700-lecie Wilna. Pokaz specjalny


3.06.2023, godz. 21:00
PAWILON JÓZEFA CZAPSKIEGO

Z okazji 700-lecia Wilna prezentujemy dwa znakomite filmy pokazujące to piękne miasto w różnych odsłonach. “Pewnego razu w Wilnie” Eitvydasa Doškusa (2021) to unikalna symfonia miasta, w której reżyser stara się zachować ważne miejsca, rytuały miejskie i ludzi. W historię Wilna zanurzymy się oglądając “Czas płynie przez miasto” Almantasa Grikevičiusa (1966). To jedyny film z czasów sowieckich, gdzie Wilno jest głównym bohaterem. Kontrastowa ścieżka dźwiękowa pozwala poczuć wielkość miasta, jego przeszłość i poznać mieszkańców.

  • Pewnego razu w Wilnie, reż. Eitvydas Doškus, 2021, 23’

Nawiązując do miejskich symfonii filmowych sprzed wieku, Doskus tworzy niezwykły, imponujący wysmakowanymi ujęciami portret litewskiej stolicy. Wilno w jego obiektywie pulsuje współczesnym życiem, ale nie zapomina o przeszłości. Miasto obserwowane z najbardziej niezwykłych punktów widzenia odsłania przed nami swoje tajemnice – od zarośniętych brzegów rzeki, spowitych poranną mgłą, po szczyty szklanych wieżowców, pośród których ukrywają się betonowe perełki socmodernizmu. Architektoniczne rytmy wielkopłytowych osiedli kontrastują z mrocznymi zaułkami starego miasta, przywołującymi wspomnienia dawnych mieszkańców

  • Czas płynie przez miasto, reż.Almantas Grikevičius, 1966, 20’

Reżyser filmu, Almantas Grikevičius, wędruje pomiędzy starymi murami Wilna by uchwycić historię tego miasta i wskrzesić jego fantomy. Jest to jedyny poetycki film dokumentalny z czasów sowieckich, w którym Wilno jest głównym bohaterem. Interesująca ścieżka dźwiękowa, z kontrastującymi zestawieniami dodaje filmowi dodatkowego podtekstu. Słyszymy tu radzieckie marsze i polonez Ogińskiego, dźwięk dzwonów łączący się z dźwiękiem samolotów przecinających niebo.

W przypadku deszczu – wydarzenie zostanie odwołane.

Partner: Ambasada Litwy, Muzeum Narodowe w Krakowie
Wstęp wolny

„Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści”

24.05 – 3.09.2023, Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa ukazuje Wilno w wyjątkowo skomplikowanym okresie historycznym. Poznajemy miasto dzięki obrazom, grafikom, zdjęciom i innym pracom ówczesnych twórców.

W czasie trwania festiwalu wstęp na wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne…” oraz „XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej” za okazaniem karnetu bądź akredytacji festiwalowej będzie wynosił 5 zł na każdą z wystaw.