Fokus na Hiszpanię

7 filmów
Hiszpańscy dokumentaliści sięgają po różnorodne tematy i pokazują złożoność naszego świata. Opowiedzą nam o życiu mieszkańców obozu dla uchodźców w Saharze Zachodniej, refleksjach pasterzy wypasających swoje stada tuż obok laboratorium pracującego nad szczepionką przeciw Covid-19. Poznamy silną kobietę, która chce zacząć nowe życie, charyzmatycznego muzyka, który wprowadzi nas w świat undergroundu czasów transformacji ustrojowej w Hiszpanii, a także baskijskie kobiety poddawane torturom przez przedstawicieli władzy na początku XXI wieku. I wreszcie pokażemy ostatni film Carlosa Saury, który pyta o istotę sztuki, przyglądając się współczesnym muralom i prehistorycznym malowidłom w jaskiniach.
  • Czas po deszczu (The Time after the Rain)

    reż. Júlia Girós, Pol Picas, Nina Solà
    dok2021

    Mieszkający na co dzień w Sewilli młody Mohamed Dih powraca do miejsca swojego urodzenia – obozu dla uchodźców w Saharze Zachodniej. Czas płynie tu inaczej: pory dnia są wyznaczane przez wezwania do modlitwy, pory roku – przez opady deszczu. Gdy obfita ulewa dewastuje dom jego rodziny, bohater pozostaje w obozie na dłużej, aby wspomóc jego odbudowę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czas po deszczu
  • El Drogas

    reż. Natxo Leuza
    dok2022

    Transformacja, kontrkultura, muzyka. Tymi słowami można by w skrócie opisać dokument muzyczny Natxa Leuzy. Reżyser pozwala tytułowemu bohaterowi wprowadzić nas w świat undergroundu epoki transformacji ustrojowej w Hiszpanii. El Drogas był jednym z jego symboli, ikoną muzycznej kontrkultury lat 80.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu El Drogas
  • Fauna

    reż. Pau Faus
    dok2023

    Świat „Fauny” to rzeczywistość pełna kontrastów i sprzeczności. Na przedmieściach Barcelony rozgrywają się dwie, pozornie niezwiązane ze sobą historie – jedna dzieje się na łonie natury, druga za zamkniętymi drzwiami laboratorium naukowego. Czy światy te mogą jednak pozostać od siebie niezależne?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fauna
  • Pierwsza kobieta (The First Woman)

    reż. Miguel Eek
    dok2022

    Eva jest kobietą po czterdziestce. Poznajemy ją jako wieloletnią pacjentkę szpitala psychiatrycznego. Z niecierpliwością wyczekuje ona dnia, gdy będzie mogła opuścić ośrodek. Jak powtarza, jej marzeniem jest „wyjść na wolność i „być normalną osobą”. Czym jednak dla bohaterki jest „normalne życie”?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pierwsza kobieta
  • Ściany mogą mówić (The Walls Can Talk)

    reż. Carlos Saura
    dok2022

    Dokument „Ściany mogą mówić” to ostatnie dzieło Carlosa Saury. Jest to filmowa refleksja dojrzałego artysty na temat roli sztuki w życiu człowieka, od prehistorii do współczesności. Konfrontując malarstwo jaskiniowe z najnowszymi reprezentacjami sztuki miejskiej, reżyser szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest twórczość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ściany mogą mówić
  • Tchnienia (Two Breaths)

    reż. Jon Mikel Fernandez Elorz
    dok2022

    Film bezkompromisowo opisuje działania przedstawicieli władzy, jakie miały miejsce za zamkniętymi drzwiami baskijskich więzień. Iratxe Sorzabal i Nekane Txapartegi to kobiety, które były poddawane torturom. Teraz opowiadają, czego doświadczyły. Ich przerażające historie, a także wielu innych więźniarek, potwierdzają wypowiedzi lekarza sądowego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tchnienia
  • Wstrzymując oddech (Air)

    reż. Ricardo Íscar
    dok2022

    Terapia oddechowa i techniki antystresowe są dla bohatera punktem wyjścia do życiowej zmiany: wchodzi on w świat zawodników freedivingu, czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu. Igrając z życiem, zaczyna ćwiczyć się we wstrzymywaniu oddechu na coraz dłużej. Gdzie znajduje się granica jego możliwości?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wstrzymując oddech