9 filmy

Konkurs DocFilmMusic

Muzyka bez granic. 10 różnorodnych dokumentów w wyścigu o Złoty Hejnał. Porywające opowieści o pasji tworzenia, przeciwnościach losu, oszałamiających karierach, zmaganiach z uzależnieniem, polityce, która kreuje i piętnuje, walce z rasizmem. Utalentowany muzyk osadzony za morderstwo w więzieniu, bard z niemieckiej kopalni, ekscentryczny artysta z Izraela, genialny autystyk z Korei, Janko Muzykant z Indii, kapela ocalałych z Holocaustu. Posłuchamy rocka, muzyki klezmerskiej i klasycznej, country z NRD oraz afrykańskiego jazzu. Muzyka łagodzi obyczaje, muzyka koi zmysły. Niech nam przyniesie ulgę w ten zły czas.


 • Africa Mia

  reż. Richard Minier, Edouard SalierFrancja2019dokument81'

  Tytuł filmu nawiązuje do utworu Las Maravillas de Mali – pionierów muzyki afro-kubańskiej. W 1964 roku grupa młodych malijskich muzyków została wysłana na karaibską wyspę, aby zacieśniać więzy kulturalne pomiędzy dwoma komunistycznymi krajami.

  Więcej o tym filmie Africa Mia

 • Burzliwe życie Ike'a White'a (The Changin’ Times of Ike White)

  reż. Daniel VernonWielka Brytania2019dokument77'

  Był człowiekiem wielu talentów, a tego, co przeżył, starczyłoby na kilka biografii. Płytę „Changin' Times” nagrał w więzieniu, gdzie odsiadywał dożywocie. Ze sprzecznych relacji wyłania się portret afroamerykańskiego artysty naznaczonego przez swe pochodzenie i uwikłanego we własne kłamstwa.

  Więcej o tym filmie Burzliwe życie Ike'a White'a

 • Byli sobie bracia (Once Were Brothers)

  reż. Daniel RoherUSA, Kanada2019dokument102'

  W jaki sposób narodziła się jedna z najsłynniejszych grup w historii rock'n'rolla? Trudno wyobrazić sobie The Band bez Robbiego Robertsona, który jako gitarzysta i autor tekstów ukształtował muzyczny wizerunek zespołu. Występują m.in. Martin Scorsese, Bob Dylan i Bruce Springsteen.

  Więcej o tym filmie Byli sobie bracia

 • Jutro już minęło (Tomorrow's Gone)

  reż. Boaz GoldbergIzrael2019dokument70'

  Postać Charliego Megiry do dziś jest owiana tajemnicą. Wiadomo, że naprawdę nazywał się Gabi Abudraham, że był barwną figurą izraelskiego undergroundu, a wyglądem przypominał bohaterów wczesnych filmów Jarmuscha. Jakie demony skrywał Charlie pod swą sceniczną maską?

  Więcej o tym filmie Jutro już minęło

 • Nokturn (Nocturne)

  reż. Gwanjo JeongKorea Południowa2019dokument95'

  Muzyka może łączyć, ale też i dzielić. Przekonuje się o tym dwójka koreańskich braci, z których jeden jest wirtuozem fortepianu i autystykiem, drugi zaś pozostaje w jego cieniu zarówno na scenie, jak i w oczach wychowującej ich samotnie matki.

  Więcej o tym filmie Nokturn

 • Perła pustyni (Pearl of the Desert)

  reż. Pushpendra SinghIndie, Korea Południowa2019dokument82'

  Manganiarowie to muzułmańska społeczność, która zamieszkuje głównie pustynny Radżastan i słynie ze swego muzycznego dziedzictwa. Łącząc kulturoznawczą obserwację z dokumentem kreacyjnym, film opowiada o zderzeniu pielęgnowanych od pokoleń tradycji z nowoczesnością.

  Więcej o tym filmie Perła pustyni

 • Pieśni z krainy węgla (Coal-Country Song. Gundermann)

  reż. Grit LemkeNiemcy2019dokument98'

  „Bob Dylan z kopalni” – tak mówiono o jednym z najsłynniejszych bardów NRD, którego gwiazda świeciła jeszcze po zjednoczeniu Niemiec. Gerhard Gundermann z robotnika wierzącego w komunizm stał się ikoną przemian, jakie dotknęły industrialny region i cały kraj.

  Więcej o tym filmie Pieśni z krainy węgla

 • Saul & Ruby – Kapela ocalałych (Saul & Ruby's Holocaust Survivor Band)

  reż. Tod LendingUSA2019dokument80'

  Obaj przeżyli Zagładę, mieszkają w USA i kilka lat temu założyli zespół grający muzykę klezmerską. Największym marzeniem Saula i Ruby`ego jest przyjazd z koncertami do Polski – kraju ich pochodzenia i miejsca największej traumy.

  Więcej o tym filmie Saul & Ruby – Kapela ocalałych

 • White Riot

  reż. Rubika ShahWielka Brytania2019dokument81'

  Londyński ruch Rock Against Racism narodził się w 1976 roku jako protest wobec radykalizacji postaw nacjonalistycznych. Jego bronią stały się przede wszystkim masowe wydarzenia muzyczne. Gorącą atmosferę tamtych wydarzeń odtwarzają dziś współtwórcy i sympatycy ruchu.

  Więcej o tym filmie White Riot