62. KFF – 2022

199 filmów

Baza filmów z 2022 roku prezentowanych na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym od 29 maja do 2 czerwca.

  • 10:45

    reż. Giorgi Gogichaishvili
    fab2021

    Zwykłe mieszkanie w zwykłym mieście. Zwykły, leniwy, ciepły dzień. Zwyczajne dwie kobiety rozmawiające przez telefon. Mogą śnić o wszystkim, ze wszystkiego się sobie zwierzyć, trochę ponarzekać, żartować i tańczyć, kulić się w fotelu i słuchać muzyki. Ot, taki zwykły film. A może jednak nie?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 10:45
  • 1341 fotosów o miłości i wojnie (1341 Frames of Love & War)

    reż. Ran Tal
    dok2022

    „Czasem najokropniejsze rzeczy bywają estetyczne” – mówi Micha Bar-Am, legendarny fotografik. Jego twórczość to kronika 60 lat izraelskiej historii, szczególnie konfliktów zbrojnych i etnicznych napięć. Opowiada o tym wyłącznie zza kadru, a film ma postać kolażu jego ikonicznych zdjęć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 1341 fotosów o miłości i wojnie
  • 19.91

    reż. Emilia Śniegoska
    dok2019

    To historia niezwykłego spotkania dwóch zupełnie odmiennych bohaterek, które różni nie tylko tytułowy wiek. 19-letnia Jette pochodzi z Niemiec, do Polski przyjechała w ramach rocznego wolontariatu, podczas którego odwiedza 91-letnią Zofię, ocalałą z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 19.91
  • 30 lat wymówek (30 Years of Excuses)

    reż. Armand Urbaniak
    dok2022

    Michał „Gier” Giercuszkiewicz to mistrz perkusji, znany głównie z grupy Dżem. Niedługo po śmierci lidera tego zespołu zamieszkał na tratwie w Bieszczadach. Ale mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną - artysta przymierza się do nagrania płyty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 30 lat wymówek
  • 7 słów o przemijaniu (7 Words About Passing Away)

    reż. Łukasz Iwanicz
    dok2022

    Kto jest bliżej prawdy o końcu życia: zaklęte w kamieniu, zimne oblicza z nagrobków czy oczy i dłonie żyjących, którzy dzielą się z nami swoimi przemyśleniami i lękami? Czy zbliży nas do niej tytułowe siedem słów?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 7 słów o przemijaniu
  • Adamiani

    reż. Hirotoshi Takeoka
    dok2021

    Kistowie to gruzińscy Czeczeni zamieszkujący wąwóz Pankisi. Tamtejsi mężczyźni znani są ze swej bitności, lecz ciągnie się za nimi zła sława „terrorystów”. Film jest wielowątkową opowieścią o mieszkańcach mało znanego zakątka Kaukazu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Adamiani
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Aktualności (The News)

    reż. Lorin Terezi
    fab2020

    Kobieta, która niedawno wyszła za mąż, mieszka ze swoimi teściami, podczas gdy jej mąż pracuje w sąsiedniej Grecji. Pewnego dnia znajduje on trupa, a całe miasteczko walczy o to, aby wystąpić w relacji telewizyjnej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aktualności
  • Anna

    reż. Julia Roesler
    dok2022

    Autoterapeutyczny i kojący. Taki jest filmowy portret tytułowej Anny. Jako dziecko z powodu nadwagi doświadczała przemocy i niechęci ze strony rówieśników i własnego ojca. Po latach walki o siebie stała się świadomą kobietą, która akceptuje swoje ciało i nie boi się go eksponować.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Anna
  • Anny

    reż. Helena Třeštíková
    dok2021

    Anny za dnia pracuje w publicznym szalecie, a nocami na ulicy. Gdy ją poznajemy, ma 47 lat, a towarzyszymy jej przez kolejnych 16. Helena Třeštíková, laureatka krakowskiego Smoka Smoków w 2012 roku, pozostaje wierna swojej metodzie długotrwałego towarzyszenia swoim bohaterkom i bohaterom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Anny
  • Atonalny blask (Atonal Glow)

    reż. Alexander Koridze
    dok2021

    Tsotne Zedginidze, 10-letni gruziński geniusz fortepianu, bywa porównywany do Mozarta. Obdarzony nadzwyczajnym talentem, sprawia wrażenie, jakby muzyka była dla niego zabawą. Nad wszystkim czuwa jego babcia, pełniąc funkcję nauczycielki, opiekunki i organizatorki międzynarodowej kariery.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Atonalny blask
  • A Brief History of Us

