Filmy nagrodzone i wyróżnione

24 filmy
Filmy nagrodzone na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym
 • 1970

  reż. Tomasz Wolski
  dok2021

  Tomasz Wolski ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów decydentów, tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd poległym, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: przypomina konkretne nazwiska i demaskuje mechanizmy represji i propagandy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 1970
 • Antybohater (No Hero At All)

  reż. Michał Kawecki
  dok2021

  Miszka to chłopak o wielu twarzach – drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, który mimo niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia czerpie z niego garściami. Poznajemy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Antybohater
 • Blokada (Locked Out)

  reż. Julien Goudichaud
  dok2020

  Dokumentalna elegia dla biedaków, nędzarzy i bezdomnych. Bohaterowie filmu to troje ludzi bez miejsca do życia, zapomnianych przez system ochrony i społeczeństwo. W czasie pandemii COVID-19, kiedy miasta Europy opustoszały, ich egzystencja stała się jeszcze bardziej niestabilna.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Blokada
 • Bóg tutaj był! (God Was Here!)

  reż. Raluca Lupascu
  dok2020

  „Bóg przybył do Maglawit i czynił cuda”. Niezwykła historia sprzed ponad 80 lat stanowi wyjątkowe dziedzictwo ludzi zamieszkujących ten południowy skrawek Rumunii. Ludzi, którzy są dumni z tego, że Najwyższy przemówił do pasterzy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bóg tutaj był!
 • Brutal (Rough)

  reż. Declan Lawn, Adam Patterson
  fab2020

  Irlandia Północna po zakończeniu konfliktu. Grupy paramilitarne przekształciły się w gangi, które egzekwują własną uliczną sprawiedliwość. Ich decyzje są nieodwołalne. Kiedy jednak wyrok śmierci pada na miejscowego psa, może się okazać, że bandyci tym razem próbują ugryźć więcej, niż są w stanie przeżuć.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Brutal
 • Chodź tu (Come Here)

  reż. Marieke Elzerman
  fab2020

  Sam jest nieśmiałą i wrażliwą opiekunką w schronisku dla psów w Ostendzie. Woli trzymać się z boku i wypełniać swoje obowiązki. Z nowymi właścicielami pracuje Koen, behawiorysta. Kiedy w ośrodku zjawia się znerwicowana właścicielka owczarka belgijskiego, Sam postanawia jej pomóc.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Chodź tu
 • Dalekowschodnia golgota (Far Eastern Golgotha)

  reż. Julia Sergina
  dok2021

  „Lepiej być klaunem niż inteligentnym niewolnikiem” – uważa Wiktor Toropcew, youtuber z Kraju Chabarowskiego na wschodnich rubieżach Rosji. Bohater podejmuje walkę z Lewiatanem – lokalną korupcją, powszechną beznadzieją i zastraszaniem niepokornych, próbując wybudzić z letargu rosyjskie społeczeństwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dalekowschodnia golgota
 • Długa droga do domu (North by Current)

  reż. Angelo Madsen Minax
  dok2021

  Autor filmu odwiedza swą mormońską rodzinę trzy lata po wielkiej tragedii. Ale jest też ukryty cel tego powrotu – Angelo chciałby się dowiedzieć, jak najbliżsi rozumieją jego transpłciową tożsamość. Czy kamera spełni rolę rodzinnego psychoterapeuty?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Długa droga do domu
 • Dzieci wroga (Children of the Enemy)

  reż. Gorki Glaser-Müller
  dok2021

  Córka Patricia Galveza była „narzeczoną dżihadu”. Po jej śmierci ojciec podejmuje walkę o odzyskanie siedmiorga swoich wnucząt przebywających w syryjskim obozie dla uchodźców. Film jest zapisem brawurowej akcji i ogromnej determinacji człowieka, który pragnie wyrwać dzieci z piekła.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dzieci wroga
 • Kat w domu (The Hangman at Home)

  reż. Michelle Kranot, Uri Kranot
  anim2021

  Ciężarna kobieta rygluje drzwi, mężczyzna układa się do snu pomiędzy przelatującymi bombami, ojciec bawi się z córką – każda z tych osób zostaje przyłapana przez widzów w intymnej i emocjonalnej chwili. Podglądamy ich tak jak kata z wiersza Carla Sandburga. O czym myśli oprawca, gdy wraca po pracy do domu?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kat w domu
 • Lata świetlne (Light Years)

  reż. Monika Proba
  dok2021

  „Prawdziwa męska przyjaźń” – mówią o Witalim i Łukaszu. Po skończeniu seminarium prawosławnego trzydziestolatkowie nadal mieszkają razem, ale żeby otrzymać święcenia kapłańskie, muszą najpierw się ożenić. Czy to, co łączy bohaterów, okaże się silniejsze od powinności religijnych?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Lata świetlne
 • Nature Is My Homeland

  reż. Marek Gajczak
  dok2021

  Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem stały się produkowane przez nas śmieci?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nature Is My Homeland
 • Ogniem pisane (Writing with Fire)

  reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh
  dok2021

  Wbrew stereotypom i przesądom, na przekór systemowi kastowemu i kryzysowi dziennikarstwa grupa mieszkanek stanu Uttar Pradesh tworzy własną niezależną gazetę. Nasilająca się w Indiach przemoc wobec kobiet i radykalizacja sceny politycznej sprawiają, że wydawanie pisma staje się coraz bardziej ryzykowne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ogniem pisane
 • On Time

  reż. Zbigniew Czapla
  anim2021

  Migające w zawrotnym tempie rozkłady jazdy i rysunki Hokusaia tworzą osadzoną w Japonii wariację na temat podróżowania i świata, który pędzi coraz szybciej. Nad całością unosi się duch poezji Bashō, nadając tej intensywnej wizualnie animacji filozoficzno-refleksyjny ton.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu On Time
 • O mężczyźnie, który malował krople wody (The Man Who Paints Water Drops)

  reż. Oan Kim, Brigitte Bouillot
  dok2020

  Koreański malarz Kim Tschang-Yeul wyspecjalizował się w abstrakcyjnych obrazach – przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropelek. Wraz z jego synem zanurzamy się w mikrokosmos tej twórczości, naznaczonej filozofią Wschodu. Stopniowo jednak malarstwo Kima odsłania swoje traumatyczne korzenie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu O mężczyźnie, który malował krople wody
 • Pierwsze lato końca świata (First Last Summer)

  reż. Nastazja Gonera
  fab2020

  W świecie wyniszczonym przez katastrofę ekologiczną tajna baza wojskowa gdzieś na Wybrzeżu prowadzi eksperymenty na ludziach. Istnieje sposób na przekształcenie recydywistów w zwierzęta z zagrożonych lub wymarłych gatunków. Proces jest okrutny, ale nawet w takim miejscu i w takim czasie pojawiają się miłość i bunt.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pierwsze lato końca świata
 • Polański, Horowitz. Hometown

  reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer
  dok2021

  Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Polański, Horowitz. Hometown
 • Psie pole (Dog's Field)

  reż. Michalina Musialik
  anim2020

  Kiedy starsza kobieta niespodziewanie upada na podłogę, jej zwierzęta domowe pozostają zdane same na siebie. Dwa psy, kot i ptak muszą poradzić sobie same, co staje się coraz trudniejsze, gdy zaczyna im brakować pożywienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Psie pole
 • Spacer z Aniołami (Walk With Angels)

  reż. Tomasz Wysokiński
  dok2021

  W RPA nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, zmowa milczenia i mrożące krew historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki porwanej przed kilkoma laty. Śledztwo prowadzi do samego jądra ciemności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Spacer z Aniołami
 • Trochę raju (A Little Bit of Paradise)

  reż. Andrzej Cichocki
  dok2020

  Rodzina ukazana w filmie żyje we własnym mikrokosmosie. Choć na horyzoncie widać kominy aglomeracji, to tutaj sprawy toczą się osobnym torem i bez zbędnych słów. Ramy opowieści wyznaczają z jednej strony skromne warunki materialne, z drugiej zaś autonomiczność i radość swobodnego życia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Trochę raju
 • W potrzasku (Inside the Red Brick Wall)

  reż. Hong Kong Documentary Filmmaker
  dok2020

  Listopad 2019 roku przyniósł w Hongkongu nasilenie protestów przeciwko ustawie o ekstradycji tamtejszych obywateli do Chin. Oglądamy jeden z najbardziej dramatycznych momentów – trwające 13 dni policyjne oblężenie politechniki. Dzięki twórcom dokumentu te surowe materiały zamieniają się w pełne napięcia kino.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W potrzasku
 • Zieleń (Green)

  reż. Karolina Kajetanowicz
  anim2021

  Przez zielone, równo przystrzyżone trawniki przemykają czarne postacie, które zmieniają się w zwierzęta. W tle pobrzmiewają uspokajające dźwięki natury – szum wody, cykanie owadów, śpiew ptaków. Animacja przypomina seans medytacji, a zarazem zwraca uwagę na ingerencję człowieka w świat przyrody.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zieleń
 • Zły nastrój (Bad Mood)

  reż. Loris Giuseppe Nese
  anim2020

  Jej mama zarabia 5 euro za godzinę. Czasami się zdarza, że ktoś umiera na jej oczach, wtedy kobieta wpada w zły nastrój. Jej mama opiekuje się starszymi osobami. Film to przedstawiona z perspektywy dziecka opowieść o powtarzalności ludzkiego życia i śmierci.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zły nastrój
 • Z ukrycia (Hide)

  reż. Daniel Gray
  anim2020

  Raz, dwa, trzy – szukasz ty! A gdyby schować się tak, żeby nikt cię już nigdy nie znalazł? Na taki pomysł wpada jeden z braci podczas domowej zabawy w chowanego. Zamknięty w szafie, przez lata obserwuje życie swojej rodziny tylko przez szparę w drzwiach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Z ukrycia