Jeden dom

Polska2021dokument27'

„Był kiedyś taki kraj…” – i komu to przeszkadzało? Na przekór wojnie w byłej Jugosławii i ciągle żywym antagonizmom etniczno-religijnym w bośniackiej miejscowości Rogatica kobiety należące do różnych nacji, wyznań i pokoleń próbują zasypywać wykopane przez mężczyzn przepaście. Robią to na niewielką skalę, zamieszkując wspólnie stary dom. W cieniu cerkwi i meczetu razem gotują, dyskutują, wspominają czasy bratobójczego konfliktu. Współczesnym materiałom towarzyszą archiwalia z czasów bałkańskiej wojny.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Karolina Anna Kuta

Dokumentalistka i reporterka. Absolwentka Dokumentalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała również w Zagrzebiu. Współpracowała z największymi polskimi mediami jako reporterka. Tematami jej projektów są mniejszości, prawa kobiet, kwestie tożsamościowe. Realizuje filmy dla organizacji pozarządowych m.in. Ośrodka KARTA. “Jeden dom” to jej pierwszy dokument, równolegle pracuje nad dokumentalnym debiutem pełnometrażowym.

Gość Q&A, portret reżysera
Patrycja Skorupska

Reporterka i reżyserka dokumentalna. Absolwentka Dokumentalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako dokumentalistka m.in. w Telewizji Polsat, TVN oraz TVP Polonia. Opracowywała reportaże związane z sytuacją kobiet w Izraelu, Korei, Meksyku, Czadzie, RPA, Senegalu, Libanie, Indiach i Indonezji. Film dokumentalny o bośniackich kobietach „Jeden dom” jest jej debiutem.

zdjęcia
Karolina Anna Kuta, Patrycja Skorupska, Karolina Cuper, Maciej Konrad
scenariusz
Karolina Anna Kuta, Patrycja Skorupska
dźwięk
Zbigniew Cuper
montaż
Paweł Klepacz
produkcja
Karolina Anna Kuta, Patrycja Skorupska, Karolina Cuper
Fotos
Kadr z filmu Jeden dom
Zwiastun