    reż. Etgar Keret
    anim2021

    Kiedy jesteś w związku, wiele rzeczy robicie razem. Znacie się tak dobrze, jakbyście tworzyli jeden organizm. Co będzie, gdy nagle zamiast „my” trzeba będzie powiedzieć „ja”? Narysowana w komiksowej stylistyce animacja stawia ważne pytanie o poczucie indywidualności w związkach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu A Brief History of Us
  • Bella

    reż. Thelyia Petraki
    fab2020

    Grecja w latach 1986-1987, tuż przed upadkiem socjalizmu i pod koniec Zimnej Wojny. Na oczach Anthi zmienia się kraj, zmienia się świat, a wraz z nimi zmienia się też Christos.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bella
  • Bez nas (Without Us)

    reż. Julie Engaas
    anim2022

    Wyobraź sobie świat, z którego nagle zniknął człowiek. W opuszczonych kawiarniach huczy wiatr, a wyludnione galerie handlowe straszą skrzypiącymi schodami. Niespodziewanie zaczyna budzić się do życia roślinność, co sprawia, że w tej apokaliptycznej wizji świata zaczyna kiełkować ziarno nadziei.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez nas
  • Bez przerwy (Every Single Minute)

    reż. Erika Hníková
    dok2021

    Decydując się na dziecko, Lenka i Michal wiedzieli, że chcą się mu poświęcić bezgranicznie. Za wzór służy im metoda Kamevéda zakładająca wszechstronny rozwój fizyczny i intelektualny, ale też ciągłą rywalizację. Ich syn Miško nie ma czasu na nudę. Rodzice poświęcają mu każdą minutę swojego życia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez przerwy
  • Bez swojego miejsca (Displaced)

    reż. Samir Karahoda
    dok2021

    Wiedzeni ambicją podtrzymania tradycji ich ukochanego sportu w powojennym Kosowie, dwaj lokalni gracze wędrują od jednego do drugiego miejsca na odludziu niosąc ze sobą jedyną własność klubu: swoje stoły.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez swojego miejsca
  • Black Mambas

    reż. Lena Karbe
    dok2022

    Czarne Mamby to pierwszy taki w całości żeński oddział chroniący nosorożce i inne zwierzęta przed kłusownikami w RPA. Nieustraszone strażniczki mają za zadanie dzień i noc patrolować obrzeża Parku Narodowego Krugera.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Black Mambas
  • Blisko siebie (Near and Dear)

    reż. María Alvarez
    dok2021

    Bliźniaczki Cavallini z Buenos Aires mają po 91 lat i całe życie poświęciły muzyce. Fortepian Steinwaya zajmuje centralne miejsce w ich zagraconym mieszkaniu. Urodziwe i utalentowane siostry stanowiły kiedyś wyjątkowy duet. Dziś, skazane na siebie, wspominają dawne sukcesy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Blisko siebie
  • Bob i Bobek. Na koncercie

    reż. Václav Bedřich
    anim1978

    Bobek najchętniej siedziałby w wygrzanym kapeluszu, ale przedsiębiorczy Bob goni go do działania, bo „praca uszlachetnia”. Tym razem postanawiają spróbować swoich sił w muzyce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bob i Bobek. Na koncercie
  • Bohaterowie i męczennicy (Heroes and Martys)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1990

    San Francisco, Sydney i Nowy Korczyn. Te punkty na mapie łączą się z małżeństwem Macugowskich. Józef i Stefania uratowali dziewięcioro Żydów. Skromni i cisi, po zakończeniu wojny milczeli o swoim bohaterstwie. Bali się reakcji polskich sąsiadów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bohaterowie i męczennicy
  • Boylesque

    reż. Bogna Kowalczyk
    dok2022

    Lulla la Polaca to najstarsza polska drag queen, walcząca o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jej bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela, traktującego swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performance.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Boylesque
    Nagrody:Srebrny Lajkonik / Nagroda Specjalna
  • Bóg i Wojownicy Lunaparków (God and Lunaparks' Warriors)

    reż. Bartłomiej Żmuda
    dok2022

    Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bóg i Wojownicy Lunaparków
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Bóg i Wojownicy Lunaparków [PL AD + napisy] (God and Lunaparks' Warriors)

    reż. Bartłomiej Żmuda
    dok2022

    Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bóg i Wojownicy Lunaparków [PL AD +  napisy]
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Cesária Évora

    reż. Ana Sofia Fonseca
    dok2022

    W połowie lat 90. stała się pieśniarką rozpoznawalną w różnych miejscach świata. Na Wyspach Zielonego Przylądka, skąd pochodzi, do dziś ma status królowej. Z filmu wyłania się obraz kobiety boleśnie doświadczonej przez los i artystki przecierającej muzyczne szlaki innym kobietom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cesária Évora
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Chcę cię, jeśli się odważysz (I Want You If You Dare)

