Znajdź się na plakacie Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

Identyfikacja wizualna 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 

Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko fascynujące filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane oraz ich twórcy, którzy każdego roku tłumnie przyjeżdżają do Krakowa z całego świata. Festiwal to także jego odbiorcy. O tym, jak będą w tym roku wyglądały festiwalowe plakaty, okładki programów, banery reklamowe zdecydują sami widzowie.

 

W tym roku oprawa graficzna Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie dziełem zbiorowym, w którym każdy widz będzie miał możliwość wyrażenia siebie w przestrzeni publicznej. Przesłane przez festiwalową publiczność zdjęcia, obrazy i teksty trafią na festiwalowe plakaty, a niektóre z nich znajdą się na okładkach programów, drukach w wysokonakładowej prasie, trafią do mediów społecznościowych i na kinowe ekrany.

 

Na specjalnie zaprojektowanej stronie internetowej, widzowie będą mogli zakupić festiwalowy karnet lub bilety na filmowe seanse, otrzymując w zamian fragmenty powierzchni plakatów tegorocznej edycji, które w prosty i intuicyjny sposób będą mogli wypełnić rysunkami, zdjęciami lub krótkimi tekstami. Jak twierdzi współautor koncepcji, projektant, Jakub de Barbaro “jest to gest odzyskania przestrzeni publicznej. Twórcami treści w tej przestrzeni, tym samym, przestają być wyłącznie firmy i korporacje, a zostają zwykli ludzie”. Akcja współtworzenia oprawy graficznej 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie dostępna dla widzów do 23 kwietnia.

 

 

Adres strony akcji: https://identyfikacja.krakowfilmfestival.pl/

 

58.KFF - identyfikacja

 

W 2011 roku Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczął współpracę z duetem projektantów, Kubą Sowińskim i Jakubem de Barbaro, którzy zdecydowali się zastąpić coroczny autorski plakat Festiwalu nowatorskim konceptem, który mimo znaczących modyfikacji wizualnych realizowany jest konsekwentnie do tej pory.

 

W poprzednich latach, duet twórców systematycznie opierał projekty plakatów Festiwalu o treści pochodzące z festiwalowych filmów. Tworzył śmiałe kompozycje, posługując się nieoczywistymi klatkami filmowymi, precyzyjnie wyselekcjonowanymi cytatami, prowokacyjnymi listami dialogowymi lub samymi tytułami filmów, zapisanymi w oryginalnych językach, z często egzotycznych krajów ich produkcji.

 

W ubiegłym roku, oprawę graficzną Festiwalu stanowiły amatorskie portretów ludzi świata kina, stworzone przez przyjaciół Krakowskiej Fundacji Filmowej. Poszczególne elementy identyfikacji tworzyły zawsze niezwykle spójną całość z miejscem ich ekspozycji i generowały nowy samodzielny, niekiedy zabawny, a niekiedy kontrowersyjny kontekst.

 

Jakub de Barbaro

Urodzony w 1977 roku w Krakowie projektant, specjalizujący się w grafice wydawniczej i identyfikacji wizualnej. Współzałożyciel spółdzielni artystycznej Goldex Poldex (2008-2012) oraz Szalonej Galerii (2017). Dawniej wykładowca Raffles Design Institute w Szanghaju. Współpracuje głównie z instytucjami kultury w kraju i za granicą.

 

Kuba Sowiński

Urodzony w 1973 roku w Krakowie, projektant grafiki użytkowej, współtwórca ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”. Wraz z Wojciechem Kubieną prowadzi studio projektowe Biuro Szeryfy oraz pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Specjalizuje się w grafice wydawniczej, współpracuje głównie z instytucjami kultury i wydawnictwami.

 

Plakaty Krakowskiego Festiwalu Filmowego autorstwa Jakuba de Barbaro oraz Kuby Sowińskiego otrzymały nagrodę publiczności w konkursie opraw graficznych festiwali filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.

 

Archiwum plakatów Krakowskiego Festiwalu Filmowego: https://www.krakowfilmfestival.pl/archiwum/plakaty-11/

 

Adres strony akcji współtworzenia plakatów: https://identyfikacja.krakowfilmfestival.pl/

 

  1. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 27 maja do 3 czerwca 2018 roku.
Kategoria: news.

Aktualności

701 z 1916