Filmy nagrodzone na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym

22 filmy
Filmy nagrodzone na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym
 • Adamiani

  reż. Hirotoshi Takeoka
  dok2021

  Kistowie to gruzińscy Czeczeni zamieszkujący wąwóz Pankisi. Tamtejsi mężczyźni znani są ze swej bitności, lecz ciągnie się za nimi zła sława „terrorystów”. Film jest wielowątkową opowieścią o mieszkańcach mało znanego zakątka Kaukazu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Adamiani
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Boylesque

  reż. Bogna Kowalczyk
  dok2022

  Lulla la Polaca to najstarsza polska drag queen, walcząca o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jej bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela, traktującego swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performance.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Boylesque
  Nagrody:Srebrny Lajkonik / Nagroda Specjalna
 • Bóg i Wojownicy Lunaparków (God and Lunaparks' Warriors)

  reż. Bartłomiej Żmuda
  dok2022

  Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bóg i Wojownicy Lunaparków
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Cesária Évora

  reż. Ana Sofia Fonseca
  dok2022

  W połowie lat 90. stała się pieśniarką rozpoznawalną w różnych miejscach świata. Na Wyspach Zielonego Przylądka, skąd pochodzi, do dziś ma status królowej. Z filmu wyłania się obraz kobiety boleśnie doświadczonej przez los i artystki przecierającej muzyczne szlaki innym kobietom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Cesária Évora
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Figury niemożliwe i inne historie I (Impossible Figures and Other Stories I)

  reż. Marta Pajek
  anim2021

  Trzecia i ostatnia część cyklu Marty Pajek ukazuje bohaterkę kroczącą przez opustoszałe miasto. Ciągnące się w nieskończoność puste ulice tworzą labirynt złożony z figur i geometrycznych kształtów. Miasto nas pochłania, przeraża i budzi niepokój - i tylko zmarszczki na twarzach bohaterów przypominają, że kiedyś tętniło tu życie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Figury niemożliwe i inne historie I
  Nagrody:Srebrny Lajkonik
 • Głos (The Voice)

  reż. Dominika Montean-Pańków
  dok2022

  Nowicjat zakonu jezuitów to surowa forma próby. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Głos
  Nagrody:Nagrody specjalne
 • Hardcore

  reż. Adán Aliaga
  dok2022

  „Podaj mi jointa” - mówi do swojej mamy Rafa. Mężczyzna od ponad 15 lat jest przykuty do łóżka, co nie przeszkadza mu w skakaniu ze spadochronem czy tworzeniu muzyki. Wydaje się, że mimo paraliżu Rafa radzi sobie znakomicie, a tymczasem chroniczny ból coraz częściej daje się mu we znaki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Hardcore
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Jak minął rok? (How Do You Measure A Year?)

  reż. Jay Rosenblatt
  dok2021

  Ella to córka Jaya Rosenblatta, reżysera znanego z dokumentalnych eksperymentów. Jednocześnie Ella to bohaterka filmu, która każdego roku od swoich drugich do osiemnastych urodzin odpowiada na kilka prostych pytań. Jak zmieniają się jej odpowiedzi wraz z upływem czasu?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak minął rok?
  Nagrody:Złoty Smok
 • Jan Kapr. Opera dokumentalna (Kapr Code)

  reż. Lucie Králová
  dok2022

  Biografia czechosłowackiego kompozytora nie mogła być opowiedziana inaczej - wyśpiewuje ją współczesny chór, korzystając z muzycznej schedy po Janie Kaprze oraz z jego prywatnego archiwum. W tonacji buffo ukazuje meandry losu artysty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jan Kapr. Opera dokumentalna
  Nagrody:Złoty Hejnał
 • Katedra (The Cathedral)

  reż. Denis Dobrovoda
  dok2022

  Dla jednych idealista wiedziony wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą - 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie gigantycznej katedry. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Co się stanie z budowlą po śmierci jej budowniczego?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Katedra
  Nagrody:Złoty Róg
 • Kocham, tato (Love, Dad)

  reż. Diana Cam Van Nguyen
  anim2021

  Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kocham, tato
  Nagrody:Srebrny Smok / Nagrody specjalne
 • Koniki na biegunach (The Rocking Horses)

  reż. Marcin Lesisz
  dok2022

  Wzruszający, ciepły i boleśnie prawdziwy portret osoby z niepełnosprawnością psychiczną. Rysunki Ewy ożywają w animacjach, które pozwalają nam spojrzeć na świat jej oczami. Zdać sobie sprawę z problemów, z którymi się boryka, zobaczyć nie chorego – ale osobę, która ma prawo do tego, by być tym, kim chce być.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Koniki na biegunach
  Nagrody:Srebrny Lajkonik
 • Kozie zaklęcie (A Goat's Spell)

