Ogniem pisane [AD]

Indie2021dokument93'

Seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. „Ogniem pisane” do indyjski film dokumentalny wyreżyserowany przez Sushmita Gosha i Rintu Thomas. Premiera produkcji odbyła się na początku 2021 roku na festiwalu Sundance Film Festival. Akcja filmu dzieje się we współczesnych Indiach. Opowiada historię gazety „Fale Wiadomości” założonej przez kobiety z niższej kasty społecznej. Głównymi bohaterkami filmu są trzy dziennikarki – Meera, Suneeta i Shyamkali. Meera, szefowa redakcji, to niewysoka trzydziestolatka. Ma okrągłą twarz, ciemną karnację i długie czarne włosy. W szerokim nosie nosi kolczyk, a na czole między brwiami maluje czerwoną kropkę. Meera, tak jak inne kobiety w filmie, nosi czasem sari – suknię owijaną wokół pasa i drapowaną na ramieniu. Na co dzień jednak zakłada długą spódnicę czy spodnie, a głowę okrywa chustą. Reporterki przygotowują reportaże na kontrowersyjne tematy związane z dyskryminacją kobiet, nierównościami społecznymi czy tuszowaniem przestępstw. Podróżują po wioskach, rozmawiając z mieszkańcami. Miejsca, które odwiedzają, to zwykle biedne wsie – domy nie mają okien, są kryte drewnianymi dachami, brakuje tam prądu i utwardzonych dróg. Wydarzenia mają miejsce również w biedniejszych, zaniedbanych dzielnicach miast, gdzie dominuje niska zabudowa i handel uliczny. Dom Meery to niewielkie mieszkanie o skromnym wyposażeniu. W filmie dominują dynamiczne ujęcia nagrywane z ręki – operator kamery podąża za reporterkami bez statywu. Oglądając, ma się wrażenie bycia częścią wydarzeń. Występuje też wiele zbliżeń, zwłaszcza na twarze bohaterek filmu, a także naturalnych, statycznych ujęć dziennikarek wykonujących codzienne czynności. Film „Ogniem pisane” otrzymał nagrodę za najlepszy film zagraniczny na Festiwalu Sundance.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Rintu Thomas

Niezależna reżyserka i producentka filmów dokumentalnych. Pochodzi z Indii. Jest współzałożycielką Black Ticket Films, wielokrotnie nagradzanej agencji kreatywnej z siedzibą w New Delhi. Jest stypendystką Sundance Institute w 2018 roku, Bertha Foundation i stypendystką Sundance Stories of Change w 2019 roku. Zdobywczyni wielu nagród, w tym Medalu Prezydenta w Indiach. W swoich filmach porusza tematy związane ze środowiskiem i zmianami klimatu, prawami kobiet i zdrowiem publicznym.

Gość Q&A, portret reżysera
Sushmit Ghosh

Reżyser, operator i producent. Pochodzi z Indii. W swojej pracy korzysta z nowych technologii i kreatywnych strategii, aby zwiększyć wpływ, jaki wywiera narracja w erze cyfrowej. Zdobywca Indyjskiej Narodowej Nagrody Filmowej. Realizowany przez 5 lat “Ogniem pisane” jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym. W wolnym czasie ucieka w góry i zwiedza Himalaje na swoim motocyklu.

zdjęcia
Sushmit Ghosh, Karan Thapliyal
muzyka
Tajdar Junaid
montaż
Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
produkcja
Sushmit Ghosh, Rintu Thomas (Black Ticket Films)
Fotos
Kadr z filmu Ogniem pisane [AD]