Wszyscy jej umarli kochankowie

Niemcy, Czechy / 2020 / animacja / 6' / Konkurs krótkometrażowy

Zaczęło się od plotek w Czechosłowacji tuż po II wojnie światowej, a skończyło na nagłówkach w międzynarodowych mediach w 2014 roku. Podobno była kiedyś taka pielęgniarka, która została zgwałcona przez nazistów. Podobno potem zachorowała. Podobno postanowiła się zemścić... Animacja na podstawie strzępków opowieści próbuje odtworzyć ciągle żywą historię z czasów wojny i złożyć hołd jej bohaterce. Narratorami stają się mieszkańcy czeskiego miasteczka, którzy ponownie relacjonują przekazywaną z ust do ust miejską legendę. Ich słowa ilustrują rysunki pokazujące zbrodnie w sposób niedosłowny, kreując jednak atmosferę grozy i niepokoju.

reżyseria
Anna BennerGość Q&A

Artystka zajmująca się animacją, rysunkiem i instalacją. W swoich filmach zajmuje się psychologią i emocjami. Często wykorzystuje w nich odręczną animację rotoskopową. Jej animowane filmy krótkometrażowe były pokazywane na całym świecie i zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak Krakowski Festiwal Filmowy, Annecy Animated Film Festival, Encounters Film Festival i Stuttgart Trick Film Festival. Autorka filmów: “The Squirrel and the Penguin” (2011), “Tis the Season” (2013), “Through the Hawthorn” (2013) (KFF student jury prize 2014, ITFS Grand Prix 2014), “Cernobila/Black&White” (2019).

Eluned Zoe AianoGość Q&A

Reżyserka filmowa, montażystka i tłumaczka, posiadająca wykształcenie w dziedzinie antropologii wizualnej. Jej filmy dotyczą głównie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie pracuje w Serbii nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Pisze o filmie, regularnie współpracuje z Biuletynem Filmowym Europy Wschodniej. Jest autorką filmów: “Flotacija” (2021), “Cernobila/Black&White” (2019), “Imam pesmu da vam pevam/I Have a Song to Sing You” (2018), “Almut” (2014).

animacja
Anna Benner
obsada
Lioba Grunow
muzyka
Raphael Tschernuth
dźwięk
Michał Krajczok, Vojtěch Knot
produkcja
Anna Benner, Linda Dědková (ZLA films), Martin Hulovec
Fotos
Wszyscy jej umarli kochankowie
Zwiastun