Forum Dokumentu i Animacji

Dystrybucja i promocja w czasach postcovidowych                                                     

5.06, 11:00 – 13:00

 

Tegoroczne Forum Dokumentu i Animacji podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego ze względu na covid odbędzie się w formule hybrydowej: w Krakowie i online. Jego tematem będzie dystrybucja filmów w dobie pandemii. 

Transmisja na żywo rozpocznie się w sobotę, 5 czerwca o godzinie 11.00

 

Program:
 
 
10.30 – kawa dla gości w Krakowie
 
 
11.00  – start online
 
 
Prezentacja projektu Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego
 
– Dominik Skoczek  – dyrektor SFP-ZAPA
 
 
11.30 – 13.00 – panel Dystrybucja i promocja w czasach postcovidowych
 
– Aleksandra Derewienko – agencja sprzedaży CAT&Docs
 
– Michał Hudzikowski – promocja i dystrybucja Studio Munka
 
– Maciej Jakubczyk –  dyrektor festiwalu Kino Dzieci
 
– Andrzej Orzechowski – sekcja animacji SFP, wieloletni dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
 
– Tomasz Piechal – redaktor naczelny TVP Dokument
 
– Katarzyna Wilk – wicedyrektorka KFF Sales and Promotion, Krakowska Fundacja Filmowa
 
moderator: Dagmara Romanowska
 
 
13.00 lunch dla gości i uczestników w Krakowie

Forum Dokumentu i Animacji jest organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, Gildią Polskich Reżyserów Dokumentalnych i Krakowską Fundacją Filmową. Forum Dokumentu i Animacji prowadzone jest w języku polskim.

 

Dominik Skoczek – Dyrektor SFP-ZAPA

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa autorskiego, prawa kultury, mediów i filmu. Wiceprezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska, członek zarządu w Society of Audiovisual Authors (SAA) z siedzibą w Brukseli, zastępca członka zarządu w Association for the International Collective Management of Audiovisual Works (AGICOA) z siedzibą w Genewie.

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Center for American Law Studies na Levin College of Law University of Florida. Były członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji. 

Przed objęciem funkcji dyrektora SFP-ZAPA prowadził indywidualną praktykę radcowską, doradzając twórcom, wydawcom i producentom oraz związkom reprezentującym ich interesy. W latach 2009-2012 był dyrektorem Departamentu Prawnego oraz Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie Prezydencji Polski w Unii Europejskiej koordynował prace grup roboczych Rady UE w obszarze polityki audiowizualnej i prawa autorskiego. Reprezentował także rząd polski w pracach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Wcześniej jako doradca prawny związany był m.in. z Grupą ITI czy Telewizją Polską S.A.

Aleksandra Derewienko

Holds a master’s degree in psychology from Jagiellonian University in Krakow. She also completed postgraduate studies in TV and Film Organization at the National Film School in Lodz, and the MEGA Plus course – European Master in Audio-visual Management – from the Media Business School in Spain. In 2016, after working as a sales manager at Taskovski Films for four years, she joined CAT&Docs in sales and acquisition. She has participated in many international festivals and markets and was a member of the pitching panels at Baltic Sea Docs, Visions du Reel, Krakow Film Festival or Doc Lisboa among others.

Andrzej Orzechowski

Urodzony w 1955 r. w Bielsku-Białej, scenarzysta i reżyser, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1984 r. związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, od lipca 2010 r. do grudnia 2020 jego szef jako dyrektor, następnie prezes zarządu i ponownie jako dyrektor. W swojej filmografii posiada ponad 70 filmów, m.in. filmy pełnometrażowe Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie (1986, scenarzysta) i Gwiazda Kopernika (2009, scenarzysta i reżyser) oraz seriale telewizyjne: Podróże Kapitana Klipera (scenarzysta), Między nami bocianami (scenarzysta i reżyser) oraz Kuba i Śruba (scenarzysta i reżyser). Filmy Orzechowskiego otrzymały nagrody na festiwalach w Tomarze, Poznaniu, Moskwie, Erewaniu, Lucknow, Łodzi, Teheranie, Tarnowie i Pacanowie.

Maciej Jakubczyk

Członek Zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dyrektor działu edukacji, współtwórca MFF Kino Dzieci, a także forum koprodukcyjnego Kino Dzieci Industry i programu developmentowego Kino Dzieci Lab. Odpowiedzialny również za dystrybucję i program edukacyjny Stowarzyszenia. Wcześniej ekspert w dziedzinie filmów dla młodej widowni w MKiDN i PISF, a także Europa Cinemas.

Katarzyna Wilk

Wiceprezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej i wicedyrektorka KFF SALES & PROMOTION – agencji zajmującej się promocją  polskich filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, a od 2016 roku także sprzedażą średnio i pełnometrażowych dokumentów za granicą, gdzie jest odpowiedzialna za opracowywanie strategii i dystrybucję festiwalową filmów dokumentalnych. Koordynatorka POLISH DOCS i POLISH DOCS PRO, projektów, których celem jest promocja polskiej kinematografii i branży filmowej na świecie, a wcześniej także POLISH SHORTS i POLISH ANIMATIONS.   Kuratorka wielu przeglądów i retrospektyw filmowych w ramach kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali filmowych, organizator polskich stoisk na targach filmowych i polskich delegacji producentów na najważniejszych wydarzeniach branżowych. Dyrektorska KFF Industry – działu towarzyszącego Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, zajmującego się wydarzeniami  przeznaczonymi dla międzynarodowej branży filmowej.

Michał Hudzikowski

Zajmuje się promocją i dystrybucją festiwalową filmów. Od kilku lat reprezentuje działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka, produkujące krótko- i pełnometrażowe debiuty polskich filmowców. Absolwent Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie po ukończeniu studiów przez kilka lat prowadził biuro promocji. Współpracuje z wieloma producentami filmowymi, a także niezależnymi twórcami. Mieszka w Warszawie.

Tomasz Piechal

Redaktor naczelny TVP Dokument, odpowiedzialny również za rozwój segmentu dokumentalnego w Telewizji Polskiej. Dziennikarz, reporter, ekspert ds. międzynarodowych. Związany z mediami od 2010 roku. Z wykształcenia antropolog kultury.