SPOTKANIA I ROZMOWY

KFF TALKS

KFF TALKS to cykl wyjątkowych spotkań i fascynujących dyskusji z wybitnymi postaciami nie tylko z filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

KFF Talks: Trudno być człowiekiem. Debata otwierająca sekcję Docs+Science.

26.05 PON 17:30-18:30 | Bunkier Sztuki

Jak definiować życie, a jak śmierć – w świecie analogowym i cyfrowym? Gdzie
wykreślić granice naszej biologicznej tożsamości? Jak opowiedzieć świat na nowo, wielogłosem, nieantropomorficznie, idąc za sugestiami współczesnej nauki? Jak się odnaleźć w rzeczywistości wspomaganej technologicznie – między tym, co naturalne i mechaniczne, analogowe i cyfrowe? Na te tematy rozmawiać będzie troje gości, którzy reprezentują niegdyś rozdzielne, a dziś coraz bardziej wspólne światy: sztukę, humanistykę, filozofię, biologię i nauki komputerowe. W rozmowie wezmą udział Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka i tłumaczka, Barbara Pietrzak – biolożka oraz Jan K. Argasiński – medioznawca, filozof i neurobiolog. Prowadzenie – kurator cyklu Karol Jałochowski (Pulsar).

Wstęp wolny

Partnerzy: UJ WAFIS, PULSAR

Między pożądaniem a poczuciem winy

27.05 WT 17:30-18:30 | Bunkier Sztuki

Czy można posiadać mniej, a zarazem mieć więcej? Czy nasze wybory są w stanie uratować świat? Wiemy coraz więcej, znamy cenę środowiskową naszych telefonów, samochodów, życia – a mimo to zużycie zasobów się zwiększa. Jak poczucie winy przekuć w sprawczość klimatyczną i jak jednostka może wpływać na ekologiczną przyszłość świata? W rozmowie udział wezmą badaczka Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation) i publicysta klimatyczny Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy). Prowadzenie – Michał Olszewski (Gazeta Wybrocza).

Wstęp wolny

Partnerzy: Wyborcza.pl, Polski Alarm Smogowy, Carbon Footprint Foundation

Po co nam trudne media?

28.05 ŚR 17:30-18:30 | Bunkier Sztuki

Od natychmiastowej atrakcji blisko do manipulacji. Od wyrywkowych newsów tylko krok do fake newsów. Od natychmiastowej atrakcji blisko do manipulacji. Od wyrywkowych newsów tylko krok do fake newsów. Ale to właśnie instant media dają przyjemność i poczucie bycia na bieżąco, udzielają prostych odpowiedzi na trudne pytania. Długie teksty, pogłębione analizy, filmy dokumentalne czy zniuansowane reportaże wymagają od odbiorcy wysiłku, skupienia, uważności. Po co się zatem męczyć? O roli mediów w dobie postprawdy opowiedzą Marek Zając (TVP), Maia Mazurkiewicz (Fundacja PZU), Michał Olszewski (Gazeta Wybrocza) i Magdalena Kicińska (Pismo). Prowadzenie: Aga Kozak.

Wstęp wolny

Partnerzy: TVP, Fundacja PZU, „Pismo”

FILMOWE ESPRESSO – SPOTKANIA FILMOWCÓW

26.05  PON 12:00-13:00 | Barbakan Cafe

27.05-30.05 WT-PT 11:00-12:00 | Barbakan Cafe

Codzienne spotkania reżyserów, których filmy zostały zaproszone do tegorocznego programu festiwalu.

Wstęp z akredytacją

Współorganizator: Narodowe Centrum Kultury

GRAĆ W SHORTACH. SPOTKANIA Z AKTORAMI

26.05-30.05 PON-PT 16:00-17:00 | Barbakan

Zapraszamy na rozmowę z aktorami o tym, jak to jest grać w filmach krótkometrażowych. Co jest największym wyzwaniem w tworzeniu pełnej postaci w krótszej formie filmowej? Czy praca przy takich metrażach bardzo różni się od pracy przy filmach pełnometrażowych? Jakie znaczenie w karierze mają krótkie filmy? Czy ta forma to dobry start dla początkującego aktora?

Wstęp wolny

Współorganizator: Narodowe Centrum Kultury

Partner: Radio Kraków

MASTERCLASS JEANA-FRANÇOIS LAGUIONIEGO

26.05 PON 12:15-13:30 | MOS2 Małopolski Ogród Sztuki

Podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jean-François Laguionie, wybitny francuski reżyser i animator, poprowadzi masterclass poświęcony swojej autorskiej metodzie pracy twórczej. Podczas spotkania mistrz podzieli się unikatowym podejściem do procesu animacji. W centrum uwagi znajdzie się technika „dzikich animacji” – nowatorska metoda pracy, w której animatyka (nazywana również makietą) poprzedza etap storyboardingu. W przeciwieństwie do tradycyjnego procesu Laguionie tworzy szkice postaci i scen, które następnie łączy z muzyką w montażu bardzo zbliżonym do ostatecznego cięcia filmu.

