Mistrz świata

Urugwaj / 2019 / dokument / 78'

W opakowaniach po odżywkach trzyma dzisiaj skarpetki. Ledwo wiąże koniec z końcem, czasem grywa na pianinie, ale treścią jego życia stała się opieka nad nastoletnim synem. Oto były mistrz świata w kulturystyce – mężczyzna w kryzysie rozdarty między bujną przeszłością a niepewną przyszłością. Po sportowej karierze została mu jedynie poważna choroba nerek, lecz Antonio Osta nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Autorzy filmu przypatrują się skomplikowanej ojcowsko-synowskiej relacji, stawiając istotne pytania o to, czym tak naprawdę są męskość i siła.


reżyseria
Federico Borgia, portret reżysera
Federico Borgia

Urugwajski twórca filmowy. Wspólnie z Guillermo Madeiro stworzył dwa filmy: „Clever” (2015), którego światowa premiera odbyła się na festiwalu filmowym w Pusan. Film zdobył ponad 20 nagród i był prezentowany na wielu festiwalach na całym świecie, między innymi w Chicago, Warszawie, Sztokholmie oraz Hawanie. Ich drugi film to „Mistrz świata” (2019), który miał swoją premierę na Doc Montevideo i został uznany przez Urugwajskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za najlepszy film dokumentalny. Film znalazł się w programie Black Film Film Festival (Genewa), BBC Longshots Film Festival oraz 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Guillermo Madeiro, portret reżysera
Guillermo Madeiro

Urugwajski twórca filmowy. Wspólnie z Federico Borgią stworzył dwa filmy: „Clever” (2015), którego światowa premiera odbyła się na festiwalu filmowym w Pusan. Film zdobył ponad 20 nagród i był prezentowany na wielu festiwalach na całym świecie, między innymi w Chicago, Warszawie, Sztokholmie oraz Hawanie. Ich drugi film to „Mistrz świata” (2019), który miał swoją premierę na Doc Montevideo i został uznany przez Urugwajskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za najlepszy film dokumentalny. Film znalazł się w programie Black Film Film Festival (Genewa), BBC Longshots Film Festival oraz 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

zdjęcia
Guillermo Fernández, Ramiro González Pampillón
scenariusz
Federico Borgia, Guillermo Madeiro
obsada
Antonio Osta, Juanjo Osta
dźwięk
Nicolás Oten, Bruno Tortorella
montaż
Federico Borgia, Guillermo Madeiro, Juan Ignacio Fernández Hoppe
produkcja
Pancho Magnou (Montelona Cine)
Fotos
Kadr z filmu Mistrz świata
Zwiastun