PANEL: It’s Short Time

29.05, 10.30 – 11.30

MOS 3 (wstęp z akredytacjami: INDUSTRY, MEDIA, MARKET, STUDENT)

 

Z okazji swoich 10 urodzin Studio Munka oraz KFF Industry zapraszają na panel dyskusyjny „It`s short time!”, w którym wezmą udział przedstawiciele międzynarodowego środowiska filmowego zajmujący się filmem krótkometrażowym – selekcjonerzy festiwali filmowych w Cannes. Wenecji i Berlinie, Europejskiej Nagrody Filmowej i European Short Pitch – największego w Europie forum pitchingowego dla projektów filmów krótkich. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, po co są krótkie metraże? Czy otwierają twórcom drzwi do międzynarodowej kariery? Co z nimi robić dalej? Gdzie je pokazywać? I przede wszystkim, ile powinien trwać krótki metraż i jak się do niego przygotować? Zastanowimy się także, czy obecny rynek filmowy sprzyja produkcjom krótkometrażowym i gdzie szukać funduszy na takie filmy.

 

Studio Munka-SFP, największy w Polsce producent krótkometrażowych filmów, w 2018 roku obchodzi swoje 10 urodziny. Dotychczas w Studiu powstało 95 krótkich fabuł, 54 krótkie dokumenty i 22 krótkie animacje. Kilkadziesiąt kolejnych filmów jest w produkcji.

 

Paneliści: Christoph Bovermann, European Film Academy (Niemcy), Sarah Schlüssel, Berlinale IFF (Niemcy), Wim Vanacker, Cannes Film Festival / European Short Pitch (Fracja), Enrico Vannucci, Venice IFF (Włochy)

Moderator: Laurence Boyce, Sleepwalkers International Short Film Festival (Estonia)

 

CHRISTOPH BOVERMANN

Christoph Bovermann jest odpowiedzialny za procedury przyznawania nagród filmom animowanym, fabularnym, dokumentalnym i krótkometrażowym w ramach Europejskiej Nagrody Filmowej. Koordynuje SHORT MATTERS! – festiwalowe tournée wszystkich krótkich metraży nominowanych do ENF. Od 2013 do 2017 organizował międzynarodowy kampus studencki na festiwalu Ruhrtriennale. Studiował Applied Theatre Studies w Gießen. Wraz ze swoim kolektywem tworzy choreografię audio-spacerów dla teatrów i festiwali.

 

SARAH SCHLÜSSEL

Sarah Schlüssel od 2014 jest koordynatorem programu i asystentem kuratora Berlinale Shorts. Jest również koordynatorem festiwalu i członkiem komisji selekcyjnej Days of Cinema w Ramallah. Wcześniej zdobywała doświadczenie przy licznych produkcjach filmowych, a także pracowała dla dystrybutora (Senator). Ukończyła Studia Kulturowe w Goldsmiths College oraz Studia Latynoamerykańskie na Uniwersytecie w Kolonii.

 

ENRICO VANNUCCI

Enrico Vannucci jest doradcą ds. filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Wenecji i Quebec City Film Festival, a także programerem krótkich metraży na Torino Short Film Market. Pracował w festiwalowych zespołach programerskich od 2010 roku. W ostatnich latach pisał teksty o ekosystemach festiwali filmów krótko i pełnometrażowych. Od 2009 roku uczestniczył w największych festiwalach filmowych jako dziennikarz.

 

VIM VANACKER

Po ukończeniu psychologii w Belgii, Wim Vanacker przeniósł się do Dublina, gdzie pracował jako terapeuta uzależnień. Trzy lata później ponownie podjął studia – na EICAR – podczas których stworzył dwa krótkie metraże. Po zdobyciu dyplomu odkrył NISI MASA, organizację non-profit promującą młodych europejskich profesjonalistów, w której został szefem działu scenariuszowego oraz kierownikiem projektu European Short Pitch. Ostatnio założył firmę Sireal Films, w której wyprodukował short ,,empire”. Jako scenarzysta/reżyser aktualnie prowadzi prace nad filmem krótkometrażowym [ˈsɪə.ri.əl ]. Dodatkowo pracuje jako konsultant scenariuszowy, korepetytor i wykładowca, a od tego roku jest także członkiem komisji selekcyjnej konkursu filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes.

 

LAURENCE BOYCE

Urodził się w Leeds. Ukończył Film i Literaturę na Uniwersytecie w Warwick. Przez wiele lat pracował dla Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Leeds jako programer (m.in. sekcji krótkich metraży i sekcji brytyjskiej) oraz moderator. Następnie został dyrektorem festiwalu filmów krótkometrażowych GLIMMER. Laurence pracuje obecnie dla festiwalu filmowego Black Nights w Tallinie jako programer i moderator. Doradza również w kwestiach związanych z programowaniem i PR w wielu kinach i na licznych festiwalach filmowych. Aktualnie Laurence dzieli swój czas między Wielką Brytanią i Estonią.