KONFERENCJA: Focus on Finland

29.05, 9.45 – 11.15 (KPT – Krakowski Park Technologiczny)
(wstęp z akredytacjami: INDUSTRY, MEDIA, MARKET)

Dyskusje panelowe promujące fińską kinematografię i branżę filmową połączone z indywidualnymi spotkaniami koprodukcyjnymi. Wśród gości będą reprezentanci szkół filmowych, funduszy, stacji telewizyjnych, festiwali filmowych, a także producenci i filmowcy z Finladii. Konferencja stanowi główne wydarzenie programu Fokus na Finlandię w ramach 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

PROGRAM KONFERENCJI

9.30 – KAWA I REJESTRACJA

9.45 – 10.30 – PANEL 1: PANORAMA KINEMATOGRAFII FIŃSKIEJ

10.30 – 11.15 – PANEL 2:  PRODUKCJA I FINANSOWANIE FILMÓW DOKUMENTALNYCH I KRÓTKOMETRAŻOWYCH W FINLANDII

Paneliści: Erkko Lyytinen (Yle – The Finnish Broadcasting Company) Sari Volanen (Yle – The Finnish
Broadcasting Company), Suvi Paavola (Finnish Film Foundation), Piia Nokelainen (Finnish Film Foundation),
Pekka Uotila (Finnish Film Foundation), Niklas Kullström (Hillstream Pictures)

Moderator: Jukka-Pekka Laakso (Tampere Film Festival)

11.30 – 19.00 – DOC LAB POLAND Co-production Market

Wydarzenie będzie poprowadzone w języku angielskim. Partnerem Konferencji Focus on Finland jest Krakowski Park Technologiczny.

Planowany odjazd autobusu do Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) ŚRODA, 29 MAJA o godz. 8.50 (z parkingu przy Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33 ). Powrót z KPT do MOS o godz. 19.00.

Wszystkie osoby pragnące skorzystać z przejazdu prosimy o przesłanie informacji do Małgorzaty Kramek na adres: [email protected] 

partner:

 zrealizowano przy wsparciu finansowym:

...

Erkko Lyytinen obecnie pracuje jako redaktor zamawiający w Yle – The Finnish Broadcasting Company, gdzie koncentruje się na krajowych i międzynarodowych, kreatywnych filmach dokumentalnych. Podczas swoich pierwszych lat w Yle, Lyytinen wyprodukował także kilka seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Przed rozpoczęciem kariery w Yle, Lyytinen pełnił funkcję dyrektora artystycznego Helsińskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych – DocPoint oraz pracował jako niezależny reżyser filmów dokumentalnych.

Sari Volanen jest redaktorem zamawiającym filmy krótkometrażowe i dokumentalne w Yle (fińska platforma telewizyjna). Swoją karierę rozpoczęła w telewizji ponad 30 lat temu. Obecnie pracuje w dziale koprodukcji YLE, gdzie produkuje głównie filmy autorstwa niezależnych fińskich reżyserów i producentów. Jest odpowiedzialna za krótkometrażowe i dokumentalne pasmo New Cinema na kanale YLE Teema. Równolegle ze studiami filmowymi w Finlandii, brała udział w szkoleniach EAVE w 1999 r., Eurodoc 2006 i Sources 2 – Documentary Mentor training 2008. Ma tytuł magistra sztuki.

Suvi Paavola – doradca i specjalista ds. promocji i eksportu filmów dokumentalnych w Fińskiej Fundacji Filmowej. Jest odpowiedzialna za programy wspierania eksportu zagranicznego filmów dokumentalnych i ich dystrybucji festiwalowej. Fińska Fundacja Filmowa wspiera i promuje fiński przemysł filmowy, finansując profesjonalną produkcję filmową oraz dystrybucję filmów. Fundacja jest również odpowiedzialna za eksport fińskich filmów i wsparcie międzynarodowej promocji fińskich filmów. Fińska Fundacja Filmowa została założona w 1969 r. Jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Kultury ze środków przeznaczonych na promocję sztuki filmowej.

Piia Nokelainen – członek komisji w Fińskiej Fundacji Filmowej. Jest odpowiedzialna za rozwój i wspieranie produkcji filmów krótkometrażowych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych z odcinkami poniżej 22 minut. Zajmuje się także grantami scenariuszowymi oraz wsparciem marketingowym i dystrybucyjnym dla filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowych. Ma szerokie doświadczenie w przemyśle filmowym, w którym pracuje od niemal 20 lat. Piia pracowała m.in. przy reklamach, produkcjach telewizyjnych, w marketingu i dystrybucji filmów oraz przy produkcji filmów krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych.

Pekka Uotila pracuje jako członek komisji w Fińskiej Fundacji Filmowej od czterech lat. Swoją karierę w przemyśle filmowym rozpoczął jako operator w latach 80. i pracował przy wszelkich formach wizualnego opowiadaniach: filmach krótkometrażowych, dokumentach, serialach telewizyjnych i filmach fabularnych. Reżyserował także filmy dokumentalne i wykładał w fińskich szkołach filmowych. Jego zdaniem film jako forma sztuki polega na wytwarzaniu emocji przez ludzi dla ludzi. Celem kina jest dotknięcie, spojrzenie na coś świeżym okiem, zadawanie pytań oraz poszerzanie wiedzy. Czasami życie wydaje się lepsze po obejrzeniu dobrego filmu i Pekka stara się, aby było to możliwe dla wszystkich.

Niklas Kullström jest fińskim filmowcem, producentem, operatorem, montażystą. Jego najnowsze dzieło to dokument fabularny Eastern Memories, który sam wyprodukował i wyreżyserował. Jego premiera odbyła się w 2018 r. Film ten został zaproszony  na wiele międzynarodowych festiwali i zdobył kilka nagród. W 2016 roku Kullström wyprodukował The Dijon Story w reżyserii Mikko Myllylahtiego. Długo współpracował z serbskim reżyserem Borisem Miticiem nad jego filmem dokumentalnym In Praise of Nothing, którego premiera odbyła się w Locarno w 2017 r.

MODERATOR

Jukka-Pekka Laakso jest dyrektorem festiwalu Tampere Film Festival od 2002 roku. Jest odpowiedzialny za planowanie strategiczne i tworzenie programu festiwalu . Był członkiem jury na ponad 50 festiwalach filmowych. Jukka-Pekka Laakso pracuje również jako dyrektor zarządzający Pirkanmaa Film Center – lokalnego centrum filmowego w Tampere, które prowadzi kino artystyczne, dystrybuuje filmy w Finlandii i intensywnie pracuje nad edukacją medialną. Jukka-Pekka Laakso jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.