Prezentacja Focus on Norway

1.06, 11.00 – 12.00 CEST

dostęp z akredytacjami: Industry, Industry Pro, Industry Light, Media

Spotkanie z przedstawicielami norweskiej branży filmowej, którego celem jest prezentacja możliwości finansowania i koprodukcji z Norwegią oraz panorama festiwali filmowych w Norwegii. Gośćmi panelu będą programerzy festiwalowi oraz przedstawiciel Norweskiego Instytutu Filmowego.

 Moderator: Truls Lie

PANELIŚCI:

Ravn Wikhaug, Norweski Instytut Filmowy

Norweski Instytut Filmowy działa pod zwierzchnictwem Ministerstwa Kultury jako jego organ wykonawczy w sektorze filmowym i doradczy w sprawach polityki filmowej. Nasz roczny budżet wynosi 625 milionów NOK (66 milionów euro) i jest przeznaczony na realizację, produkcję, promocję i wsparcie dystrybucji filmowej. NFI zatrudnia 87 osób i posiada biura w Oslo i Bergen.

Lisa Therese Hoen, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromsø

Największy festiwal w Norwegii z nowatorskim programem międzynarodowym. Impreza, zlokalizowana na północ od koła podbiegunowego i odbywająca się pod koniec nocy polarnej, co roku przyciąga do Tromsø znamienitych członków międzynarodowej społeczności filmowej. W sekcji towarzyszących szczególną uwagę poświęca się Rosji i krajom ościennym. Segment „Films from the North” prezentuje filmy z obszarów arktycznych. Festiwal jest również zaangażowany w kilka całorocznych działań promujących kino wysokiej jakości, w tym Festiwal Filmów Dziecięcych w Tromsø (wrzesień) oraz codzienne prowadzenie kina Verdensteatret.

Ketil Magnussen, Human International Documentary Film Festival

Festiwal posiada dwa programy konkursowe: Najlepszy norweski film dokumentalny i Najlepszy międzynarodowy film o prawach człowieka. Ponadto w ofercie znajduje się szeroki, międzynarodowy program filmów wyświetlanych pozakonkursowo. Festiwal to także teatr, koncerty, spektakle, wystawy sztuki oraz wiele prelekcji i debat na aktualne tematy. Dokładamy wszelkich starań, aby tematyka filmów tworzyła dobrą przestrzeń do dalszej refleksji. Przy planowaniu i realizacji programu debat współpracujemy z ponad 50 organizacjami partnerskimi. Wśród nich są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, uniwersytety i inne instytucje.

Paul Rene Roestad, Nordic / Docs

Festiwal filmów dokumentalnych Nordic/Docs od początków jego istnienia prowadzą norwescy dokumentaliści. Założony w 2012 r. festiwal co edycję prezentuje około 80 filmów nordyckich i międzynarodowych, a także organizuje szereg edukacyjnych kursów mistrzowskich, seminariów oraz skupia się na wymianie wiedzy i doświadczeń. Nordic/Docs kładzie duży nacisk na tworzenie sieci kontaktów – nie tylko między młodymi filmowcami i studentami, a bardziej doświadczonymi twórcami i instytucjami finansującymi. Wspiera również nawiązywanie współpracy krajowej i międzynarodowej oraz powstawanie nowych partnerstw. W 2021 r. spodziewamy się od 7000 do 8000 gości na miejscu i w sieci. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 9-14 listopada.

Cato Fossum, Norwegian Short Film Festival

The Norwegian Short Film Festival to najstarszy i najbardziej znany norweski festiwal filmów krótkometrażowych, który odbywa się co roku w czerwcu w położonym na południowym zachodzie kraju nadmorskim mieście Grimstad. Nasz program obejmuje sekcje konkursowe dla norweskich i międzynarodowych filmów krótkometrażowych, krótkich dokumentów i norweskich teledysków, a także retrospektywy i sekcje dodatkowe. Uczestnicy z branży spotykają się na prelekcjach, seminariach, warsztatach i kursach mistrzowskich. Festiwal stanowi ważną platformę dla wschodzących twórców filmowych i kina niezależnego, a także ułatwia kontakt między filmowcami a międzynarodową społecznością filmową, w tym festiwalami takimi jak Sundance czy Toronto IFF.

Per Fikse, Minimalen Short Film Festival

Minimalen Short Film Festival w norweskim Trondheim to coroczna, niezależna impreza poświęcona filmom krótkometrażowym, obejmująca nowe produkcje z całego świata, a także programy tematyczne i retrospektywy. Głównym celem artystycznym festiwalu jest odkrywanie i promowanie nowych sposobów wykorzystania medium filmowego. Naszym zdaniem każdy film powinien posiadać własną, niepowtarzalną tożsamość. Stawiamy na niezależne produkcje powstające w duchu wolności, gdzie obraz i język filmowy są ważniejsze niż słowa. Kolejną, 34. edycję Minimalen zaplanowano na 11-16 stycznia 2022 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 1 października.

Truls Lie – moderator, Modern Times Review

Modern Times Review to europejskie, drukowane czasopismo i publikacja internetowa poświęcona tematyce dokumentalnej i non-fiction – z krytycznymi, niezależnymi artykułami i opiniami. Jako magazyn niekomercyjny współpracujemy z najważniejszymi europejskimi festiwalami filmów dokumentalnych (egzemplarze dostępne na miejscu dla publiczności). Wersja drukowana trafia do prenumeratorów trzy razy w roku, a nowe treści publikujemy na naszej stronie internetowej co tydzień. W naszym archiwum znajduje się obecnie ponad 2000 recenzji i artykułów (również dotyczących książek non-fiction).
Redaktorem naczelnym jest Truls Lie. Dzięki materiałom opracowywanym przez dziesięciu znanych w europejskim środowisku filmowym krytyków nasz profil redakcyjny zorientowany jest na trzy główne zagadnienia: konflikty międzynarodowe, kontrola (władza, nadzór, finanse, big tech) oraz głębsze kwestie ekologiczne/egzystencjalne.