentary Association, Slovak Audiovisual Fund i FIPRESCI. Pracował jako konsultant scenariuszowy przy kilku filmach dokumentalnych. W 2019 roku Screen International umieścił go na liście liderów wśród programerów i kuratorów filmowych.

Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy

Jan Komasa

Przewodniczący
Polska

Reżyser, scenarzysta, producent. Nominowany do Oscara za film „Boże Ciało” (2019), który zdobył ponad 40 nagród na prawie 70 festiwalach. Jego filmy były prezentowane i nagradzane m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Palm Springs, AFI, Chicago, Rotterdamie czy Busan i przyciągnęły do kin w Polsce w sumie ponad 5 milionów widzów. Jego zainteresowania nie ograniczają się jedynie do filmu fabularnego – zaangażowany jest także w inne formy audiowizualne – od reklam, teledysków, przez seriale po autorskie współczesne widowisko baletowe. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie teraz wykłada, jest również ekspertem w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej.

Marko Škop

 
Słowacja

Reżyser i scenarzysta, urodzony w 1974 w Prešov na Słowacji. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Komeńskim i reżyserię filmu dokumentalnego w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Obronił doktorat na wydziale filozofii Uniwersytetu Komeńskiego. Reżyser pełnometrażowych filmów dokumentalnych: „Other Worlds” (2006) i „Osadné” (2009), nagrodzonych na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Producent dokumentu „Blind Loves” (reż. Juraj Lehotsky), nagrodzonego w sekcji Quinzaine des Realisateurs w Cannes. Jego debiut fabularny „Eva Nová” (2015) otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto, a kolejna fabuła „Let There Be Light” zdobyła dwie nagrody w Karlowych Warach.

Dekel Berenson

 
Wielka Brytania

Reżyser, scenarzysta, aktywista. Doświadczenia z wypraw do ponad 60 krajów przekuł w pracę twórczą, eksplorując problemy społeczne i humanitarne. Jego krótki film „Ashmina” (2018) otrzymał wiele nagród, w tym m.in. za najlepszy film fabularny w konkursie krótkometrażowym 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie. Kolejny film krótkometrażowy „Anna” (2019) miał premierę na festiwalu w Cannes i zdobył nagrodę Niezależnego Kina Brytyjskiego dla najlepszego krótkometrażowego filmu brytyjskiego. Film jest pokazywany w tegorocznej sekcji „Opowieści ze świata”. Obecnie Berenson pracuje nad debiutem pełnometrażowym „Adva”.

Paola Orlić

 
Chorwacja

Producentka festiwalu filmów animowanych Animafest Zagreb, historyczka sztuki, kuratorka. Ukończyła historię sztuki i filozofię na uniwersytecie w Zagrzebiu oraz College of Art na Uniwersytecie Ohio. Po powrocie do Chorwacji pracowała jako freelancerka przy projektach związanych z mediami i kulturą oraz przy czołowych festiwalach filmowych w kraju. Jest również kuratorką i wykładowczynią. Napisała i zredagowała kilka monografii poświęconych sztuce. Współpracuje z grupą FoAM w Brukseli przy długoterminowym projekcie pod nazwą PARN.

Csilla Kato

 
Rumunia

Selekcjonerka, dyrektor artystyczna festiwalu Astra Film Festival w Rumunii, gdzie od kilku edycji odpowiada za program i selekcję, w tym m.in. sekcje Astra Film Junior i DocumentaryTank @AFF. Wielokrotnie była jurorką na międzynarodowych festiwalach, a jako ekspertka uczestniczyła w projektach dla branży na wydarzeniach dedykowanych filmowi dokumentalnemu w Europie i na świecie. Studiowała antropologię i film na Uniwersytecie Budapesztańskim, ukończyła również London School of Economics

Międzynarodowy Konkurs DocFilmMusic

Stephen Nomura Schible

Przewodniczący
USA

Reżyser, producent. Mieszka w Nowym Jorku, urodził się i wychował w Tokio. Studiował film w Tisch School of the Arts Uniwersytetu Nowojorskiego i wyprodukował wiele projektów związanych z mediami – od filmów po treści reklamowe. Był koproducentem nagrodzonego Oscarem filmu „Między słowami” (2013) Sofii Coppoli. Od tego momentu zaczął regularnie pracować nad projektami dokumentalnymi, które zwykle łączą muzykę i sztukę, między innymi film „Eric Clapton: Sessions for Robert J.” (2004). Jego ostatni dokument „Ryuichi Sakamoto: Coda” (2017) miał premierę na festiwalu filmowym w Wenecji, a „Ryuichi Sakamoto: async at the Park Avenue Armory” (2018) na Berlinale. Film „Coda” zyskał przychylność krytyków i zdobywał nagrody na całym świecie, włączając w to nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie dokumentów muzycznych na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Rachel Leah Jones

 
USA/ Izrael

Reżyserka filmów dokumentalnych, producentka. Urodziła się w Kalifornii w 1970 roku, dorastała między Berkeley a Tel Awiwem. Uzyskała dyplomy w dziedzinach studiów gender i sztuki mediów dokumentalnych. Jej filmy, prezentowane na wielu festiwalach i emitowane w stacjach telewizyjnych (,,500 Dunam on the Moon” (2002), ,,Ashkenaz” (2007), ,,Targeted Citizen” (2010), ,,Gypsy Davy” (2012), ,,Adwokatka” (2019)) są politycznie zaangażowane i często poruszają problem palestyńsko-izraelski. Oprócz realizowania własnych filmów Rachel pracuje również z innymi twórcami, np. przy wielokrotnie nagradzanej produkcji ,,Mur” (2004, reż. Simone Bitton). Jej współreżyserowany z Philippem Bellaiche film ,Adwokatka” zdobył główną nagrodę w konkursie dokumentalnym 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Leszek Możdżer

