Fokus na Czechy

22 filmy
Czeskie kino ma niepowtarzalny urok, a tamtejsi filmowcy – wrodzony talent obserwacji i pokazywania tego co nieoczywiste często w zabawny sposób. W tym roku Czechom oddajemy więc część festiwalowego programu! Film o synchronicznych ćwiczeniach gimnastycznych, w których biorą udział tysiące sportowców, dokumentalna komedia o przyjaciołach, którzy jadą na ryby do Norwegii, historia 40-letniego punck-rockera, który z górnika chce się przekwalifikować w programistę, portret rodziny wychowującej syna według nowatorskiej, ale kontrowersyjnej metody, opowieść o niepełnosprawnej Janie, która szuka asystenta seksualnego, i wreszcie - jeden z ostatnich filmów Heleny Třeštíkovej – mistrzyni czeskiego dokumentu, laureatki nagrody Smok Smoków. Ponadto, pokaz filmów studenckich z FAMU, a dla młodych widzów - kultowe czeskie wieczorynki.
 • Anny

  reż. Helena Třeštíková
  dok2021

  Anny za dnia pracuje w publicznym szalecie, a nocami na ulicy. Gdy ją poznajemy, ma 47 lat, a towarzyszymy jej przez kolejnych 16. Helena Třeštíková, laureatka krakowskiego Smoka Smoków w 2012 roku, pozostaje wierna swojej metodzie długotrwałego towarzyszenia swoim bohaterkom i bohaterom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Anny
 • Bez przerwy (Every Single Minute)

  reż. Erika Hníková
  dok2021

  Decydując się na dziecko, Lenka i Michal wiedzieli, że chcą się mu poświęcić bezgranicznie. Za wzór służy im metoda Kamevéda zakładająca wszechstronny rozwój fizyczny i intelektualny, ale też ciągłą rywalizację. Ich syn Miško nie ma czasu na nudę. Rodzice poświęcają mu każdą minutę swojego życia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bez przerwy
 • Bob i Bobek. Na koncercie

  reż. Václav Bedřich
  anim1978

  Bobek najchętniej siedziałby w wygrzanym kapeluszu, ale przedsiębiorczy Bob goni go do działania, bo „praca uszlachetnia”. Tym razem postanawiają spróbować swoich sił w muzyce.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bob i Bobek. Na koncercie
 • Chcę cię, jeśli się odważysz (I Want You If You Dare)

  reż. Dagmar Smržová
  dok2019

  Jana ma 28 lat, jest wygadana, optymistycznie nastawiona do życia i zależna od pomocy innych osób. Nie porusza się samodzielnie, ale wokół niej kręci się pół świata: uwikłana w skomplikowane relacje z mężczyznami i alkoholem matka, kumpel, niewidoma bliźniaczka, babcia i trzej asystenci seksualni.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Chcę cię, jeśli się odważysz
 • Chłopaki na rybach (Peculiarity of Fisherman's Soul)

  reż. Ivana Pauerová Miloševičová
  dok2021

  Sześciu Czechów zostawia ulubioną piwiarnię w Jihlavie i wyrusza do Norwegii na ryby. Dla niektórych to pierwszy raz, inni są weteranami takich eskapad. Marzą o złowieniu halibuta. Szykuje się męska przygoda - bo co może pójść nie tak? Dokumentalna komedia o osobliwościach czeskiego wędkowania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Chłopaki na rybach
 • Córka (Daughter)

  reż. Daria Kashcheeva
  anim2019

  W szpitalnej sali córka przypomina sobie sytuację z dzieciństwa, kiedy jako mała dziewczynka próbowała opowiedzieć ojcu o zranionym ptaku. Brak zrozumienia i pocieszenia ze strony ojca ciągnął się przez wiele lat, aż do tego momentu kiedy w szpitalu, siedząc przy łóżku taty, kobieta widzi, jak pęka szyba w oknie pod ciężarem małego ptaszka.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Córka
 • Gra (Playing)

  reż. Lun Sevnik
  fab2019

  16-letni Boris i Hugo kupują pistolet. W Internecie uruchamiają transmisję na żywo i ogłaszają, że za godzinę popełnią samobójstwo. O ile Boris jest pewien swojej decyzji, to Hugo nadal ma wątpliwości. Podczas ostatnich chwil w chłopcach ujawnia się sadyzm, homoerotyzm oraz żądza destrukcji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gra
 • Jak Amelka przetańczyła olbrzyma

  reż. Václav Bedřich
  anim1973

  Zwiewna i delikatna Amelka nie dość, że złamała obcasik, to jeszcze musi poradzić sobie z zalotami nieokrzesanego olbrzyma Hrompaca.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak Amelka przetańczyła olbrzyma
 • Jak Rumcajs uratował tęczę

  reż. Ladislav Čapek
  anim1982

  Coś niedobrego dzieje się z tęczą. Rozbójnik Rumcajs wyrusza z lasu Řáholec do Jičína, gdzie okazuje się, że to miejscowy kupiec postanowił tęczę spieniężyć.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak Rumcajs uratował tęczę
 • Jak Sadza z dziećmi łapał złodzieja

  reż. Václav Bedřich
  anim1976

  Kominiarczyk Sadza bawi się z dziewczynką w parku, ale w zagadkowy sposób znikają im zabawki. Okazuje się, że po okolicy grasuje złodziejaszek.

