ZWYCIĘZCY 50. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

 

Jonas Mekas – Smok Smoków
 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu w kategorii powyżej 60 minut: Kaleo La Belle za film „Życie jest gdzie indziej”

Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu w kategorii 30-60 minut: Andrey Gryazev za film „Sanya i wróbel”

Srebrny Róg za szczególne walory artystyczne w kategorii powyżej 60 minut: Rob Lemkin i Thet Sambath za film “Wrogowie publiczni”

Srebrny Róg za szczególne walory artystyczne w kategorii 30-60 minut: Marc Isaacs za film “Ludzie z City”

Wyróżnienia:
Grzegorz Zariczny za film „Marysina Polana”
Muriel Rébora za film „Opiekunka”
Renate Costa za film „Czarna lista”
Marko Skop za film „Osadné”
Eytan Harris za film „Jestem Lilith”

Nagroda Jury studenckiego konkursu dokumentalnego: Marcin Koszałka za film „Ucieknijmy od niej”


MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Złoty Smok dla reżysera najlepszego filmu: Jakub Stożek za film „Poza zasięgiem”

Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego: Jay Rosenblatt za film „W mroku”

Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu fabularnego: Ruben Östlund za film „Incydent w banku”

Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu animowanego: Tim Trawers Hawkins za film „1000 głosów”

Wyróżnienia:
Bartek Kulas za film „Millhaven”
Amiel Courtin –Wilson za film „Cykada”
Kazik Radwanski za film „Pośród głębokiego błękitnego oceanu”

Nagroda EFA dla Najlepszego Filmu Europejskiego (Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego): Jonas Odell za film ‘Tussilago’

Jury Międzynarodowej Krytyki Filmowej (FIPRESCI): Jan Gogola za film „Kocham moje nudne życie”

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) – Nagroda Don Kichota:
François Alaux, Hervé de Crécy, Ludovic Houplain za film „Logorama”
Dyplom Honorowy: Edouard Deluc za film „Gdzie jest Kim Basinger?”

Nagroda jury studenckiego konkursu filmów krótkometrażowych: Rubena Östlunda  za film „Incydent w banku w reżyserii”


KONKURS POLSKI

Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu: Julia Ruszkiewicz i Karolina Bielawska za film „Warszawa do wzięcia”

Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego: Igor Chojny za film „Seans w kinie Tatry”

Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu fabularnego: Kuba Czekaj za film „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”

Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu animowanego: Bartek Kulas za film „Millhaven”

Wyróżnienia:
Izabela Plucińska za film „Esterhazy”
Jakub Stożek za film „Poza zasięgiem”

Nagroda jury studenckie konkursu polskiego: Marcin Koszałka za film „Deklaracja nieśmiertelności”


NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Marcin Koszałka za film „Deklaracja nieśmiertelności”


Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Marcin Koszałka za film „Deklaracja nieśmiertelności”


Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż: Wojciech Jagiełło za film „Pogodna”


Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Telewizję Kino Polska: Grzegorz Zariczny za film „Marysina polana”

Rzeźba Bronisława Chromego dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy