Panel prawny

6.06 , 14.00 – 15.00 CEST

dostęp z akredytacjami: Industry, Industry Pro, Media

REŻYSER, PRODUCENT – GRA DO JEDNEJ BRAMKI

Praca nad filmem to olbrzymie przedsięwzięcie. Aby na planie spotkała się cała ekipa produkcyjna, przed startem zdjęć trwają długie przygotowania. Głównym ich celem jest sprawne połączenie wizji artystycznej (reżyser) z wszelkimi kwestiami produkcyjno-formalnymi (producent). Czy te dwa światy mogę ze sobą współgrać? Jak zbudować dobre relacje między reżyserem, a producentem i stworzyć mocny team, by osiągnąć zakładany cel?

Podczas panelu dla początkujących filmowców „Reżyser, producent – gra do jednej bramki” opowiemy o tym, na czym polega współpraca reżysera i producenta. Jakie są ich role i kompetencje. Jak wspólnie zmierzać do osiągnięcia celu jakim jest stworzenie filmu. Opowiemy o tym, za co odpowiada producent, a co jest rolą reżysera. Przybliżymy podstawowe pojęcia prawa autorskiego. A przede wszystkim porozmawiamy o tym,  na czym polega dobre partnerstwo podczas produkcji filmu.

Tematyka spotkania:

  • Kto za co odpowiada, czyli podstawowe prawa i obowiązki producenta i reżysera
  • Co to są prawa autorskie – jakie prawa ma producent, a jakie reżyser, scenarzysta?
  • Błędy współpracy w czasie developmentu i produkcji filmu
  • Robimy film razem – gra do jednej bramki

UCZESTNICY: 

Aneta Zagórska

Producentka filmowa. Założycielka studia produkcji filmowej – Krakow Film Klaster. Od początku działalności Klastra jest jego prezesem i producentem nadzorującym. Z jej inicjatywy powołano Małopolskie Studio Debiutów dla młodych filmowców. Aneta Zagórska pełni funkcję CEO oraz producenta nadzorującego w Krakowskim Centrum Animacji. Jest członkiem prestiżowego European Producers Club, zrzeszającego najbardziej wpływowych niezależnych producentów filmowych w Europie.

Robert Sowa

Jest dyrektorem artystycznym oraz CEO w Krakowskim Centrum Animacji. Reżyser i producent filmów animowanych. Zarządza Studiem Animacji na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi zajęcia, warsztaty i realizuje projekty na zagranicznych uczelniach. Jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i kuratorem konkursu animacji na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Od 2016 roku jest prodziekanem Wydziału Grafiki Krakowskiej ASP.

Marcin Lassota, LL.M. – prowadzący

Adwokat specjalizujący się w prawie filmowym, prawie autorskim i sporach sądowych; wspólnik kancelarii Lassota Krawiec sp. j., członek Krakow Film Klaster, zawodowy mediator oraz arbiter Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego (SARA) przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych (KIPA). Prowadzi wykłady dla studentów z zakresu prawa filmowego oraz liczne szkolenia z prawa autorskiego. Jest związany z rynkiem audiowizualnym i branżą kreatywną; współpracuje z twórcami oraz producentami filmowymi.