DOC LAB POLAND

DOC LAB START
27.05 – 29.05 / 10.00 – 19.00 WBP
DOC LAB GO
29.05 – 30.05 / 10.00 – 19.00 WBP MOS 3 MOS 5

DOC LAB POLAND to największy w Polsce i najbardziej wieloaspektowy program skierowany do filmowców-dokumentalistów, skupiający się na wsparciu autorskiego, kreatywnego kina dokumentalnego przy jednoczesnym nacisku na podejście producenckie. Składają się na niego: kompleksowy program rozwoju projektów filmowych, oparty o warsztaty, konsultacje indywidualne i panele dyskusyjne, a także warsztaty prowadzące do prezentacji (pitchingu), mającego na celu nawiązanie koprodukcji projektów uczestniczących w programie lub wsparciu promocji i dystrybucji realizowanych filmów.

Program skierowany jest przede wszystkim do profesjonalnych dokumentalistów, którzy mają już w dorobku zrealizowane filmy. DOC LAB POLAND składa się z dwóch równoległych komponentów:

DOC LAB START – rozwój projektów filmów dokumentalnych we wczesnej fazie (development, pierwsze zdjęcia), który zakończy się pitchingiem DOCS TO START

DOC LAB GO! – konsultacje pierwszych wersji montażowych filmów dokumentalnych, które zakończą się prezentacją DOCS TO GO!

DOC LAB POLAND organizowany jest we współpracy z najważniejszym niemieckim festiwalem dokumentalnym DOK Leipzig oraz pod patronatem European Documentary Network – ich przedstawiciele wezmą udział zarówno w selekcji projektów, jak i w konsultacjach. Strategicznym polskim partnerem programu jest Krakowski Festiwal Filmowy.

DOC LAB POLAND to również platforma do prezentacji tych projektów najlepszym polskim oraz światowym ekspertom, producentom i dystrybutorom (pitching) oraz market koprodukcyjny: spotkania w międzynarodowym gronie producentów, przedstawicieli festiwali i agentów sprzedaży, wymiana myśli i doświadczeń oraz pozyskanie partnerów do współpracy przy realizacji filmów dokumentalnych.
Warsztaty i konsultacje merytoryczne odbywają się w Warszawie, a przygotowanie do prezentacji i same pitchingi – w Krakowie, w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Kluczowymi wydarzeniami DOC LAB POLAND są DOCS TO START oraz DOCS TO GO! – sesje pitchingowe podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie developmentu, po której będzie miało miejsce forum koprodukcyjne: indywidualne spotkania z międzynarodowymi decydentami z branży filmowej oraz producentami, którzy otwarci są na współpracę z Polską. DOCS TO GO!, zainicjowany oraz współorganizowany od 2012 r. przez Polski Instytut Filmowy, jest prezentacją polskich dokumentów we wczesnym stadium montażowym, która zakończona będzie spotkaniami z programerami festiwali, agentami sprzedaży i dystrybutorami.

Tutorzy:

Leena Pasanen, Paul Pauwels, Daniel Saltzwedel, Rada Šešić, Debra Zimmerman

zrealizowano przy wsparciu finansowym:

Projekty zakwalifikowane do DOC LAB START:

BRACTWO, reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house
Młody tradycjonalista próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Życie konfrontuje jego poglądy.

KANDYDACI ŚMIERCI, reżyseria: Maciej Cuske, produkcja: Ewa Hoffmann – Fundacja Bydgoska Kronika Filmowa
Opowieść o czwórce przyjaciół, którzy każdego lata kręcą niezwykły horror. To dziesięć lat ich przygód, wspólnych trosk, przełamywania problemów i radości.

RAJSKIE DZIECI, reżyseria: Filip Drożdż, produkcja: Agnieszka Skalska – Koi Studio
Demas Nwoko, genialny nigeryjski architekt i 63. dziecko króla wraz ze swoim wnukiem – Uno przygotowują przedstawienie w oparciu o sztukę napisaną przez  Demasa w 1977 roku  pod tytułem „Rajskie dzieci”.

CZY PANI SIĘ JESZCZE NA MNIE DENERWUJE, reżyseria: Michał Szcześniak, produkcja: Joanna Banach – Kosmos Production 
Sąsiedzi, Monika i Mariusz toczyli wojnę, on urządzał w domu nocne koncerty, ona chciała spać. Spotkali się na pogrzebie najlepszego przyjaciela… obojga, zostali parą, dziś kłócą się z zazdrości.

WIECZNI MARZYCIELE, reżyseria: Maria Magriel, produkcja: Katarzyna Gontarczyk – Instytut Innowacji
Co łączy  znaną prezenterkę, emerytowanego naukowca i gosposie domową? Mają marzenie – mimo wieku emerytalnego chcą wrócić na rynek pracy. Problem w tym ze współczesny świat  ich nie potrzebuje.

