ZWYCIĘZCY 46. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

 

KAZIMIERZ KARABASZ – LAUREAT SMOKA SMOKÓW

 

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

 Grand Prix Festiwalu – Złoty Smok: “Blokada” Sergieja Loznitsy (Rosja)
Srebrny Smok: „Solowe Duety” Josefa Feltusa (Wielka Brytania)
Srebrny Smok:
“Z całej siły” w reżyserii Katell Quillevére (Francja)
„Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa (Polska)

Wyróżnienia:
“Drogi Muslimie” w reżyserii Kerstin Nickig (Niemcy)
“Cały Dzień Razem” w reżyserii Marcina Koszałki (Polska)
“Królik” w reżyserii Runa Wrake’a (Wielka Brytania)
„Ferie” w reżyserii Marii Razbieżkiny (Rosja)

Nagroda Prix UIP Kraków: “For Interieur” w reżyserii Patricka Poubela (Francja)

KONKURS POLSKI

Grand Prix – Złoty Krakowski Lajkonik: „Nasiona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego
Srebrne Krakowskie Lajkoniki:
„Boże Ciało” w reżyserii Adama Sikory
„Kino objazdowe” w reżyserii Marcina Sautera
„Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego

Jury postanowiło nie przyznać Srebrnego Krakowskiego Lajkonika w kategorii filmu animowanego i fabularnego.

Dyplomy Honorowe
„Level” w reżyserii Krzysztofa Kiwerskiego i Zbigniewa Szymańskiego
„Podróż” w reżyserii Dariusza Glazera
„Roszada” w reżyserii Gillesa Renarda
„Klinika” w reżyserii Tomasza Wolskiego

NAGRODY POZAREGULAMINOWE
Z inicjatywy Jury (za zgodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich) Jury przyznało w miejsce jednej – dwie równorzędne Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich:
„Powiedz mi, dlaczego?” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej
„Syberyjski przewodnik?” w reżyserii Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego
Nagroda Prezesa TVP SA: „Elektryczka”reż. Maciej Cuske
Nagroda Prezesa TVP SA dla autora najlepszych zdjęć w filmie dokumentalnym:
Piotr Rosołowski za zdjęcia do filmu „7xMoskwa” w reżyserii Piotra Stasika. Wobec tej decyzji Michał Bukojemski zgłosił votum separatum.
Nagroda im. Macieja Szumowskiego ufundowana przez Kino Polska i Aster: „Herkules wyrusza w świat” w reżyserii Lidii Dudy
Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych – Rzeźba Bronisława Chromego przyznana została Krzysztofowi Kopczyńskiemu z „Eureka Media”

Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż: Jarosławowi Szopińskiemu, montażyście filmu „Dudi” w reżyserii Małgorzaty Łupiny
Nagroda Kodaka: 10 rolek taśmy zostaje przyznana reżyserowi filmu nagrodzonego Złotym Lajkonikiem, czyli Wojciechowi Kasperskiemu za film „Nasiona”
FIPRESCI: „Kochany Muslimie” / „My Dear Muslim” w reżyserii Kerstin Nicking (Niemcy)
FICC: „Elektryczka” / „Suburban Train” w reżyserii Macieja Cuske (Polska)

Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa:
„Kino objazdowe” w reżyserii Marcina Sautera (Polska)
„Nasiona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego (Polska)
„Niosący światło” / „Svetlonos” w reżyserii Vaclava Švankmajera (Czechy)