  reż. Gerhard Funk
  anim2022

  Fabuła zaczyna się zupełnie normalnie: chłopiec je śniadanie i idzie do szkoły. Gdy dziecko wraca do domu i mlekiem kozy rozwala niebo na milion szklanych kawałków, wiemy już, że dalej nic nie będzie przewidywalne. Ta surrealistyczna, pokręcona animacja zabiera nas w psychodeliczną podróż po wyobraźni autora.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kozie zaklęcie
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Krucha pamięć (Fragile Memory)

  reż. Igor Ivanko
  dok2022

  Na daczy pod Odessą autor filmu odnalazł stare klisze fotograficzne należące do jego dziadka – ukraińskiego filmowca Leonida Burłaki. Poprzez te zdjęcia i materiały kręcone przez dziadka na przestrzeni kilkudziesięciu lat dokument próbuje ocalić jego życie od zapomnienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Krucha pamięć
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa (Maldita. A Love Song to Sarajevo)

  reż. Raúl de la Fuente Calle, Amaia Ramirez
  dok2022

  Dajcie się uwieść barwie głosu i niezwykłej osobowości, która wymyka się wszelkiej kategoryzacji. Piękny obraz wolnej, utalentowanej osoby, która mimo uprzedzeń ze strony ludzi potrafi patrzeć na świat z ogromną życzliwością i wyrozumiałością.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa
  Nagrody:Srebrny Smok
 • Martwe małżeństwo (A Dead Marriage)

  reż. Michał Toczek
  fab2022

  Czasami najbardziej uwieść potrafią małe, niepozorne historie, drobne gesty i nieśmiałe słowa. Na planie filmowym spotykają się on i ona: Filip, mężczyzna w średnim wieku, i Łucja, która prowadzi kawiarnię i remontuje mieszkanie. Razem grają martwe małżeństwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Martwe małżeństwo
  Nagrody:Srebrny Lajkonik
 • Parizad

  reż. Mehdi Imani Shahmiri
  dok2021

  Żywiołem filmu Mehdiego Imani Shahmiriego jest opowieść. Opowieść, którą snuje główna bohaterka, staruszka Keshvar Jafari, przeplatając ją wątkami misternego dywanu powstającego w jej rękach. To opowieść o wietrze, bezkresnych łąkach i górach Iranu. To opowieść o przywiązaniu do miejsca i tradycji, pośród których są obyczaje starsze od islamu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Parizad
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Poślizg kontrolowany (Tolyatti Adrift)

  reż. Laura Sistero
  dok2022

  Pod nazwą Bojewaja Kłassika kryje się grupa młodych ludzi uprawiających nielegalny drifting. Rozbijają się starymi ładami, z których kiedyś słynęło ich rodzinne miasto Togliatti. Przed nami miasto w ruinie i obraz kolejnego straconego pokolenia Rosjan.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Poślizg kontrolowany
  Nagrody:Srebrny Róg
 • Roje (The Swarmers)

  reż. Alison Kuhn
  fab2022

  Prestiżowa szkoła z internatem, niepokoje dojrzewania, rywalizacja i nastolatka, która nie zgadza się na to, żeby być ofiarą. W szkole Sankt Severin pod powierzchnią buzuje jeszcze więcej problemów. Nieoczywisty film zainspirowany opowiadaniem „Die Turnstunde” Rainera Marii Rilkego.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Roje
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Syndrom Hamleta (The Hamlet Syndrome)

  reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
  dok2022

  Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości i marzeń. Życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Syndrom Hamleta
  Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienie / Nagrody specjalne
 • Victoria

  reż. Karolina Porcari
  fab2022

  Amelia czuje, że w jej małżeństwie z prawie 30-letnim stażem brakuje namiętności. Męża bardziej fascynują zbroje i rekonstrukcje średniowiecznych bitew niż jej ciało. Kobieta jest zmęczona codzienną rutyną. Pewnego dnia pod drzwiami mieszkania znajduje różową paczuszkę z zawartością, która odmieni jej życie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Victoria
  Nagrody:Srebrny Smok
 • Wszystko, co żyje (All That Breathes)

  reż. Shaunak Sen
  dok2022

  We współczesnym Nowym Delhi los ludzi i zwierząt bywa podobny. Spowite zabójczym smogiem miasto jest także sceną ksenofobicznych prześladowań, których ofiarą padają głównie muzułmanie. Dlatego bracia Nadeem i Saud nie czują się tu bezpiecznie. Nadal jednak robią swoje - od dwóch dekad prowadzą w domu klinikę dla ptaków.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wszystko, co żyje
  Nagrody:Srebrny Róg