I WANT IT ALL, reżyseria: Katarzyna Wiśniowska, produkcja: Joanna Wendorff-Ostergaard – Animapol
Yara jest dziesięciolatką, która ma już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość.

LILI, reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films
Odkąd Lili dzieli swoje życie na tydzień z tatą i tydzień z mamą, chciałaby wiedzieć jak najwięcej o świecie dorosłych. Jakie będzie jej życzenie przed wielką podróżą z okazji jej ósmych urodzin?

MISS POLONII, reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Jana (26), ambitna artystka z Białorusi, ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną.

MOJA WIELKA BIBA, reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin
Film dokumentalny portretujący sylwetkę Barbary Hulanicki, założycielki legendarnej Biby. Fascynująca biografia jednej z najważniejszych postaci świata mody.

BLISCY, reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Agnieszka Skalska, Koi Studio
Po śmierci matki, 14-letnim Miłoszem opiekuje się jego starsza siostra Agnieszka. Buduje się nowy układ rodzinny oparty na niekonwencjonalnych zasadach.

KIEDY UMILKNIE WIATR, reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film
IO Melbourne 1956 – Janusz Sidło jest faworytem do wygrania konkursu rzutu oszczepem. W decydującym momencie postanawia pożyczyć oszczep swojemu najgroźniejszemu rywalowi.

Projekty zakwalifikowane do DOC LAB GO:

SYNDROM ZIMOWNIKÓW, reżyseria: Piotr Jawosrki, produkcja: Janusz Skałkowski, Kamil Skałkowski – Kalejdoskop Film
Zapomniany, pionierski eksperyment psychologa dr Terelaka, który badał granice ludzkiej psychiki w warunkach antarktycznej izolacji.

EFEKT MOTYLKA, reżyseria: Jarosław Szmidt, produkcja: Kamil Przełęcki – Cineo Studio
To historia o niezwykłej sile i nadziei. Opowieść o solidarności tysięcy ludzi, których połączyła empatia i potrzeba ratowania tytułowego Motylka, 7 letniej Zuzi Machety.

ZATAŃCZ ZE MNĄ TATO, reżyseria: Malgorzata Goździk, produkcja: Joanna Zielińska, Magdalena Puzmujźniak – Big Wave Films
W potrzebie zmiany zdystansowanej relacji ze swoim zamkniętym ojcem – dorosła córka zaprasza go na wspólny kurs tańca Lindy Hop. Czy wyciągnięcie ojca ze strefy komfortu przyniesie oczekiwane efekty?

HERBERT, MIMO WSZYSTKO, reżyseria: Rafael Lewandowski, produkcja: Maria Blicharska – Donten & Lacroix Film
Herbert był nie tylko poetą : był symbolem opozycji i moralnym przewodnikiem, humanistą głęboko zakorzenionym w kulturze europejskiej.  Był też człowiekiem, który zmagał się ze skrajnymi emocjami.

W STANIE WOLTY, reżyseria: Monika Kotecka, Karolina Poryzała, produkcja: Agnieszka Wasiak – Lava Films
Woltyżerka jest niczym koło życia – gdy jesteś mały, możesz tylko fruwać, ale gdy dorośniesz, musisz nosić. Portret różnych etapów kobiecości.

ANTYBOHATER, reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations
Niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.

JESTEŚMY NA DOBRYM KURSIE, reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Anna Mazerant – 4:30 Picture
Para ekscentrycznych biznesmenów prowadzi największy na Śląsku lombard. Kiedy sytuacja finansowa staje się dramatyczna, a ich miłość zaczyna umierać, stoczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu.

SYNEK, reżyseria: Paweł Chorzępa, produkcja: Dominika Mandla – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Joanna Dobrzańska, Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka
18-letni chłopak, po wyjściu z domu dziecka, wraca do ojca, by podjąć walkę o nowe, szczęśliwe życie.

NIELETNI ASTRONAUCI, reżyseria: Aleksandra Skowron, produkcja: Mirosław Skowron – Mediolia 
Film o dziewczynce, która straciła dom i przyjaciół i o tym jak to wszystko próbowała odnaleźć podczas przygody, która zaprowadziła ją aż do bazy księżycowej.

ZŁOTA, reżyseria: Tomasz Knittel , produkcja: Tomasz Knittel, Maciej Puczyński – STRIKTFILM, OMPRODUCTIONS
Oszczędny, niemal intymny portret sąsiedzkiej społeczności. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca, a także bolesne studium związku.

Więcej na: www.doclab.pl