Rykoszety

Polska | 2019 | fabuła | 30 min. Konkurs polski

Nagrodzony w 2017 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym za dokument „Proch” Jakub Radej powraca ze zrealizowaną z zaskakującym rozmachem fabułą o rodzinie wplątanej w historię. Wydarzenia polityczne wciągają wszystkich, niezależnie od ich woli i decyzji. Od konsekwencji nie da się uciec. Polska, 1982 rok. Dwaj bracia-górnicy reprezentują dwie postawy wobec komunistycznej opresji. Podczas gdy Janek (Stanisław Linowski) wybiera aktywne zaangażowanie w demokratycznym podziemiu, Tadek (Tomasz Schuchardt) stawia na neutralność. Taka sytuacja musi doprowadzić do konfliktu, w którym dokładne wyważenie moralnych racji staje się niemożliwe.

reżyseria

Jakub Radej Gość festiwalu

Reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1991 roku w Cieszynie. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i kursu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Jego filmy "Ułan", "Getto gospel" i "Bóg zapłać" były wielokrotnie prezentowane na festiwalach (m.in. w Bilbao, Los Angeles czy Cambridge). Asystent reżysera przy filmach fabularnych Wojciecha Smarzowskiego "Drogówka", "Wołyń" oraz "Konwój" Macieja Żaka. Jego dokument "Proch" zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu w Clermont-Ferrand. Jeden z dziesięciu europejskich młodych reżyserów, zaproszonych do prestiżowej sekcji "Future Frames" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach. Laureat Talentów Trójki w kategorii Film.

zdjęcia
Marcin Lesisz
scenariusz
Jakub Radej, Michał Wawrzecki
obsada
Stanisław Linowski Gość festiwalu, Zuzanna Zielińska, Tomasz Schuchardt, Marta Ścisłowicz, Ignacy Klim, Sławomir Grzymkowski, Magdalena Celówna, Andrzej Chyra
muzyka
Adam Domurat
dźwięk
Dominika Czajkowska
montaż
Tomasz Mączka
produkcja
Marcin Lesisz (Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio), (FINA - Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny), (Coloroffon), (Aeroplan), (Kijora Film), (Centrum Technologii Audiowizualnych)
Projekcje filmu:
środa, 29 maja 18:30 | Kino Pod Baranami Sala Czerwona + spotkanie z twórcami:
reżyser Jakub Radej
aktor Stanisław Linowski
Rykoszety