Czwarte królestwo

Hiszpania, USA, Meksyk | 2019 | dokument | 83 min. Konkurs dokumentalny

Na obrzeżach Nowego Jorku, pośród ton zużytego plastiku, toczy się życie kilkorga wyrzutków, którym nie spełnił się „amerykański sen”. Są wśród nich zarówno nielegalni imigranci, jak i społecznie wykluczeni Amerykanie. Pracując przy segregacji odpadów, zastanawiają się nad naturą Wszechświata, rozpamiętują swoje słabości i klęski, niańczą bezdomne kocięta i… nadal marzą. Obserwujemy z bliska funkcjonowanie tej niecodziennej mikrospołeczności. Widzimy, jak na śmietnisku cywilizacji bohaterowie próbują odnaleźć poczucie przynależności do wspólnoty.

reżyseria

Àlex Lora Cercós Gość festiwalu

Hiszpański reżyser urodzony w 1979 roku. Studiował reżyserię w Hiszpanii, Włoszech i – jako stypendysta Fundacji Fulbrighta – w Nowym Jorku. Pracował w wielu krajach jako script doctor, montażysta, operator, autor scenariuszy i reżyser. Jego filmy były prezentowane na całym świecie na ponad 350 festiwalach, zdobywając wiele nagród. Jest laureatem Złotego Smoka za film "Gambit Odyseusza" (2011), dwóch nagród Emmy, finalistą studenckiego Oscara. Otrzymał również nomiację do nagrody Goya i zdibył nagrodę Gaudiego.

Adán Aliaga Gość festiwalu

Reżyser, scenarzysta i producent. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, otrzymał m.in. nagrodę Jorisa Ivensa na festiwalu IDFA, Pilar Miró Award czy nominacje do nagród Goya i Emmy. Debiutował dokumentem „Dom mojej babci” (2005), za który otrzymał nominację do Europejskich Nagród Filmowych.

zdjęcia
Adán Aliaga, Àlex Lora Cercós
scenariusz
Adán Aliaga, Àlex Lora Cercós
montaż
Adán Aliaga, Àlex Lora Cercós, Sergi Dies
produkcja
Isa Feliu, Miguel Molina (Jaibo Films)
Projekcje filmu:
Czwarte królestwo