Fokus na Norwegię

12 filmów
W Fokusie prezentujemy różne oblicza Norwegii. Samotny mężczyzna otoczony piękną, lecz surową przyrodą prowadzi życie pustelnika; codzienne życie mieszkańców Lofotów ilustruje muzyka Philipa Glassa inspirowana twórczością Edgara Allana Poego; obserwacja życia świni, kurczaka i dwóch krów skłania do refleksji nad losem zwierząt hodowlanych. 10 lat po tragedii na wyspie Utøya młodzi ludzie układają sobie życie i walczą z traumatycznymi wspomnieniami, a byli prawicowi ekstremiści opowiadają, jak trudno wyzwolić się z organizacji. Zachodni artyści z trudem szukają sposobu na twórczą kooperację z kolegami z Korei Północnej. Na koniec – mozaika tematów i form w programie krótkometrażowym. Poszukiwania norweskich twórców dostarczą nam wielu emocji.
 • Człowiek nie jest samotną wyspą (No Man Is an Island)

  reż. Ali Parandian
  fab2017

  Trzech znajomych spotyka się po dłuższej rozłące nad rzeką, żeby napić się i popływać. Beztroską zabawę zakłóca pojawienie się mężczyzny, który twierdzi, że ma na imię Jezus i przychodzi do nich z ważnym przesłaniem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Człowiek nie jest samotną wyspą
 • Efekt widza (Water Bears)

  reż. Yenni Lee
  fab2017

  Jak zachować się w sytuacji, kiedy dochodzi do przemocy, ale nikt z obecnych świadków zdarzenia nie reaguje? Dyskusja uczniów podstawówki na temat przemocy, władzy i odpowiedzialności przybiera niespodziewany obrót.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Efekt widza
 • Farsa (Farce)

  reż. Robin Jensen
  anim2019

  [18+] Mężczyzna musi uratować swoją partnerkę i stado reniferów, które pewnego dnia znikają z jego hodowli. Odkrywa, że za kulisami ekologicznej restauracji rozgrywa się prawdziwa rzeźnia… Obsceniczna produkcja, w której farsa przeistacza się w horror z elementami porno.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Farsa
 • Gunda

  reż. Victor Kossakovsky
  dok2020

  Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gunda
 • Komisja (The Committee)

  reż. Gunhild Enger, Jenni Toivoniemi
  fab2016

  Satyryczne spojrzenie na stosunki międzynarodowe. Przedstawiciele trzech nordyckich krajów spotykają się, by omówić powstanie dzieła sztuki, które będzie reprezentować ponadnarodowy sojusz i przyjaźń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Komisja
 • Matka nic nie wiedziała (Mother Didn't Know)

  reż. Anita Killi
  anim2020

  Próbując odizolować się od rzeczywistości, wyczerpana dziewczynka ukrywa się w ogromnym opuszczonym silosie. Silos jest metaforą dziecięcej depresji, której rodzice tak często nie zauważają. Czy coś nada sens życiu dziecka?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Matka nic nie wiedziała
 • Na zawsze dziewice (Virgins4lyfe)

  reż. Thea Hvistendahl
  fab2018

  Czternastoletnia Issi i jej koleżanka Astrid spędzają ostatnie wakacyjne dni nad morzem. Tego wieczora mają jeden konkretny cel – znaleźć dla Issi chłopaka, z którym będzie mogła spędzić swój pierwszy raz.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Na zawsze dziewice
 • Pokolenie Utøyi (Generation Utøya)

  reż. Aslaug Holm, Sigve Endresen
  dok2021

  Cztery kobiety, które przetrwały zamach na norweskiej wyspie Utøya w 2011 roku, decydują się przekuć te traumatyczne doświadczenia w aktywną pracę na rzecz lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pokolenie Utøyi
 • Tam, gdzie wraca człowiek (Where Man Returns)

  reż. Egil Håskjold-Larsen
  dok2019

  Ponadczasowy portret relacji człowieka z naturą. W małej chatce, w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Europy, mieszka Steinar, który wybrał samotne życie na lodowym pustkowiu z dala od cywilizacji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tam, gdzie wraca człowiek
 • Wojna sztuk (War of Art)

  reż. Tommy Gulliksen
  dok2020

  Grupa współczesnych artystów z Chin i różnych krajów Europy Zachodniej bierze udział w projekcie wymiany międzykulturowej w Korei Północnej. Ich zadaniem będzie pokazanie artystom północnokoreańskim swojej sztuki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wojna sztuk
 • Wyjście (Exit)

  reż. Karen Winther
  dok2018

  W wieku szesnastu lat reżyserka filmu Karen Winther na dwa lata dołączyła do ruchu ekstremistycznego. Teraz spotyka się z innymi byłymi ekstremistami i rozmawia z nimi o tym, co doprowadziło do zmiany ich światopoglądu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wyjście
 • W bezdni Maelströmu (Descent into the Maelström)

  reż. Jan Vardøen
  dok2019

  W 1986 roku Philip Glass skomponował muzykę na podstawie utworu Edgara Allana Poego o jednym z najsilniejszych na świecie prądów morskich. Kilkadziesiąt lat później norweska orkiestra wykonuje tę muzykę w miejscu, na którym wzorował się Poe.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W bezdni Maelströmu