Filmy nagrodzone i wyróżnione

24 filmy
Filmy nagrodzone na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym
 • 1970

  reż. Tomasz Wolski
  dok2021

  Tomasz Wolski ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów decydentów, tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd poległym, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: przypomina konkretne nazwiska i demaskuje mechanizmy represji i propagandy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 1970
 • Antybohater (No Hero At All)

  reż. Michał Kawecki
  dok2021

  Miszka to chłopak o wielu twarzach – drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, który mimo niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia czerpie z niego garściami. Poznajemy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Antybohater
 • Blokada (Locked Out)

  reż. Julien Goudichaud
  dok2020

  Dokumentalna elegia dla biedaków, nędzarzy i bezdomnych. Bohaterowie filmu to troje ludzi bez miejsca do życia, zapomnianych przez system ochrony i społeczeństwo. W czasie pandemii COVID-19, kiedy miasta Europy opustoszały, ich egzystencja stała się jeszcze bardziej niestabilna.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Blokada
 • Bóg tutaj był! (God Was Here!)

  reż. Raluca Lupascu
  dok2020

  „Bóg przybył do Maglawit i czynił cuda”. Niezwykła historia sprzed ponad 80 lat stanowi wyjątkowe dziedzictwo ludzi zamieszkujących ten południowy skrawek Rumunii. Ludzi, którzy są dumni z tego, że Najwyższy przemówił do pasterzy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bóg tutaj był!
 • Brutal (Rough)

  reż. Declan Lawn, Adam Patterson
  fab2020

  Irlandia Północna po zakończeniu konfliktu. Grupy paramilitarne przekształciły się w gangi, które egzekwują własną uliczną sprawiedliwość. Ich decyzje są nieodwołalne. Kiedy jednak wyrok śmierci pada na miejscowego psa, może się okazać, że bandyci tym razem próbują ugryźć więcej, niż są w stanie przeżuć.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Brutal
 • Chodź tu (Come Here)

  reż. Marieke Elzerman
  fab2020

  Sam jest nieśmiałą i wrażliwą opiekunką w schronisku dla psów w Ostendzie. Woli trzymać się z boku i wypełniać swoje obowiązki. Z nowymi właścicielami pracuje Koen, behawiorysta. Kiedy w ośrodku zjawia się znerwicowana właścicielka owczarka belgijskiego, Sam postanawia jej pomóc.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Chodź tu
 • Dalekowschodnia golgota (Far Eastern Golgotha)

  reż. Julia Sergina
  dok2021

  „Lepiej być klaunem niż inteligentnym niewolnikiem” – uważa Wiktor Toropcew, youtuber z Kraju Chabarowskiego na wschodnich rubieżach Rosji. Bohater podejmuje walkę z Lewiatanem – lokalną korupcją, powszechną beznadzieją i zastraszaniem niepokornych, próbując wybudzić z letargu rosyjskie społeczeństwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dalekowschodnia golgota
 • Długa droga do domu (North by Current)

  reż. Angelo Madsen Minax
  dok2021

  Autor filmu odwiedza swą mormońską rodzinę trzy lata po wielkiej tragedii. Ale jest też ukryty cel tego powrotu – Angelo chciałby się dowiedzieć, jak najbliżsi rozumieją jego transpłciową tożsamość. Czy kamera spełni rolę rodzinnego psychoterapeuty?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Długa droga do domu
 • Dzieci wroga (Children of the Enemy)

  reż. Gorki Glaser-Müller
  dok2021

  Córka Patricia Galveza była „narzeczoną dżihadu”. Po jej śmierci ojciec podejmuje walkę o odzyskanie siedmiorga swoich wnucząt przebywających w syryjskim obozie dla uchodźców. Film jest zapisem brawurowej akcji i ogromnej determinacji człowieka, który pragnie wyrwać dzieci z piekła.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dzieci wroga
 • Kat w domu (The Hangman at Home)

  reż. Michelle Kranot, Uri Kranot
  anim2021

  Ciężarna kobieta rygluje drzwi, mężczyzna układa się do snu pomiędzy przelatującymi bombami, ojciec bawi się z córką – każda z tych osób zostaje przyłapana przez widzów w intymnej i emocjonalnej chwili. Podglądamy ich tak jak kata z wiersza Carla Sandburga. O czym myśli oprawca, gdy wraca po pracy do domu?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kat w domu
 • Lata świetlne (Light Years)

  reż. Monika Proba
  dok2021

  „Prawdziwa męska przyjaźń” – mówią o Witalim i Łukaszu. Po skończeniu seminarium prawosławnego trzydziestolatkowie nadal mieszkają razem, ale żeby otrzymać święcenia kapłańskie, muszą najpierw się ożenić. Czy to, co łączy bohaterów, okaże się silniejsze od powinności religijnych?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Lata świetlne
 • Nature Is My Homeland

  reż. Marek Gajczak
  dok2021

  Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem stały się produkowane przez nas śmieci?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nature Is My Homeland
 • Ogniem pisane (Writing with Fire)

  reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh
  dok2021

  Wbrew stereotypom i przesądom, na przekór systemowi kastowemu i kryzysowi dziennikarstwa grupa mieszkanek stanu Uttar Pradesh tworzy własną niezależną gazetę. Nasilająca się w Indiach przemoc wobec kobiet i radykalizacja sceny politycznej sprawiają, że wydawanie pisma staje się coraz bardziej ryzykowne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ogniem pisane
 • On Time

  reż. Zbigniew Czapla
  anim2021

  Migające w zawrotnym tempie rozkłady jazdy i rysunki Hokusaia tworzą osadzoną w Japonii wariację na temat podróżowania i świata, który pędzi coraz szybciej. Nad całością unosi się duch poezji Bashō, nadając tej intensywnej wizualnie animacji filozoficzno-refleksyjny ton.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu On Time
 • O mężczyźnie, który malował krople wody (The Man Who Paints Water Drops)

  reż. Oan Kim, Brigitte Bouillot
  dok2020

  Koreański malarz Kim Tschang-Yeul wyspecjalizował się w abstrakcyjnych obrazach – przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropelek. Wraz z jego synem zanurzamy się w mikrokosmos tej twórczości, naznaczonej filozofią Wschodu. Stopniowo jednak malarstwo Kima odsłania swoje traumatyczne korzenie. The winner of the Silver Horn Award for the film with high artistic values at 61st Krakow Film Festival: "A beautiful, meditative essay film about a traumatised man and his precise art seen through the eyes of his fascinated, thoughtful son. Precise editing which captures shifting states of mind. Haunting".

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu O mężczyźnie, który malował krople wody
 • Pierwsze lato końca świata (First Last Summer)

  reż. Nastazja Gonera
  fab2020

  W świecie wyniszczonym przez katastrofę ekologiczną tajna baza wojskowa gdzieś na Wybrzeżu prowadzi eksperymenty na ludziach. Istnieje sposób na przekształcenie recydywistów w zwierzęta z zagrożonych lub wymarłych gatunków. Proces jest okrutny, ale nawet w takim miejscu i w takim czasie pojawiają się miłość i bunt.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pierwsze lato końca świata
 • Polański, Horowitz. Hometown

  reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer
  dok2021

  Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Polański, Horowitz. Hometown
 • Psie pole (Dog's Field)

  reż. Michalina Musialik
  anim2020

  Kiedy starsza kobieta niespodziewanie upada na podłogę, jej zwierzęta domowe pozostają zdane same na siebie. Dwa psy, kot i ptak muszą poradzić sobie same, co staje się coraz trudniejsze, gdy zaczyna im brakować pożywienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Psie pole
 • Spacer z Aniołami (Walk With Angels)

  reż. Tomasz Wysokiński
  dok2021

  W RPA nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, zmowa milczenia i mrożące krew historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki porwanej przed kilkoma laty. Śledztwo prowadzi do samego jądra ciemności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Spacer z Aniołami
 • Trochę raju (A Little Bit of Paradise)

  reż. Andrzej Cichocki
  dok2020

  Rodzina ukazana w filmie żyje we własnym mikrokosmosie. Choć na horyzoncie widać kominy aglomeracji, to tutaj sprawy toczą się osobnym torem i bez zbędnych słów. Ramy opowieści wyznaczają z jednej strony skromne warunki materialne, z drugiej zaś autonomiczność i radość swobodnego życia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Trochę raju
 • W potrzasku (Inside the Red Brick Wall)

  reż. Hong Kong Documentary Filmmaker
  dok2020

  Listopad 2019 roku przyniósł w Hongkongu nasilenie protestów przeciwko ustawie o ekstradycji tamtejszych obywateli do Chin. Oglądamy jeden z najbardziej dramatycznych momentów – trwające 13 dni policyjne oblężenie politechniki. Dzięki twórcom dokumentu te surowe materiały zamieniają się w pełne napięcia kino.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W potrzasku
 • Zieleń (Green)

  reż. Karolina Kajetanowicz
  anim2021

  Przez zielone, równo przystrzyżone trawniki przemykają czarne postacie, które zmieniają się w zwierzęta. W tle pobrzmiewają uspokajające dźwięki natury – szum wody, cykanie owadów, śpiew ptaków. Animacja przypomina seans medytacji, a zarazem zwraca uwagę na ingerencję człowieka w świat przyrody.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zieleń
 • Zły nastrój (Bad Mood)

  reż. Loris Giuseppe Nese
  anim2020

  Jej mama zarabia 5 euro za godzinę. Czasami się zdarza, że ktoś umiera na jej oczach, wtedy kobieta wpada w zły nastrój. Jej mama opiekuje się starszymi osobami. Film to przedstawiona z perspektywy dziecka opowieść o powtarzalności ludzkiego życia i śmierci.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zły nastrój
 • Z ukrycia (Hide)

  reż. Daniel Gray
  anim2020

  Raz, dwa, trzy – szukasz ty! A gdyby schować się tak, żeby nikt cię już nigdy nie znalazł? Na taki pomysł wpada jeden z braci podczas domowej zabawy w chowanego. Zamknięty w szafie, przez lata obserwuje życie swojej rodziny tylko przez szparę w drzwiach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Z ukrycia