75 lat patrzymy na świat. Jubileusz Szkoły Filmowej w Łodzi

6 filmów
Absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyli i nieustannie tworzą polską kinematografię. Wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie. Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. Marzymy o tym, żeby z okazji jubileuszu tego ducha przywołać! Świętujemy, wspominamy, oglądamy, spotykamy się i wciąż, nieustannie, nałogowo, PATRZYMY NA ŚWIAT. Zapraszamy na urodziny Szkoły Filmowej w Łodzi!
 • Family²

  reż. Yifan Sun
  dok2019

  Lola urodziła się w Chinach, w okręgu Ningdu jako trzecie dziecko swoich rodziców. W niedługim czasie została ona adoptowana przez belgijską rodzinę, która otoczyła ją miłością i wsparciem. Lola przez lata marzyła o spotkaniu swoich biologicznych rodziców, nie miała jednak pojęcia, kim są ani jak może ich odnaleźć.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Family²
 • Jak co dzień... (Day In, Day Out)

  reż. Kazimierz Karabasz
  dok1955

  Etiuda o problemach komunikacyjnych ludzi dojeżdżających do pracy w mieście w latach 50-tych. Z podwarszawskiego osiedla wyruszają oni zatłoczoną kolejką, rowerem, ciężarówką, autobusem. Jednak powoli obraz ten się zmienia. Powstaje kolej elektryczna, a nad jej sprawnym kursowaniem czuwa wielu ludzi.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak co dzień...
 • Spacer (A Short Walk)

  reż. Jagoda Szelc
  dok2015

  Film nakręcony w 40 minut na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Przemieszczając się po mieście z ekipą filmową, bohater szuka bezpiecznego miejsca, w którym może opowiedzieć o powodach, dla których walczył i zdezerterował z Donbasu. Tylko kilka faktów z jego życia...

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Spacer
 • Urząd (The Office)

  reż. Krzysztof Kieślowski
  dok1966

  Film stanowi interesującą próbę wyjścia poza obowiązujący schemat. Nakręcony ukrytą kamerą przy okienku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest celną satyrą na biurokrację i urzędniczą bezduszność. Obraz i oryginalny dźwięk pełnią równorzędną funkcję dramaturgiczną.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Urząd
 • Vakha i Magomed (Vakha and Magomed)

  reż. Marta Prus
  dok2010

  Subtelna obserwacja codzienności dwojga uchodźców z Czeczenii mieszkających w Warszawie, 10-cio letniego Magomeda i jego ojca Vakhy, która staje się opowieścią o ludzkiej miłości i godności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Vakha i Magomed
 • Walka z cieniem (Fighting the Shadow)

  reż. Nadiya Rodkina
  dok2022

  Stan polityczny w Białorusi zmusił Dimę do ucieczki z kraju. W obawie o bliskich, nieustannie podtrzymuje kontakt z tymi, którzy musieli tam zostać. Pomimo wszelkich starań w ułożeniu sobie życia w Polsce, nadal musi toczyć walkę z cieniem przeszłości.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Walka z cieniem