THE WINNERS OF THE 14th NATIONAL AND 11st INTERNATIONAL SHORT- LENGHT FILM FESTIVAL

 

NATIONAL COMPETITION

Grand Prix – Golden Hobby- Horse: „First Love”/ „Pierwsza miłość” directed by Krzysztof Kieślowski – TVP

Silver Hobby- Horse – President of City of Cracow Award: „Hawks”/ „Jastrzębie” directed by Stanisław Manturzewski and Stanisław Niedbalski – WFD

 

Silver Hobby- Horse – President of Radio and TV Committee Award: „The 8th Continent”/ „Ósmy kontynent” directed by Andrzej Zajączkowski – TVP

 

Bronze Hobby- Horse:

„Scherzo” directed by Krzysztof Nowak – Semafor

„Bye Bye, Dear Couple”/ „Żeganaj paro” directed by Ryszard Antoniszczak – SFA

„Grandfather Salt”/ „Pradziadek Sól” directed by Ewa Kruk – WFD

„Turn of Hope”/ „Wiraż nadziei” directed by Mariusz Walter – TVP

 

Polish Army Award: „We Are Coming Towards You, My Land”/ „Idziem do ciebie ziemio” directed by Leonard Ordo – Czołówka and „Confession”/ „Wyznanie” directed by Robert Stando – Czołówka

Special Mention: „Soldier’s Pains” directed by Janusz Chodnikiewicz – Czołówka

„Żołnierz Polski” Magazine Award – Golden Cutlass: „Soldier’s Pains”/ „Żołnierski trud” directed by Janusz Chodnikiewicz – Czołówka

„Głos Robotniczy” Magazine Award – Iron Boat: „These Town Needs To Be Repaired”/ „Miasteczka na warsztacie” directed by Władysław Wasilewski – WFO

CRZZ Award: „Hunter”/ „Łowca” directed by Sergiusz Sprudin – WFD

NOT Award: „Don’t Wish Me 1000 Years, Please”/ „Nie życzcie mi 100 lat” directed by Bohdan Kosiński – WFD

Alliance For Health Policy Tuberculosis and Pulmonary Diseases Award – „Existence”/ „Obecność” directed by Romuald Dobrzyński – TVP

The Journalist Prize „Warsaw Mermaid”: „Episode 14”/ „Odcinek czternasty” directed by Radosław Piwowarski – TVP

 

Honorary Diplomas:

„Georg Philipp Telemann’s Journey from Żary to Pszczyna” directed by Bogdan Dziworski

„A Sentimental Story”/ „Historia sentymentalna” directed by Zofia Oraczewska – SMF

 

INTERNATIONAL COMPETITION

Grand Prix – Golden Dragon: „An Island”/ „Ostrow” directed by Fiodor Chitruk (USRR)

Special Prizes – Golden Dragnons:

„First Love”/ „Pierwsza miłość” directed by Krzysztof Kieślowski (Poland)

„A Trap”/ „Zamka” directed by Aleksander Ilić (Yugoslavia)

 

Silver Dragons:

„Safebreaker”/ „Kasar” directed by Jaromil Jireš (CSRS)

„Undecurrents” directed by Robin Lehman (Great Britain)

„Wednesday” directed by Marvin Kupfer (USA)

One Armed Bandit” directed by Peter Kruse (Sweden)

 

Honorary Diplomas:

„April in Portugal”/ „Kwiecień w Portugalii” directed by Krzysztof Szmagier (Poland)

„A Miller from the Black River”/ „Monar a Cserna-Rekan” directed by Vince Lakatos (Hungary)

„Clockwork Poema”/ „Mechanika poema” directed by Edgardo Diaz (CSRS)

Formica” directed by Matty Aslan (Romania)

 

FAO Award – Golden Osiris: „Operation Sahel” directed by Georges Vikar (ONZ)

CIDALC Award – Silver Medal: „Pablo Neruda, 1904 – 1973” directed by Uwe Belz (GDR)

CIDALC Honorary Diploma: „An Island”/ „Ostrow” directed by Fiodor Chitruk (USRR)

CIDALC Special Mention: “Bundi” directed by Shanti Varna (India)