THE WINNERS OF THE 22nd NATIONAL AND 19th INTERNATIONAL SHORT- LENGHT FILM FESTIVAL

 

NATIONAL COMPETITION

 

Grand Prix – Golden Hobby- Horse: “A Lesson of Journalism”/ “Lekcja publicystyki” directed by Krystian Przysiecki – TV

 

Special Prizes – Silver Hobby-Horse:

„We Are Wanted”/ „Jesteśmy potrzebni” directed by Zdzisław Tabor – Czołówka

„Solo on the Fallow”/ „Solo na ugorze” directed by Jerzy Kalina – SMF

Bronze Hobby- Horse:

„You’ve Promised Us This Land”/ „Tyś nam obiecał ziemię sprawiedliwą” directed by Halina Mirosz i Hanna Kramarczuk

„Polish noncamera newsreel # 1”/ „Polska kronika nonkamerowa nr 1.” directed by Julian Antonisz – SFA

„Soldier’s Story”/ „Historia żołnierza” directed by Andrzej Barański – WFO

„Drying Out”/ „Odwyk” directed by Maciej Leszczyński i Mieczysław Siemieński – TV

„The First Movie”/ „Pierwszy film” directed by Józef Piwkowski – Semafor – fot the best debut

 

Professional Awards:

for cinematography: Włodzimierz Precht and Andrzej Borys for „The Other Side of Light”/ „Po tamtej stronie światła” – TV

for editing: Maria Mastalińska for „I’m Going Towards My Birth”/ „Idę ku moim narodzinom” – WFO

for music: Henryk Kuźniak for „Soldier’s Story”„Historia żołnierza”

for special visual values: Grzegorz Małecki for „Hamadria” – WFO

 

INTERNATIONAL COMPETITION

Grand Prix – Golden Dragons: „Return”/ „Powrót” directed by Krystian Przysiecki, Witold Kuczyński (Poland)

Special Prizes – Golden Dragons:

„Zanik domu Uscheru” directed by Jan Švankmajer (CSRS)

El Nass Wal Bohira” directed by Hashen El Nahass (Egypt)

Silver Dragons:

„Dust to Dust” directed by Chris Kelly (Great Britain)

„E” directed by Břetislav Pojar (Canada)

„Stowarzyszenie teatralne GARDZIENICE” directed by Anna Górna, Lubomir Zając (Poland)

„Den Kato Glucharcze” directed by Anri Kulijew, Nikołaj Todorow (Bulgaria)

Professional Awards – Bronze Dragons:

for cinematography: Dumitru Gheorghe for „Batrini” directed by Ion Visu (Romania)

for writting: J. Maliszewski for „8 taktow zabytoj muzyki” reż. A. Fiernanagiec (USRR)

for music: Michal Pavliček, Michal Kocáb for „Pevnost” directed by M. Baumbruck (CSRS)

 

Honorary Diplomas:

„Baba Amte” directed by P.B. Pendharkar (India)

Veselin Nikolić” directed by. Purisa Djordjević (Yugoslavia)

„Solo on the Fallow”/ „Solo na ugorze” directed by Jerzyn Kalina (Poland)

„Jesienno” directed by P. Cankow, L. Chalaczew, M. Pitrowa, P. Stankow, K. Dobrosławski, J. Papazowa (Bulgaria)

 

FIPRESCI Award: „Aqua” directed by Milorad Bajić (Yugoslavia)

FIPRESCI – Special Mention: „The Ploughman”/ „Oracz” directed by Marian Cholerek (Poland) and „E” directed by Břetislav Pojar (Canada)

FICC Award – „Don Kichote”: „Zanik domu Uscheru” directed by Jan Švankmajer (CSRS)

FICC – Special Mention:

Extended play” directed by David Casco (USA)

“Den Kato Glucharcze” directed by Anri Kulijew and Nikolaj Todorov (Bulgaria)