Ogniem pisane

Indie2021dokument93'Konkurs dokumentalny

Wbrew stereotypom i przesądom, na przekór indyjskiemu systemowi kastowemu i kryzysowi dziennikarstwa grupa mieszkanek stanu Uttar Pradesh tworzy własną niezależną gazetę. Poznajemy ich osobiste historie, codzienną pracę w redakcji i w terenie, a także nowe wyzwania związane z digitalizacją medium. Nasilająca się w Indiach przemoc wobec kobiet i radykalizacja sceny politycznej sprawiają, że wydawanie pisma staje się coraz bardziej ryzykowne. Twórcy filmu towarzyszą swoim bohaterkom podczas tych zmagań. Pokazują, jak wiele dla nich znaczy odzyskiwanie własnego głosu.

Q&A
Film poleca Her Docs
reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Rintu ThomasGość Q&A

Niezależna reżyserka i producentka filmów dokumentalnych. Pochodzi z Indii. Jest współzałożycielką Black Ticket Films, wielokrotnie nagradzanej agencji kreatywnej z siedzibą w New Delhi. Jest stypendystką Sundance Institute w 2018 roku, Bertha Foundation i stypendystką Sundance Stories of Change w 2019 roku. Zdobywczyni wielu nagród, w tym Medalu Prezydenta w Indiach. W swoich filmach porusza tematy związane ze środowiskiem i zmianami klimatu, prawami kobiet i zdrowiem publicznym.

Gość Q&A, portret reżysera
Sushmit GhoshGość Q&A

Reżyser, operator i producent. Pochodzi z Indii. W swojej pracy korzysta z nowych technologii i kreatywnych strategii, aby zwiększyć wpływ, jaki wywiera narracja w erze cyfrowej. Zdobywca Indyjskiej Narodowej Nagrody Filmowej. Realizowany przez 5 lat “Ogniem pisane” jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym. W wolnym czasie ucieka w góry i zwiedza Himalaje na swoim motocyklu.

zdjęcia
Sushmit Ghosh, Karan Thapliyal
muzyka
Tajdar Junaid
montaż
Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
produkcja
Sushmit Ghosh, Rintu Thomas (Black Ticket Films)
Fotos
Kadr z filmu Ogniem pisane