ZWYCIĘZCY 54. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

 

NAGRODA SMOK SMOKÓW – Bogdan Dziworski

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Telewizji Polskiej S.A. – Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film EFEKT DOMINA (Polska, Niemcy)

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego – Dan Wasserman za film SWATKA (Izrael)

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – Talal Derki za film POWRÓT DO HOMS (Syria/Niemcy)

WYRÓŻNIENIA:
Jaap van Hoewijk za film CZAS ZABIJANIA (Holandia)
Alina Rudnitskaya za film KREW (Rosja)

Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowana przez Chimney Pot – Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film EFEKT DOMINA (Polska, Niemcy)

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI): GRANICE w reżyserii Jacqueline van Vugt (Holandia) 

Nagroda jury studenckiego konkursu dokumentalnego: POWRÓT DO HOMS w reżyserii Talala Derki (Syria/Niemcy)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Jerzy Kucia za film FUGA NA WIOLONCZELĘ, TRĄBKĘ I PEJZAŻ (Polska).

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Juliette Touin za film WIELKI DOM (Kuba)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Stephen Irwin za film BÓG Z TOBĄ (Wielka Brytania)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Mat Kirkby za film ROZMOWA (Wielka Brytania)

WYRÓŻNIENIA: 
Raúl de la Fuente za film MINERITA (Hiszpania/Boliwia)
Lidia Sheinin za film MAMA (Rosja)

PRIX EFA 2014 dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana została filmowi LATO 2014, w reżyseriiWojciecha Sobczyka (Polska)

Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC): WIECZNE ŚWIATŁO, w reżyserii Carlosa Tribiño Mamby’ego (Kolumbia)

Nagroda jury studenckiego konkursu filmów krótkometrażowych: PRZEZ GŁOGI w reżyserii Anny Benner, Pii Borg, Gemmy Burditt (Wielka Brytania)

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNYCH FILMÓW MUZYCZNYCH DocFilmMusic

ZŁOTY HEJNAŁ dla reżysera najlepszego filmu – Amandzie Sans i Miquelowi Galofré za film PIEŚŃI ODKUPIENIA (Jamajka/Hiszpania)

WYRÓŻNIENIE:
Chelsea McMullan za film MÓJ DOMEK NA PRERII (Kanada)

KONKURS POLSKI

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film EFEKT DOMINA (Polska, Niemcy)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Jan P. Matuszyński za film DEEP LOVE (Polska)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Piotr Dumała za film HIPOPOTAMY (Polska)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego – Kacper Lisowski za film OJCZE MASZ (Polska)

WYRÓŻNIENIA:
Vahram Mkhitaryan za film MLECZNY BRAT (Polska)
Tomek Ducki za film ŁAŹNIA (Polska)

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż – Agnieszka Glińska, Wojciech Zamecznik, Adam Palenta za film DOM NA GŁOWIE (reż. Adam Palenta)

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Paweł Łoziński za film WERKA

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Joanna Szymańska i Wajda Studio za film MLECZNY BRAT

Nagroda jury studenckiego konkursu polskiego: DEEP LOVE w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego

Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu konkursowego ufundowana przez Magazyn Filmowy SFP dla filmu NIEGDYŚ MOJA MATKA w reżyserii Sophia Turkiewicz

DRAGON FORUM
HBO DRAGON FORUM AWARD dla projektu filmu IKONA, w reżyserii Wojciecha Kasperskiego

DOCS TO GO!
Wyróżnienie DOK.INCUBATOR za najlepszą prezentację: DROGA NA K2 w reżyserii Elizy Kubarskiej