>

Paneliści KFF Talks

Anna Bikont 

Dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę My z Jedwabnego, którą Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu (National Jewish Book Award). Wydała w 2017 roku biografię Sendlerowa. W ukryciu, która otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, w 2019 biografię Jacka Kuronia, Jacek (współautorka Helena Łuczywo), nagrodzoną Nagrodą Historyczną „Polityki”, w 2012 roku książkę „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”..W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

Mateusz Hohol

Mateusz Hohol (ur. 1987) – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, afiliowany w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Jego badania dotyczą przede wszystkim psychologii matematyki, czyli tego jak nasze umysły przyswajają, przetwarzają i tworzą struktury matematyczne, oraz pojęciowych i metodologicznych zagadnień (neuro)kognitywistyki. Opublikował książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge, 2020), „Umysł matematyczny” (CCPress, 2014) i „Wyjaśnić umysł: Struktura teorii neurokognitywnych” (CCPress, 2013) oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych. Jest członkiem European Society for Cognitive Psychology, Mathematical Cognition and Learning Society, Komisji Filozofii Nauk Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego. Laureat Nagrody Naukowej Polityki, Stypendium „Start” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Więc informacji na stronie: www.hohol.pl

Krzysztof Meissner

Profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym, współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrosem z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Był dyrektorem naukowym Narodowego Centrum Badań Jądrowych, największego instytutu badawczego w Polsce. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie.

Bodgan de Barbaro

Profesor dr hab. nauk med. Bogdan de Barbaro, psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ. W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie.

Marcin Borchardt 

Reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Autor filmów dokumentalnych, m.in. wielokrotnie nagradzanego „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca akademicki, autor monografii naukowych: „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących. Tom 1” (2014) i „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (2018). Selekcjoner sekcji dokumentalnej jednego z najważniejszych amerykańskich festiwali filmowych Slamdance Film Festival. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Adam Michnik

Polski publicysta, dysydent w czasach PRL-u, Sergei Loznitsa – wybitny ukraiński twórca filmowy, wielokrotny laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w tym nagrody Smok Smoków za wkład w światowe kino dokumentalne. Reżyser pokazywanego na festiwalu filmu „Mr Landsbergis” spenetrował wiele archiwów i posiadł ogromną wiedzę na temat rosyjskich zapędów imperialnych. Jednoznacznie potępił agresję na Ukrainę. Vytautas Lansbergis doprowadził w 1990 do proklamacji niezależności Litwy od Związku Radzieckiego. Na podstawie swoich doświadczeń porozmawiają o potrzebie państw i narodów do samostanowienia.