Laureaci Festiwali

5 filmów
Romska rodzina musi opuścić swój specyficzny raj – rezerwat w sercu Bukaresztu. Nie wszyscy członkowie wspólnoty stworzonej przez emigranta z Izraela chcą pozostać do końca życia na brazylijskiej farmie. Egipska sztangistka, która marzy o olimpiadzie, walczy z ograniczeniami swojego ciała i prymitywnymi metodami treningowymi. Genialna norweska fotografka mierzy się ze śmiertelną chorobą i w szokujący sposób dokumentuje autodestrukcję. Morderczynie opowiadają irańskiemu reżyserowi o domowej przemocy, przed którą jedyną ucieczkę stanowi zbrodnia. Dla nich więzienie jest schronieniem.
 • Acasa, mój dom (Acasa, My Home)

  reż. Radu Ciorniciuc
  dok2020

  W bukaresztańskim rezerwacie przyrody mieszka romska rodzina. Jej życie ulegnie radykalnej zmianie, kiedy będzie musiała przenieść się do mieszkania w bloku. Pojawią się nieznane dotychczas problemy, wynikające z odmiennego stylu życia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Acasa, mój dom
 • Autoportret (The Self Portrait)

  reż. Margreth Olin, Katja Hogset, Espen Wallin
  dok2020

  Lene Marie Fossen nie chce być „ikoną anoreksji”, choć fotografia jest dla niej formą autoterapii. Jej zdjęcia, szokujące i piękne zarazem, stają się zapisem desperackiej walki z chorobą i śmiercią.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Autoportret
 • Cienie bez słońca (Sunless Shadows)

  reż. Mehrdad Oskouei
  dok2019

  Rzadko udaje się wejść z kamerą za bramę irańskiego więzienia, zwłaszcza dla kobiet. Bohaterki filmu odsiadują wyroki za zabicie mężczyzn ze swoich rodzin. Dla tutejszych więźniarek życie za kratkami bywa bezpieczniejsze i swobodniejsze od tego na wolności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Cienie bez słońca
 • Opuszczając raj (Leaving Paradise)

  reż. Ofer Freiman
  dok2021

  Cleofas wymarzył sobie, że zostanie głową dużej rodziny, z którą zbuduje coś więcej niż dom. Stworzy wspólnotę. Wyjechał wraz z bliskimi budować swój raj na brazylijskiej farmie. Okazało się jednak, że nie wszyscy jego potomkowie czują, że ich ojczyzna jest ich miejscem na ziemi.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Opuszczając raj
 • Sztangistka (Lift Like a Girl)

  reż. Mayye Zayed
  dok2020

  Opustoszały, zagracony plac gdzieś na przedmieściach Aleksandrii. Właśnie w takim miejscu nastoletnia Zebiba trenuje do… olimpiady. Gdyby nie ogromna determinacja, talent i wymagający trener nastolatka nie miałaby szans na sukces.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Sztangistka