ZWYCIĘZCY 52. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

 

Helena Třeštíková – Nagroda Smok Smoków 

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Peter Gerdehag za film MLECZNE SIOSTRY (Szwecja).

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego – Ida Grøn za film DZIECKO I KLAUN (Dania).

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – David Fisher za film SZEŚĆ MILIONÓW I ON (Izrael/Niemcy/Austria).

NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW OBRAZU FILMU FABULARNEGO za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym ufundowana przez Studio Produkcyjne ORKA – Wojciech Staroń (Polska) za zdjęcia do filmu UWIKŁANI (reż. Lidia Duda).

WYRÓŻNIENIE: Patricia Mortagne za film MÓJ TATA CIACHO (Francja).

Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) – MIESZKANIE w reżyserii Arnona Goldfingera (Izrael/Niemcy).

Nagroda jury studenckiego konkursu dokumentalnego – OJCZYZNA ALBO ŚMIERĆ w reżyserii Witalija Manskiego (Rosja).

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

ZŁOTY SMOK
dla reżysera najlepszego filmu – Alex Lora za film GAMBIT ODYSEUSZA (USA/Hiszpania).

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Marius Iacob za film Z DNIA NA DZIEŃ (Rumunia).

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Ülo Pikkov za film PAMIĘĆ CIELESNA (Estonia).

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Attila Till za film BESTIA (Węgry).

WYRÓŻNIENIE: Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM (Polska).

PRIX EFA dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) – VILLA ANTROPOFF, w reżyserii Vladimira Leschiova i Kaspara Jancisa (Łotwa/Estonia).

Nagroda Don Quichota przyznana przez Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) – TUBA ATLANTIC,w reżyserii Hallvara Witzø (Norwegia).

Nagroda jury studenckiego konkursu filmów krótkometrażowych – KRONIKA OLDŘICHA S. w reżyserii Rudolfa Šmida (Czechy).

KONKURS POLSKI

ZŁOTY LAJKONIK
dla reżysera najlepszego filmu – Lidia Duda za film UWIKŁANI.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Jacek Piotr Bławut za film SAMOTNOŚĆ DŹWIĘKU.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Paweł Dębski za film DRWAL.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego – Tato Kotetishvili za film ARBUZ (Polska/Gruzja).

WYRÓŻNIENIE: Magnus Gertten za film PORT NADZIEI (Polska/Szwecja).

Nagroda jury studenckiego konkursu polskiego – SPACER w reżyserii Filipa Jacobsona.

Nagrody Pozaregulaminowe:

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserię – Piotr Szczepanowicz za film DRÓŻNIK.

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepsze zdjęcia – Wojciech Staroń za film UWIKŁANI (reż. Lidia Duda).

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM.

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż – Stefan Paruch za film MÓJ DOM.

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Jacek Petrycki za film MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA.

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Piotr Furmankiewicz z FUMI Studio za film DRWAL.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI – ZATRZYMANE W KADRZE, w reżyserii Tamar Tal.