DOCS+SCIENCE na 55.KFF

Druga odsłona dokumentów o nauce, nowych technologiach i odkryciach

W dniach 1-5 czerwca 2015 r. Krakowski Festiwal Filmowy wraz z  Fundacją dla AGH zapraszają na drugą edycję pokazu filmów naukowych DOCS+SCIENCE, odbywającego się w ramach 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Patronat honorowy nad pokazem objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Powodzenie i niewątpliwy sukces pierwszej edycji wywołały naturalną potrzebę rozwinięcia projektu. Tegoroczna edycja sekcji to dwukrotnie większa liczba filmów, spotkania z ekspertami, a także szereg wydarzeń poprzedzających festiwal. 

DOCS+SCIENCE to sekcja filmów dokumentalnych poświęconych nauce, która zostanie zaprezentowana publiczności festiwalowej już po raz drugi. W programie pojawią się ponownie intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Przegląd odbędzie się w nowym miejscu, w świetnie do tego przygotowanych salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. 

Tradycyjnie też pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i ekspertami. W tym roku czekają nas dwie imprezy przedfestiwalowe: pokaz plenerowy filmu “Biało-czerwoni z Chrząstawy”  na Miasteczku Studenckim AGH oraz impreza w Fabryce – Pokaz Filmów “When Bjork Met Attenborough” i “Biofilia”. A po filmie impreza w tanecznych dźwiękach  inspirowanych muzyką wprost ze Skandynawii! 

Uczestnicy festiwalu wybiorą się w niezwykłą podróż przez Arktykę i wraz z autorami filmu "Ścigając arktyczny lód" będą podglądać z niezwykłej perspektywy topniejące lody północy.
* spotkanie z Małgorzatą Śmieszek z Arctic Centre, University of Lapland

Spotkają ludzi, którzy na krańcach świata wytrwale spoglądają w nieskończoność, badając wszechświat, a także towarzyszące im maszyny zaangażowane w badania kosmosu i naszej egzystencji w filmie „Skupieni na nieskończoności”.
* spotkanie z dr Waldemarem Ogłozą z Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Ścigając arktyczny lód reż. Jeff Orlowski

Zadamy sobie także pytania o nasze geny i to jak bardzo nas determinują w filmie „Genetyka i ja”.
* spotkanie z Marcinem Szafrańskim z Krakowskiego Centrumum Psychologicznego SALVATE

W pokazie znajdzie się także coś dla pasjonatów przyrody. „Sekretne drogi wędrownych ptaków” zabierze wszystkich w niesamowitą podróż w towarzystwie dzikich gęsi, odwiecznie przemierzających swe podniebne szlaki. Christian Moullec – bohater filmu – obserwował ptaki z bardzo bliska, lecąc wraz z nimi motolotnią, po długim procesie asymilacji, stając się pełnoprawnym członkiem stada. Gościem festiwalu będzie reżyser filmu Franck Cuvelier, który podzieli się z publicznością doświadczeniami z czasu tej produkcji.
* spotkanie z reżyserem filmu, Franckiem Cuvelier 

Sekretne drogi wędrownych ptaków reż. Franck Cuvelier

W filmie „Miłość i inżynieria” bułgarski matematyk i programista Atanas spróbuje zhakować miłość! Efekty eksperymentu, który przeprowadzi wraz z swoimi nieśmiałymi kolegami na uniwersytecie w Helsinkach, zobaczymy na ekranie.
* spotkanie z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem z Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH
 

„Vermeer według Tima” opowiada historię niestrudzonego wynalazcy z Teksasu, który próbuje rozwiązać zagadkę wielkiego holenderskiego mistrza pędzla, Johannesa Vermeera, i jego niezwykle realistycznych obrazów tworzonych na 150 lat przed fotografią. Film „Dron” zbada konsekwencje działań wojennych dronów i ich wpływu w przyszłości na nasze życie. Poprzez wgląd w niedostępne laikowi miejsca, widzowie będą mogli podejrzeć dokąd zmierza nowa technologia, która rewolucjonizuje współczesną wojnę.
* spotkanie z Łukaszem Gazurem, redaktorem „Dziennika Polskiego”

Film "Uwaga! Drony" zbada konsekwencje działań wojennych dronów i ich przyszłego wpływu na nasze życie. Poprzez wgląd w niedostępne laikowi miejsca, widzowie będą mogli podejrzeć dokąd zmierza nowa technologia, która rewolucjonizuje współczesną wojnę.
* spotkanie z dr inż. Sławomirem Mikrutem, z Katedry Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska AGH
 

„Łańcuchy pokarmowe” ujawnią procesy ekonomiczne, które poprzez wyzysk i zniewolenie cofają nas do XIX w.
* spotkanie z Łukaszem Wajdą, Karoliną Ruszelą i Eweliną Kukiełką z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

W świetną podróż z doświadczonym w świecie finansów programistą  Davem Cliffem zabierze widzów nagrodzony głównym laurem na festiwalu filmów naukowych w Ołomuńcu, „Zachwyt logiką”, rozświetlając mroki tej niezwykle trudnej nauki, która niejednego ze swych luminarzy przyprawiła o chorobę psychiczną. Od Arystotelesa do Alicji w Krainie Czarów, od science fiction, aż po super komputery, a wszystko po to, by odnaleźć podstawy logicznego rozumowania.
* spotkanie z Juliuszem Doboszewskim z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnim filmem który będziemy prezentować jest  „Rzeczywistość utracona” polskiego reżysera Karola Jałochowskiego, który w niezwykle pięknej formie opowie o fizyce kwantowej, trudnej dziedzinie nauki, której zawiłości zrozumieć pomogą wspaniałe choreografie baletowe. Pokaz filmu będzie jego światową premierą, którą uświetni reżyser, prowadząc po seansie dyskusję z widzami. 
* spotkanie z reżyserem filmu, Karolem Jałochowskim

Zachwyt nad logiką reż. Catherine Gale

Pokazy w ramach sekcji DOCS+SCIENCE są bezpłatne.
  
Serdecznie zapraszamy.
AGH, Budynek B8 sala 010 A i B. 

 

Kategoria: news.

Aktualności

1061 z 1916