  Więcej o tym filmie
 • Jak Szczudlik i Bagietka nie mogli zasnąć

  reż. Václav Bedřich
  anim1969

  Szczudlik i Bagietka chcą udać się na zasłużony spoczynek, ale jak zwykle przeszkadza im złośliwa wrona.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak Szczudlik i Bagietka nie mogli zasnąć
 • Jak to robi Sylvie (Way of Sylvie)

  reż. Verica Pospíšilová Kordić
  anim2019

  Jej życie płynie w rytmie obowiązków. Sylvie jest wydajna, wspaniała, bez skazy – oraz zmęczona. Dochodzi do drobnego wypadku, który wszystko zmienia… a może nie?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak to robi Sylvie
 • Jak Wodnik Szuwarek uratował raka i dostał zawrotów głowy

  reż. Zdeněk Smetana
  anim1975

  Pod osłoną nocy ze stawu Szmaragdowe Oczko wyłania się sympatyczny wodnik Szuwarek. Czeka go podróż w gwiazdy, bo rak Wawrzyniec podejrzewa, że coś jest nie tak z gwiazdozbiorem Raka.

  Więcej o tym filmie
 • Jak Żwirek i Muchomorek upiekli kasztany

  reż. Zdeněk Smetana
  anim1968

  Zmarznięci po zabawie na ślizgawce Żwirek i Muchomorek postanawiają upiec kasztany, co kończy się małą katastrofą. Na szczęście z pomocą przybywa słoneczko.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak Żwirek i Muchomorek upiekli kasztany
 • Kałuże (Doubting, Puddles)

  reż. Anna Petruželová
  dok2018

  Czekamy na kałuże. Brak deszczu, spękana gleba, zwiędłe kwiaty, chrzęszcząca trawa. W mieście bez kałuż ludzie stawiają na balkonach plastykowe miski z wodą dla zwierząt. Pada deszcz, ulga. Różne kałuże przyjmują różne kształty w różnych miejscach. Kałuża: rzecz niepraktyczna: brudne buty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kałuże
 • L u k i (S p a c e s)

  reż. Nora Štrbová
  anim2020

  Film zgłębia temat pamięci jako zasobnika naszej tożsamości. Oparty jest na osobistej historii autorki i jej brata, u którego zdiagnozowano guz mózgu. Narracja i forma podążają za ideą postrzegania rzeczywistości z uszkodzoną pamięcią. Animowany dokument eksperymentujący ze sztuką i technikami filmowymi, który balansuje na pograniczu gatunków.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu L u k i
 • Nowa szychta (A New Shift)

  reż. Jindřich Andrš
  dok2020

  Tytułowa „Nowa szychta” to program wsparcia pracowników zamykanych kopalni. Tomáš ma 44 lata i trójkę dzieci, mieszka sam, kibicuje ostrawskiemu Baníkowi, lubi napić się piwa, ponad połowę życia przepracował na dole i radzi sobie z Excelem. Zapisuje się więc na czteromiesięczny kurs programowania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nowa szychta
 • O makowej panience i wiewiórce Baśce

  reż. Václav Bedřich
  anim1971

  Makowa Panienka wpada w niezgrabne łapki wiewiórki Baśki, a motyl Emanuel w sidła pająka Wszystkiego-po-osiem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu O makowej panience i wiewiórce Baśce
 • Przyjacielskie spotkania ze sportem (Friendly Sport Meeting)

  reż. Adam Koloman Rybanský
  fab2017

  Futnet to typowy czeski sport. W prawie każdej wiosce organizuje się od czasu do czasu amatorskie zawody futnetowe, na których chodzi nie tylko o sport. W małej wiosce, w sobotę, przy pięknej letniej pogodzie rozpoczyna się turniej. Zawodnicy grają, udziec obraca się na rożnie, wszyscy piją piwo. Do poniedziałku daleko, więc nikt się niczym nie martwi. Przynajmniej do chwili, kiedy pojawia się romska drużyna o nazwie Jamajki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Przyjacielskie spotkania ze sportem
 • Sąsiedzi. Tapety

  reż. Lubomír Beneš
  anim1981

  Mat próbuje otworzyć konserwę z gulaszem, co prowadzi do małej katastrofy. Pokój trzeba wyremontować. Z pomocą przybywa sąsiad Pat.

  Więcej o tym filmie
 • To musi boleć (Must Be Painful)

  reż. David Semler
  fab2020

  Danny, student z Czech, jedzie na wycieczkę na czeską wieś wraz ze swoim hiszpańskim chłopakiem. Na stacji spotykają parę lokalsów, którzy wygłaszają sarkastyczne uwagi bez świadomości, że Danny ich rozumie. Taka sytuacja niebawem rodzi konflikt, którego wynik okaże się katastrofą dla obu par.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu To musi boleć
 • Wszyscy na miejsca! (On Your Marks!)

  reż. Maria Pincikova
  dok2020

  Co sześć lat w Pradze odbywa się wielki zlot towarzystw gimnastycznych Sokół. Spośród tysięcy uczestników reżyserka wybrała trenera Mirka i gimnastyka Radka, postaci iście formanowskie, by za ich pośrednictwem opowiedzieć o ponadczasowych wartościach, jakie niesie z sobą przynależność do Sokoła.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wszyscy na miejsca!