>

Spotkanie Filmowców. Panele Animacji i Dokumentu

3.06, 11.00 – 14.30, MOS 1 / Małopolski Ogród Sztuki, Rajska 12

Najważniejszym tematom, którymi żyją środowiska twórców filmów animowanych i dokumentalnych, poświęcone zostanie doroczne Spotkanie Filmowców, wieńczące wydarzenia sekcji KFF Industry Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Uczestnikami Spotkania będą osoby mające istotny wpływ na kształt produkcji audiowizualnej, szczególnie w zakresie filmów animowanych i dokumentalnych. A jest o czym rozmawiać. Postpandemiczna rzeczywistość wymusza często nowe podejście nie tylko do produkcji i dystrybucji, ale przede wszystkim do treści i formy realizowanych filmów.

Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Krakowską Fundacją Filmową.

PROGRAM SPOTKANIA:

10:30 – 11:00 – Bufet śniadaniowy (hall przed salą MOS 1)
11:00 – 12:30 – System i rozwiązania edukacyjne w kształceniu przyszłych twórców animacji w kontekście branży animacji, postprodukcji i gier
12:30 – 12:45 – Przerwa kawowa
12:45 – 14:30 – Dokument wczoraj i dziś. Czy czeka nas rewolucja?
14:30 – 15:30 – Lunch

Paneliści:

PANEL ANIMACJI:

Maria Deskur – związana z FUMI Studio od kilkunastu lat, organizuje i zarządza produkcjami filmów animowanych artystycznych i komercyjnych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przewodnicząca Sekcji Animacji Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Marzena Nehrebcka – scenarzystka, pisarka i reżyserka nagradzanych filmów animowanych specjalizująca sie w animacji 2D. Na swoim koncie ma  takie realizacje jak serial Agi Bagi, Chichraszek, Miś Fantazy, Żubr Pompik, Wiercimisie. Córka Władysława Nehrebeckiego autora wielu seriali animowanych między innymi kultowej serii „ Bolek i Lolek”.

Joanna Jasińska – Koronkiewicz (1980) – scenarzystka i reżyserka filmów animowanych, animatorka. Jako profesor PWSFTviT uczy Podstaw animacji płaskiej oraz Realizacji filmu animowanego, związana ze Szkołą Filmową w Łodzi od 1998 roku. Organizatorka licznych warsztatów i konsultacji, sprawuje opiekę nad filmami dyplomowymi. Od wielu lat w stałym składzie eksperckim PISF. Prywatnie miłośniczka zwierząt i natury, mieszka na wsi z rodziną i pokaźną gromadą czworonogów.

Ewa Maria Szczepanowska – Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Filozofia), Szkoły Głównej Handlowej (PR, marketing i komunikacja), Akademii Filmu i Telewizji (Realizacja dźwięku), Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera (Międzynarodowe Studia dla Producentów Kreatywnych). W branży audiowizualnej od 2000 r., od 2015 r. w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie przez 5 lat zarządzała Działem Kreatywnym a obecnie odpowiedzialna jest za rozwój uczelni w dziedzinie gier wideo i nowych mediów, m.in. współtworząc program edukacyjny studiów Tworzenie Gier Wideo i działającego przy uczelni Liceum Kreacji Gier Wideo. Autorka festiwalu dla twórców gier Warsaw Game Jam PRO, jurorka wielu „game jamów”, producentka gry „Best Month Ever”, stworzonej przez studio produkcji filmów i gier przy Warszawskiej Szkole Filmowej.  Laureatka nagrody specjalnej w ramach PIXEL AWARDS EUROPE za wkład w rozwój polskiej branży gier.

Marcin Podolec – urodzony w 1991 roku w Jarosławiu twórca komiksów i animacji; absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi; założyciel studia animacji Yellow Tapir Films. Prezentował swoje filmy między innymi na festiwalach w Clermont-Ferrand, Lipsku, Atenach, Sao Paulo czy Poitiers. W komiksie zadebiutował w 2010 roku i od tamtej pory opublikował kilkanaście albumów, między innymi nagradzane “Czasem” (scen. Grzegorz Janusz) i komiksy na faktach: “Morze po kolana” (scen. Marcin Kołodziejczyk), “Dym. Wywiad graficzny z Pablopavo” (scen. Marcin Flint), “Fugazi Music Club”. Ten ostatni tytuł został wydany w kilku krajach, otwierając twórcy drogę na zagraniczne rynki. Najszerzej zakrojonym projektem Podolca jest postapokaliptyczna seria dla najmłodszych pt. “Bajka na końcu świata” (finałowy tom ukazał się w marcu 2023).

Janusz Martyn – reżyser, animator, autor projektów postaci i scenografii. W branży animacji działa od ponad 30 lat. Pracował przy takich projektach jak: Ulica Sezamkowa, Gdzie jest Nowy Rok, Jak Kaktus i Mały ratują cały świat, Pamietnik Florki, Bear Wojtek, The Amazing Adventures of The Lost Socks.