Tłumaczenie na język polski             Wstęp wolny

Partner: Instytut Francuski w Polsce

PROMOCJA KSIĄŻKI JERZEGO ARMATY „ANIMA. MISTRZOWIE POLSKIEJ ANIMACJI”. SPOTKANIE Z AUTOREM

26.05 PON 15:30-16:30 | AMSEL Cafe

Książka Jerzego Armaty kompleksowo prezentuje historię polskiej animacji autorskiej, cenionej na arenie międzynarodowej. Przedstawia dorobek 50 wybitnych twórców – od pionierów, takich jak Walerian Borowczyk i Jan Lenica, przez mistrzów złotej ery lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych (Witold Giersz, Daniel Szczechura, Mirosław Kijowicz), po współczesnych artystów, takich jak Marta Pajek. Publikacja zawiera 50 esejów krytycznych z wprowadzeniem historycznym i podsumowaniem. Do książki dołączono czteropłytowy zestaw z 53 filmami reprezentatywnych twórców. To pierwsze tak kompleksowe kompendium wiedzy o polskiej szkole animacji, stanowiące debiut wydawniczy Studia Animacji EGoFILM.

Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska.

Wstęp wolny

Partner: EGoFILM

PROMOCJA KSIĄŻKI „SKAZANY NA KINO. KRZYSZTOF GIERAT W ROZMOWIE Z EWĄ ZIEMBLĄ”. SPOTKANIE Z EWĄ ZIEMBLĄ I KRZYSZTOFEM GIERATEM

29.05 CZW 16:30-18:00 | AMSEL Cafe

Autorka książki, Ewa Ziembla, rozmawia z Krzysztofem Gieratem o jego niezwykłych relacjach z kinem i ludźmi filmu. W skrzącym się od anegdot wywiadzie nie zabraknie wspomnień ze spotkań z największymi gwiazdami, między innymi Robertem De Niro, Michelangelem Antonionim czy Wimem Wendersem, opowieści o międzynarodowych wydarzeniach filmowych i oczywiście historii związanych z Krakowskim Festiwalem Filmowym.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.

Wstęp wolny

Partner: Wydawnictwo Austeria

SPOTKANIE Z PROFESOREM SEBASTIANEM SZYBKĄ (UJ) PO PROJEKCJI FILMU „EINSTEIN NA FALI” (reż. Meritxell Campos Olivé)

29.05 CZW ok. 18:15-19:45 | Paradox

Filmy Bliżej Nauki to festiwalowa odsłona bestsellerowego cyklu wykładów poświęconych nauce.. Nawiązując do filmu „Einstein na fali” z sekcji Docs+Science, profesor Sebastian Szybka opowie o działaniu fal grawitacyjnych, które stały się inspiracją dla twórców filmu, a także o tym, jak pokazuje się w filmach zagadnienia naukowe.

In Polish only          Obowiązują bilety na seans

Wstęp wolny

Partner: UJ WAFIS

JAK GOTOWANIE CEMENTUJE SPOŁECZNOŚCI?

28.05 ŚR 15:30-16:45 | Lea Bistro

Nawiązując do filmu „Niebiańscy kochankowie”, prezentowanego w tegorocznym konkursie dokumentalnym, zaproszeni goście będą rozmawiać o społecznej roli wspólnego gotowania jako sposobu na integrację środowisk i lokalnych społeczności. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Kuchni Konfliktu, Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ oraz Aleksandra Tomaszewska (Aon). Prowadzenie: Dawid Wojtyczka z Federacji Znaki Równości.

In Polish only

Partnerzy: Aon, Federacja Znaki Równości

SPOTKANIE PO PROJEKCJI FILMU „POLSKA KONTRA HISTORIA”

30.05 PT 20:30 | MOS2

Pogrom w Jedwabnem z 1941 roku przez długi czas był białą plamą w polskiej historii. Dopiero książka „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa uruchomiła debatę na temat stosunków polsko-żydowskich w czasach okupacji. O tym opowiada film Joanny Grudzińskiej „Polska kontra historia”. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem reżyserki filmu oraz Janem Tomaszem Grossem, podczas którego zastanowimy się, jak dziś, w zmieniających się warunkach politycznych w Polsce i na świecie, rozmawiać o antysemityzmie. Spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski (Żydowskie Muzeum Galicja).

In Polish only          Obowiązują bilety na seans

Partner: Żydowskie Muzeum Galicja