Łagodna

Polska1985animacja12'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Efektowna plastycznie, pełna psychologicznej głębi wizja opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Sugestywne studium zazdrości i nienawiści, podkreślone zastosowaniem niekonwencjonalnej techniki animacyjnej oraz subtelną muzyką Zygmunta Koniecznego. To nie słowo, a obraz i muzyka prowadzą narrację tej przejmującej opowieści. Łagodną przenosili na ekran m.in. Robert Bresson (1969) i Mariusz Treliński (1995), ale to Piotr Dumała w swej jedenastominutowej animowanej adaptacji wydaje się najbliższy duchowi prozy Dostojewskiego. Film otrzymał nagrody w Mannheim, Zamościu i Łagowie oraz Brązowego Lajkonika i Złotego Smoka w Krakowie (1985).

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Barbara Stankiewicz
scenariusz
Piotr Dumała
animacja
Piotr Dumała, Wojciech Wojtkowski
muzyka
Zygmunt Konieczny
montaż
Hanna Michalewicz
produkcja
(Studio Miniatur Filmowych)
Fotos
Kadr z filmu Łagodna