Fokus na Hiszpanię

7 filmów
Hiszpańscy dokumentaliści sięgają po różnorodne tematy i pokazują złożoność naszego świata. Opowiedzą nam o życiu mieszkańców obozu dla uchodźców w Saharze Zachodniej, refleksjach pasterzy wypasających swoje stada tuż obok laboratorium pracującego nad szczepionką przeciw Covid-19. Poznamy silną kobietę, która chce zacząć nowe życie, charyzmatycznego muzyka, który wprowadzi nas w świat undergroundu czasów transformacji ustrojowej w Hiszpanii, a także baskijskie kobiety poddawane torturom przez przedstawicieli władzy na początku XXI wieku. I wreszcie pokażemy ostatni film Carlosa Saury, który pyta o istotę sztuki, przyglądając się współczesnym muralom i prehistorycznym malowidłom w jaskiniach.
 • Czas po deszczu (The Time after the Rain)

  reż. Júlia Girós, Pol Picas, Nina Solà
  dok2021

  Mieszkający na co dzień w Sewilli młody Mohamed Dih powraca do miejsca swojego urodzenia – obozu dla uchodźców w Saharze Zachodniej. Czas płynie tu inaczej: pory dnia są wyznaczane przez wezwania do modlitwy, pory roku – przez opady deszczu. Gdy obfita ulewa dewastuje dom jego rodziny, bohater pozostaje w obozie na dłużej, aby wspomóc jego odbudowę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czas po deszczu
 • El Drogas

  reż. Natxo Leuza
  dok2022

  Transformacja, kontrkultura, muzyka. Tymi słowami można by w skrócie opisać dokument muzyczny Natxa Leuzy. Reżyser pozwala tytułowemu bohaterowi wprowadzić nas w świat undergroundu epoki transformacji ustrojowej w Hiszpanii. El Drogas był jednym z jego symboli, ikoną muzycznej kontrkultury lat 80.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu El Drogas
 • Fauna

  reż. Pau Faus
  dok2023

  Świat „Fauny” to rzeczywistość pełna kontrastów i sprzeczności. Na przedmieściach Barcelony rozgrywają się dwie, pozornie niezwiązane ze sobą historie – jedna dzieje się na łonie natury, druga za zamkniętymi drzwiami laboratorium naukowego. Czy światy te mogą jednak pozostać od siebie niezależne?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Fauna
 • Pierwsza kobieta (The First Woman)

  reż. Miguel Eek
  dok2022

  Eva jest kobietą po czterdziestce. Poznajemy ją jako wieloletnią pacjentkę szpitala psychiatrycznego. Z niecierpliwością wyczekuje ona dnia, gdy będzie mogła opuścić ośrodek. Jak powtarza, jej marzeniem jest „wyjść na wolność i „być normalną osobą”. Czym jednak dla bohaterki jest „normalne życie”?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pierwsza kobieta
 • Ściany mogą mówić (The Walls Can Talk)

  reż. Carlos Saura
  dok2022

  Dokument „Ściany mogą mówić” to ostatnie dzieło Carlosa Saury. Jest to filmowa refleksja dojrzałego artysty na temat roli sztuki w życiu człowieka, od prehistorii do współczesności. Konfrontując malarstwo jaskiniowe z najnowszymi reprezentacjami sztuki miejskiej, reżyser szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest twórczość.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ściany mogą mówić
 • Tchnienia (Two Breaths)

  reż. Jon Mikel Fernandez Elorz
  dok2022

  Film bezkompromisowo opisuje działania przedstawicieli władzy, jakie miały miejsce za zamkniętymi drzwiami baskijskich więzień. Iratxe Sorzabal i Nekane Txapartegi to kobiety, które były poddawane torturom. Teraz opowiadają, czego doświadczyły. Ich przerażające historie, a także wielu innych więźniarek, potwierdzają wypowiedzi lekarza sądowego.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tchnienia
 • Wstrzymując oddech (Air)

  reż. Ricardo Íscar
  dok2022

  Terapia oddechowa i techniki antystresowe są dla bohatera punktem wyjścia do życiowej zmiany: wchodzi on w świat zawodników freedivingu, czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu. Igrając z życiem, zaczyna ćwiczyć się we wstrzymywaniu oddechu na coraz dłużej. Gdzie znajduje się granica jego możliwości?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wstrzymując oddech