Krzysztof Gierat żegna się z Krakowskim Festiwalem Filmowym

Jubileuszowa edycja festiwalu będzie wyjątkową okazją do celebrowania kina, świętem dla branży, a także okazją do pięknych podsumowań i wzruszających pożegnań. Po 25 latach Krzysztof Gierat rezygnuje z funkcji dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wkład Krzysztofa Gierata w promocję polskiego kina oraz miasta Krakowa jako miejsca sprzyjającego kulturze filmowej jest nieoceniony. Festiwal się zmieniał, rósł, ale też dopasowywał do nowych okoliczności, jak w przypadku pandemicznej edycji pięć lat temu. Mija ćwierć wieku nieoczywistych wyborów, spektakularnych filmowych odkryć oraz niezwykle owocnych działań, które przyczyniły się do jeszcze większego wzrostu i rozpoznawalności festiwalu nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej. 

Z tą decyzją nosiłem się od jakiegoś czasu. Pokochałem krakowski festiwal. Przez ćwierć wieku żyłem nim bardzo intensywnie, ale warto oddać go młodszym. Cztery lata temu przekazałem zarząd Krakowskiej Fundacji Filmowej w ręce kobiet: Barbary Orlicz-Szczypuły, która była ze mną od początku, budując biuro od podstaw, Patrycji Czarny i Katarzyny Wilk. Tworzą świetny zespół, organizując festiwal i promując polskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe za granicą. Będę im gorąco kibicował. – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Krzysztof Gierat, urodzony w 1955 roku w Żarach, menadżer kultury, dystrybutor filmowy, filmoznawca. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był współtwórcą i szefem Klubu Sztuki Filmowej Mikro, Festiwalu Kultury Żydowskiej, Centrum Filmowego Graffiti oraz Fundacji Promocji Kina Film Polski. Pełnił również funkcję wiceprezydenta miasta Krakowa i dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz dyrektora generalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek pierwszej rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005 – 2008.

Od roku 2000 dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założyciel i w latach 2003 – 2021 prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, producenta festiwalu i promotora polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych za granicą. W latach 2013 – 2020 wykładowca Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Juror wielu międzynarodowych festiwali filmowych. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat nagród im. Wyspiańskiego, miesięcznika Kino, Laterna Magica, Allianz i Miasta Krakowa, odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis. 

Krzysztof wprowadził festiwal w wiek XXI, stworzył go na nowo, wykreował autorskie wydarzenie, które przywróciło dokument i krótki metraż widzom w Polsce, ale również stało się świetnie rozpoznawalną marką międzynarodową, co służy promocji polskich filmowców. Uproszczenie nazwy festiwalu, ustanowienie konkursu dokumentalnego i DocFilmMusic, uruchomienie Kina Pod Wawelem to kamienie milowe w bogatej historii festiwalu. Dzięki jego pasji do kina, którą nas przez te wszystkie lata zarażał, możemy kontynuować organizację festiwalu w świetnym zespole, kierując się ideą współpracy, otwartości i tolerancji. – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Pożegnaniu Krzysztofa Gierata z festiwalem towarzyszyć będzie promocja książki “Skazany na kino” wydawnictwa Austeria. Ewa Ziembla rozmawia w niej z ustępującym dyrektorem o jego niesamowitych relacjach z kinem i ludźmi filmu. W skrzącym się od anegdot wywiadzie nie zabraknie wspomnień ze spotkań z największymi gwiazdami (pojawią się m.in. Robert De Niro, Michelangelo Antonioni czy Wim Wenders), opowieści o międzynarodowych wydarzeniach filmowych i oczywiście historii związanych z Krakowskim Festiwalem Filmowym.

Krzysztof Gierat pozostaje na stanowisku do końca tegorocznej edycji festiwalu, a nowego dyrektora Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej ogłosi we wrześniu. 

Insiderskie karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Współorganizatorem KFF w Barbakanie jest Narodowe Centrum Kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Aktualności

2 z 1140