CEDOC Market Round Table

SPOTLIGHT: WOMEN IN DOCUMENTARY FILM

3.06, 18.30 – 20.00 CEST

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ NA ZOOMIE – dostęp tutaj

Podczas round table SPOTLIGHT: WOMEN IN DOCUMENTARY FILM zaproszone uczestniczki skupią się na omawianiu. i przedyskutowaniu takich kwestii, jak obecność kobiet w świecie filmu dokumentalnego, zarówno w roli bohaterek, jak i twórczyń, współpracy w zespołach kierowanych przez kobiety, a także możliwości pozyskiwania finansowania dla kobiet. Ekspertki – Wendy Ettinger (Chicken&Egg Pictures), Alessia Sonaglioni (EWA Networks) i  Debra Zimmerman (Women Make Movies) omówią także trzy projekty wybrane na CEDOC Market, których bohaterkami są kobiety/

PANELISTKI: Wendy Ettinger (Chicken&Egg Pictures, USA), Alessia Sonaglioni (EWA Networks, Francja) and Debra Zimmerman (Women Make Movies, USA)

MODERATORKA: Agnieszka Zwiefka

Wendy Ettinger, Chicken & Egg Pictures, USA

Chicken & Egg Pictures wspiera kobiety tworzące filmy dokumentalne, których artystyczny i innowacyjny sposób opowiadania historii katalizuje zmiany społeczne. Wyobrażamy sobie inkluzywny przemysł medialny, w którym kobiety i twórcy filmowi o odmiennej płci, reprezentujący szeroki wachlarz doświadczeń i środowisk, otrzymują pełne wsparcie, by realizować swoje artystyczne cele i budować satysfakcjonujące kariery w branży dokumentalnej.

Alessia Sonaglioni, EWA Networks, Francja

EWA Network powstała w 2013 roku jako inicjatywa grupy kobiet pracujących w europejskim przemyśle filmowym. Podzielane przez nie poczucie nierówności kobiet pracujących w branży zostało potwierdzone faktami i liczbami ujawnionymi w badaniu EWA Network opublikowanym w 2016 roku : mimo że 44% absolwentów szkół filmowych w Europie to kobiety, tylko 16% publicznych funduszy trafia do filmów reżyserowanych przez kobiety. Od tego czasu organizacja urosła jako silna i wspierająca społeczność dla kobiet profesjonalistek audiowizualnych w całej Europie, organizując działania dla członkiń, które pobudzają ich kariery i stawiają je w nowym świetle reflektorów. EWA Network jest obecna na ważnych wydarzeniach branżowych i popiera działania na rzecz równości płci w europejskim przemyśle filmowym.

Debra Zimmerman, Women Make Movies, USA

Od ponad 45 lat Women Make Movies zmienia krajobraz filmowy dla różnych kobiet reżyserek i producentek, pomagając wydobyć na światło dzienne problemy, z którymi borykają się kobiety na całym świecie. Jako wiodący na świecie dystrybutor niezależnych filmów o kobietach, wzmacniamy głosy ludzi historycznie ignorowanych przez media głównego nurtu. Nasz program wspierania produkcji pomaga kobietom reżyserkom w ich produkcjach od pomysłu do realizacji, zapewniając sponsoring finansowy, konsultacje, warsztaty i webinaria oraz inne wsparcie techniczne. Filmy i twórcy, których wspieraliśmy, byli nominowani lub wygrywali nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. 

Agnieszka Zwiefka to nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, laureatka Srebrnego Rogu na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Wielkiego Złotego Nanooka na festiwalu Flahertiana, Urania Award na LET’S CEE Festival, Zoom Award na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i wielu innych. Jej filmy “Królowa ciszy” (2014) i „Blizny” (2020) były pokazywane na festiwalach na całym świecie. Agnieszka współpracowała z takimi stacjami telewizyjnymi jak HBO Europe, ZDF/ARTE, SVT, YLE i RAI. W swoich filmach balansuje między rzeczywistością a fantazją, tworząc hybrydy przekraczające granicę między dokumentem a fikcją. Agnieszka Zwiefka posiada również tytuł doktora i pracuje jako wykładowca filmu dokumentalnego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP) oraz EWA European Women’s Audiovisual Network. Absolwentka warsztatów Dok.Incubator, ScripTeast, Nipkow Programme i Berlinale Talents.