Robert Sowa – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalizacja film animowany. Reżyser filmów animowanych, producent. Zajmuje się autorskim filmem animowanym. Jest również autorem projektów multimedialnych łączących animację z muzyką współczesną. Współpracował też przy realizacji filmów fabularnych i dokumentalnych. Kieruje Pracownią Filmu Animowanego ASP w Krakowie. Filmy Roberta Sowy były prezentowane na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, biorąc udział w prestiżowych pokazach. Dyrektor Artystyczny Centrum Animacji w Krakowie.
 
Moderator:

dr Michał Pabiś-Orzeszyna – pracuje w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ. W latach 2016-2019 kierownik Działu Edukacji Filmowej w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Od 2019 zaangażowany w badania produkcji i recepcji VR/AR (Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi), a od 2021 w badania animacji filmowej (projekt „Animation Studios in Gottwaldov and Lodz (1945/47-1990) – Comparative Collective Biography”). Od 2021 roku członek rady doradczej projektu „Sustainable Film Production in the Netherlands” (finansowanie: Netherlands Film Fund). Strona: www.uni.lodz.pl/pracownicy/michal-pabis-orzeszyna.

PANEL DOKUMENTU:

Paneliści:

Tomasza Piechal – kierownik Zespołu Strategii i Analiz w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. W latach 2019-2022 kierownik redakcji filmów dokumentalnych TVP, od 2020 roku również redaktor naczelny TVP Dokument odpowiedzialny za uruchomienie i koncepcję anteny.

Małgorzata Prociak – producentka filmowa, kierownik produkcji, działaczka kultury, absolwentka Filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Pracuje jako producent, kierownik produkcji, koordynator projektów kulturalnych. Zrealizowała wiele krótkometrażowych i dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne nagradzane na festiwalach na całym świecie. Od 2012 związana z ZK Studio. Absolwentka IDFAcademy 2017 i Ex Oriente Films Workshop, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA).

Matt Subieta – uczył się reżyserii i scenopisarstwa w Australii oraz w Szkole Wajdy. W 2010 debiutował swoim filmem krótkometrażowym „Turysta” na pokazie w ramach Tygodnia Krytyków podczas festiwalu filmowego w Cannes. Reżyserował serie dokumentalne dla CANAL+ , Discovery oraz History Channel. Zrealizował ponad sto dokumentalnych filmów krótkometrażowych na wystawy stałej Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. W Nowym Jorku reprezentował Platige Image jako dyrektor kreatywny. Obecnie przygotowuje debiut pełnometrażowy.

Katarzyna Wilk – Teatrolożka, filmoznawczyni/medioznawczyni, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej i wicedyrektorka KFF SALES & PROMOTION – agencji zajmującej się promocją  polskich filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, a od 2016 roku także sprzedażą średnio i pełnometrażowych dokumentów za granicą, gdzie jest odpowiedzialna za opracowywanie strategii i dystrybucję festiwalową filmów dokumentalnych. Koordynatorka POLISH DOCS i POLISH DOCS PRO – projektów, których celem jest promocja polskiej kinematografii i branży filmowej na świecie, a wcześniej także POLISH SHORTS i POLISH ANIMATIONS.   Kuratorka wielu przeglądów i retrospektyw filmowych w ramach kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali filmowych, organizator polskich stoisk na targach filmowych i polskich delegacji producentów na najważniejszych wydarzeniach branżowych. Szefowa KFF Industry – działu towarzyszącego Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, zajmującego się wydarzeniami  przeznaczonymi dla międzynarodowej branży filmowej, takim jak targi filmowe, warsztaty, pitchingi, prezentacje, dyskusje panelowe i konferencje.

Moderatorka:


Dorota Roszkowska – producentka i scenarzystka, wykładowczyni i ekspertka  filmu opartego na faktach. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Założycielka studia filmowego ARKANA. Wyprodukowała m.in. filmy: „Poste Restante”, 14’, reż. Marcel Łoziński, „Młyn i Krzyż”, 82’, reż. Lech Majewski, „Łowcy miodu”, 76’, reż. Krystian Matysek,, „Sad dziadka”, 73’, reż. Karol Starnawski. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Warszawie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Media Academy w Hilversum na wydziale produkcji telewizyjnej. Przez wiele lat mieszkała w Niderlandach, gdzie pracowała w branży audiowizualnej. Następnie pracowała jako redaktor zamawiający w redakcji kulturalnej TVP 2. Jest członkiem organizacji takich jak: Europejska Akademia Filmowa; Stowarzyszenie Filmowców Polskich; Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych; Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pracuje jako ekspert filmowy dla Komisji Europejskiej oraz jako międzynarodowy wykładowca i konsultant.  W latach 2005 – 2014 prowadziła międzynarodowe warsztaty i pitching filmu dokumentalnego DRAGON FORUM na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Od 2003 roku prowadzi studio filmowe Arkana www.arkanastudio.pl

ORGANIZATORZY:


.