 
Polska

Pianista jazzowy, kompozytor, twórca muzyki filmowej. Urodził się w 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał ostrogi w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi. Jest wieloletnim współpracownikiem kompozytorów filmowych Zbigniewa Preisnera i Jana A.P. Kaczmarka (współpracowali przy nagrodzonym za muzykę filmie „Marzyciel”). Za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (2019) otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową.

Konkurs Polski

Magdalena Łazarkiewicz

Przewodnicząca
Polska

Reżyserka, scenarzystka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W sezonie 2005/2006 dyrektor artystyczny Teatru Nowego PRAGA. Od roku 2006 wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej, a od 2012 w krakowskiej Akademii Multi Art. Realizuje filmy dokumentalne i fabularne. Reżyserowała także liczne spektakle teatralne i przedstawienia Teatru Telewizji. Wśród wielu nagrodzonych filmów wymienić można m.in. serial „Głęboka woda” (2012-2013), „Drugi brzeg” (1997), „Białe małżeństwo” (1992), „Odjazd” (1991), „Ostatni dzwonek” (1989), „Przez dotyk” (1985).

Joanna Szymańska

 
Polska

Producentka filmowa, aktywistka. Zrealizowała kilkanaście krótko- i pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym koprodukcje międzynarodowe. Za film „Mleczny brat” (reż. Vahram Mkhitaryan) zdobyła nagrodę dla najlepszego producenta filmów krótkometrażowych i dokumentalnych na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Absolwentka Berlinale Talent Campus i EAVE Producers Workshop. Dyrektor Programowa warsztatów „Atelier Scenariuszowe”. Współpracuje z HBO Polska jako konsultantka ds. projektów dokumentalnych. Aktywnie angażuje się w działalność na rzecz rozwoju przemysłu filmowego w Polsce. Od 2017 roku zasiada w Radzie PISF i Radzie Europejskiej Akademii Filmowej. Jej najnowsza pełnometrażowa koprodukcja – „Geniusze” (2020) – miała swoją światową premierę w konkursie festiwalu filmowego w Palm Springs .

Elwira Niewiera

 
Polska

Reżyserka, scenarzystka. Urodziła się w 1976 roku. Ukończyła studia aktorskie w Europejskim Instytucie Teatralnym w Berlinie i Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych: „Efekt domina” (zrealizowany wspólnie z Piotrem Rosołowskim) prezentowany był na ponad 50 międzynarodowych festiwalach na których zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in.: Grand Prix Złoty Róg i Grand Prix Złoty Lajkonik na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig. Jej najnowszy pełnometrażowy film dokumentalny „Książę i Dybuk” (zrealizowany wspólnie z Piotrem Rosołowskim) został wyróżniony m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2017 roku oraz otrzymał Polską Nagrodą Filmową 2019 w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Izabela Plucińska

 
Polska

Reżyserka filmów animowanych. Urodziła się w Polsce, obecnie mieszka w Niemczech. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: wzornictwo) oraz animacji filmowej na Wydziale Operatorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie uzyskała również tytuł doktora w zakresie filmu animowanego. Specjalizuje się w animacji w plastelinie. Jej filmografia obejmuje m.in. „Jam Session” (2005) – zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, „Esterhazy” (2009), „Sexy Laundry” (2015). Obecnie wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, równocześnie prowadząc swoją własną firmę produkcyjną ClayTraces. Za film „Portret Suzanne” (2019) otrzymała nagrodę Złotego Smoka za najlepszy film w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Paweł Dyllus

 
Polska

Operator i reżyser. Nagrodzony za najlepsze zdjęcia przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC w 2020 roku za zdjęcia do swojego debiutu reżyserskiego „Dziwor” o Bogdanie Dziworskim oraz w 2017 roku za film „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy, za który otrzymał również nominację do Orła. W 2013 roku był nominowany do nagrody Złotej Żaby na festiwalu Camerimage za film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Jest ponadto autorem zdjęć m.in. do takich filmów jak: „Atlas” Macieja Kawalskiego (film nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem w konkursie polskim na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym), „Superjednostka” (reż. Teresa Czepiec), „Emilka Płacze” (Rafał Kapeliński) oraz do filmów fabularnych w Armenii i Indiach.

FIPRESCI

  • Jan Storø

     
    Norwegia
     
  • Jihane Bougrine

     
    Maroko
     
  • Nachum Mochiach

     
    Izrael
     

FICC

  • Mira Bernardes-Rusin

     
    Polska
     
  • Terry Cloke

     
    Wielka Brytania
     
  • Chris Hormann

     
    Nowa Zelandia
     

Jury studenckie

  • Karolina Hołub, Paweł Kędziora, Jędrzej Kościński, Dominika Laszczyk-Hołyńska, Mateusz Leśniak, Małgorzata Mączko, Marta Pęcak, Monika Pietras, Krzysztof Strumiński, Bartek Tesarz, Wojciech Tutaj, Dorota Żak