Przejście graniczne

Polska | 2019 | fabuła | 15 min. Konkurs polski

Upalne lato 1989 roku. Szum traw, brzęczenie pszczół. I niekończąca się kolejka na polsko-czechosłowackiej granicy. Po wielu godzinach oczekiwania trzyosobowa rodzina w końcu dociera do punktu kontrolnego. Zmęczona dziewczynka coraz bardziej marudzi, a rodzice z coraz większym trudem znoszą napięcie. Czego najbardziej się boją? Co przewożą w przyczepie? Reżyserka i scenarzystka Agnieszka Chmura opowiada o świecie PRL-u z perspektywy dziecka. Drobny epizod, pozbawiony wątków martyrologicznych i politycznych, przybliża codzienność wielu mieszkańców bloku wschodniego.

reżyseria

Agnieszka Chmura Gość festiwalu

Krakowianka, urodziła się w 1986 roku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Film Dokumentalny na Université Aix-Marseille we Francji oraz Europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. "Przejście Graniczne" jest jej debiutem fabularnym.

zdjęcia
Joanna Kakitek
scenariusz
Agnieszka Chmura
obsada
Pola Galica-Galoch Gość festiwalu, Agnieszka Kościelniak Gość festiwalu, Andrzej Rozmus Gość festiwalu, Andrzej Franczyk Gość festiwalu, Katarzyna Galica, Witold Koprucha
dźwięk
Adriano Mantova, Bartosz Idzi
montaż
Przemysław Kopacz, Agnieszka Chmura
produkcja
Piotr Lenar (Fundacja Multi Art i Centrum Filmowe Ama)
Projekcje filmu:
sobota, 1 czerwca 14:00 | Scena AST + spotkanie z twórcami:
reżyser Agnieszka Chmura
aktor Agnieszka Kościelniak
aktor Andrzej Rozmus
aktor Andrzej Franczyk
aktor Pola Galica-Galoch
Przejście graniczne