POKAZY SPECJALNE

Pokaz filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Romańczuka, Małych Instrumentów i Sinfonietty Cracovii

26.05 PON 18:00 | Filharmonia Krakowska

Wojciech Jerzy Has, jeden z patronów 2025 roku ustanowionych przez Senat RP, zostanie uczczony projekcją swojego najsłynniejszego surrealistycznego filmu, który zdobył międzynarodowe uznanie. Kultowemu dziełu będzie towarzyszyć muzyka skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego, wykonywana na żywo przez Pawła Romańczuka, Małe Instrumenty i Sinfoniettę Cracovię. Ścieżka dźwiękowa łączy eksperymentalne brzmienia, inspiracje barokiem i klasycyzmem oraz charakterystyczne partie gitarowe.

Wydarzenie jest wynikiem współpracy Krakowskiego Festiwalu Filmowego z Festiwalem Muzyki Filmowej. (16+)

Polish/English 
Obowiązują bilety

Organizator: Festiwal Muzyki Filmowej
Współorganizator: Narodowe Centrum Kultury
Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), 65. Krakowski Festiwal Filmowy

Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie

27.05 WT 16:00 | Agrafka

31.05 SOB 13:00 | Kino Pod Baranami s. Niebieska

Program przygotowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) prezentuje kobiece doświadczenie, skupiając się na przeżyciach bohaterek lub perspektywie reżyserek. Obok młodych dziewcząt w filmach pojawiają się dorosłe kobiety, które zmagają się z codziennością, pracą i oczekiwaniami społecznymi. Filmy „Gucia”, „Krystyna M.” i „Dzień za dniem” ukazują szarą, monotonną rzeczywistość, pełną niepewności i wyzwań. Całość spinają klamrą „Kolor” i „Obraz” – poetyckie wizje, które pozwalają uciec od odrzucenia, niezrozumienia czy niemocy twórczej, a zarazem stają się próbą odzyskania głosu i przestrzeni dla siebie. Dokumenty zrealizowane przez mistrzów i mistrzynie polskiego kina – Kazimierza Karabasza, Irenę Kamieńską, Bogdana Dziworskiego, Jadwigę Kędzierzawską oraz jej córkę, Dorotę Kędzierzawską – łączą wrażliwość, intymność i poetycką formę, odsłaniając świat ukryty za rutyną i milczeniem.

Krystyna M., reż. Kazimierz Karabasz, (PL), D, 1973, 34’

Obraz, reż. Bogdan Dziworski, (PL), D, 1979, 8’

Kolor, reż. Jadwiga Kędzierzawska, (PL), D, 1982,16’

Gucia, reż. Dorota Kędzierzawska, (PL), D, 1985, 16’

Dzień za dniem, reż. Irena Kamieńska, (PL), D, 1988, 16’

Obowiązują bilety

Partner: FINA

Pokaz specjalny filmu Michała Hytrosia „Pieśń wieloryba” z udziałem Krzysztofa Globisza

28.05 ŚR 18:00 | AST Akademia Sztuk Teatralnych

„O człowieku znacznie więcej mówi sposób, w jaki się jąka, stęka, szuka słów, aniżeli właściwa treść komunikatu” – ta wypowiedź Krzysztofa Globisza oddaje jego fenomen jako aktora i człowieka. Film jest impresyjnym portretem, w którym poudarowe odzyskiwanie mowy staje się autoterapią i jednocześnie procesem twórczym. Pokazuje, jak poprzez swoje „wielorybie haiku” bohater na nowo komunikuje się z otoczeniem, a widz dostaje możliwość zanurzenia się na moment w jego wewnętrznym świecie.

In Polish only

Obowiązują zaproszenia

Partnerzy: AST, Studio Munka

Pokaz filmu „Biały ślad”, reż. Adam Krzeptowski (PL 1932, 67’) z muzyką na żywo w wykonaniu Macieja Trifonidisa i Joachima Mencla

31.05 SOB 18:00 | MOS Małopolski Ogród Sztuki

Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zaprasza na pokaz polskiego filmu niemego „Biały ślad” Adama Krzeptowskiego z muzyką na żywo. Film był jedyną polską produkcją zaprezentowaną na pierwszym festiwalu w Wenecji. „Biały ślad” to melodramat rozgrywający się w pięknej scenerii Tatr. Na żywo do filmu zagrają Maciej Trifonidis (multiinstrumentalista, kompozytor, kolekcjoner brzmień) i Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej.

Obowiązują bilety

Partnerzy: FINA, Festiwal Filmu Niemego