Przy łóżku kolaboranta

Izrael | 2018 | dokument | 51 min. Konkurs dokumentalny

Strach, wstyd, poczucie winy – z takimi uczuciami musi się zmagać przykuty do łóżka Unes. Przed laty zhańbił swoją arabską rodzinę, godząc się na współpracę z izraelskimi służbami specjalnymi i pomagając wrogom w wykupie ziemi od Palestyńczyków. Od tamtej pory ani on, ani jego bliscy nie mogą zaznać spokoju. Czy śmierć kolaboranta uwolni ich wreszcie od tego piętna? W klaustrofobicznej atmosferze kamera asystuje umierającemuUnesowi, który dzieli się z nami własną wersją kompromitujących go wydarzeń z przeszłości.

reżyseria

David Ofek

Reżyser, scenarzysta i aktor. Urodził się w Ramat Gan. W 1992 roku ukończył Sam Spiegel Film School w Jerozolimie. Jego film dyplomowy „High-Tech Dreams” (1993) został uznany najlepszy film krótkomterażowy na festiwalu filmowym w Jerozolimie. Kolejne filmy również spotykały się z uznaniem i zdobywały laury na międzynarodowych festiwalach. Obecnie jest uważany za jednego z najważniejszych izraelskich dokumentalistów i twórców seriali telewizyjnych. Jego wielokrotnie nagradzane filmy (indywidualne i zrealizowane wspólne z Yossi Madmoni) to m.in. "Bat Yam - New York", "No. 17", "Melanoma My Love", "The Ulpan", "Minimum Wage", "House Call".

Tal Michael Gość festiwalu

Reżyserka filmowa i telewizyjna, montażystka. Urodziła się w 1974 roku. Ukończyła studia na Wydziale Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Tel Awiwie, była również doktorantką na Wydziale Literatury Porównawczej. Zrealizowała filmy „Who's Afraid of Mordechai Vanunu?", "Israel is not waiting...", "Pitbulls: Flesh&Blood" oraz serii dokumentalnej „My Little Empire”. Jej dokumenty spotykały się z uznaniem i były pokazywane na międzynarodowych festiwalach.

zdjęcia
Tulik Galon
scenariusz
David Ofek, Tal Michael
muzyka
Ran Bagno
montaż
Ido Bahat
produkcja
Ronnie Manor (Maagalot Productions)
Projekcje filmu:
poniedziałek, 27 maja 13:30 | Kino Pod Baranami Sala Czerwona + spotkanie z twórcami:
reżyser Tal Michael
środa, 29 maja 16:30 | Kino Pod Baranami Sala Biała + spotkanie z twórcami:
reżyser Tal Michael
Przy łóżku kolaboranta