Byli sobie bracia

USA, Kanada2019dokument102'

W jaki sposób narodziła się jedna z najsłynniejszych grup w historii rock’n’rolla? Trudno wyobrazić sobie The Band bez Robbiego Robertsona, który jako, gitarzysta i autor tekstów ukształtował muzyczny wizerunek zespołu. Film jest osobistą, trwającą sześć dekad podróżą jego śladami. Rozpoczyna się w rodzinnym Toronto, gdzie artysta o indiańsko-żydowskich korzeniach spędził swoje dzieciństwo. Twórcy czerpią zarówno z archiwaliów i wspomnień Robertsona, jak i z wypowiedzi jego współpracowników czy przyjaciół. A wśród nich są m.in. Martin Scorsese, Bob Dylan i Bruce Springsteen.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Daniel Roher

Reżyser, producent, scenarzysta. Jego filmy dotyczące zagadnień społecznych, przyciągają odbiorców na całym świecie. Zrealizowany w 2017 roku dokument „Ghosts of Our Forest”, opowiadający o walce wysiedlonego rdzennego plemienia w Ugandzie, miał premierę na festiwalu filmowym Hot Docs. Jego wcześniejszy film „Survivors Rowe” (2015), również pokazywany na Hot Docs, otrzymał nominację do nagrody Canadian Screen Award, był pokazany w Parlamencie w Ottawie i emitowany w TVO. W swoich filmach przykłada dużą wagę do opowiadanej historii i oprawy wizualnej.

zdjęcia
Kiarash Sadigh
bohaterowie
Robbie Robertson, Martin Scorsese, Bruce Springsteen, Eric Clapton, Taj Mahal, Ronnie Hawkins, Van Morrison, Dominique Robertson
muzyka
Matthew Chalmers
montaż
Eamonn O'Connor, Daniel Roher
produkcja
Andrew Munger, Lana Belle Mauro (Shed), Stephen Paniccia (White Lightning Media Inc.), Sam Sutherland
Fotos
Kadr z filmu Byli sobie bracia
Zwiastun