    reż. Dagmar Smržová
    dok2019

    Jana ma 28 lat, jest wygadana, optymistycznie nastawiona do życia i zależna od pomocy innych osób. Nie porusza się samodzielnie, ale wokół niej kręci się pół świata: uwikłana w skomplikowane relacje z mężczyznami i alkoholem matka, kumpel, niewidoma bliźniaczka, babcia i trzej asystenci seksualni.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Chcę cię, jeśli się odważysz
  • Chiatura

    reż. Toby Andris
    fab2021

    Starsza kobieta Eliso żyje w wyludnionej Cziaturze, górniczym miasteczku Gruzji, słynącym z wydobycia manganu. Tym razem jej dzień pracy będzie wyglądał inaczej niż poprzednie. Usłyszawszy w radiu informację o zakończonym strajku górników, bierze ze sobą broń i rusza na prywatny protest. Jakie motywacje stoją za tą dramatyczną decyzją?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Chiatura
  • Chłopaki na rybach (Peculiarity of Fisherman's Soul)

    reż. Ivana Pauerová Miloševičová
    dok2021

    Sześciu Czechów zostawia ulubioną piwiarnię w Jihlavie i wyrusza do Norwegii na ryby. Dla niektórych to pierwszy raz, inni są weteranami takich eskapad. Marzą o złowieniu halibuta. Szykuje się męska przygoda - bo co może pójść nie tak? Dokumentalna komedia o osobliwościach czeskiego wędkowania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Chłopaki na rybach
  • Choroba głodowa (Famine Disease)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1983

    Wstrząsający obraz rzeczywistości getta warszawskiego. Tyfus, wszy i inne choroby okazały się niczym wobec epidemii głodu, który panował za jego murami. Za pomocą archiwalnych nagrań i fotografii mamy możliwość zobaczenia koszmaru, który stał się udziałem tysiąca ludzi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Choroba głodowa
    Nagrody:Srebrny Lajkonik
  • Córka (Daughter)

    reż. Daria Kashcheeva
    anim2019

    W szpitalnej sali córka przypomina sobie sytuację z dzieciństwa, kiedy jako mała dziewczynka próbowała opowiedzieć ojcu o zranionym ptaku. Brak zrozumienia i pocieszenia ze strony ojca ciągnął się przez wiele lat, aż do tego momentu kiedy w szpitalu, siedząc przy łóżku taty, kobieta widzi, jak pęka szyba w oknie pod ciężarem małego ptaszka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Córka
  • Czy jesteś wśród nich? (Are You Among Them?)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1954

    "Czy jesteś wśród nich?!" to cięta satyra na skłonności naszych rodaków do nieszanowania dobra wspólnego, lekceważenia zasad bezpieczeństwa, bałaganiarstwa, niechlujstwa, wandalizmu. Opłakane skutki tych przywar ukazane są w dowcipnie zainscenizowanych epizodach, którym towarzyszy zgryźliwy komentarz. W tle – stolica z lat 50. XX wieku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czy jesteś wśród nich?
  • Dalej jest dzień (Beyond Is the Day)

    reż. Damian Kocur
    fab2020

    Czarno-białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji. Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym. Dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dalej jest dzień
  • Deptak (Boulevard)

    reż. Artur Wierzbicki
    dok2022

    Warszawski plac Zamkowy: dla jednych atrakcja turystyczna, dla innych – miejsce indywidualnych i zbiorowych manifestacji poglądów bądź umiejętności czy po prostu miejsce pracy. Kamera Artura Wierzbickiego rejestruje zmieniające się pory roku, stroje i nastroje ulicy, narodowe zwycięstwa i osobiste dramaty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Deptak
  • Deptak [AD+napisy] (Boulevard)

    reż. Artur Wierzbicki
    dok2022

    Warszawski plac Zamkowy: dla jednych atrakcja turystyczna, dla innych – miejsce indywidualnych i zbiorowych manifestacji poglądów bądź umiejętności czy po prostu miejsce pracy. Kamera Artura Wierzbickiego rejestruje zmieniające się pory roku, stroje i nastroje ulicy, narodowe zwycięstwa i osobiste dramaty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Deptak [AD+napisy]
  • Deserowy jamnik (Dessert Dachshund)

    reż. Betina Bożek
    anim2022

    Marzysz o niezapomnianym weselu? Teraz hitem jest… deserowy jamnik, którego ukryjesz wewnątrz tortu! Jamniczek nie tylko zaskoczy i rozbawi gości, ale także przyniesie szczęście nowożeńcom na długie lata. O przesądach, rytuałach i życiu na pokaz zabawnie i z przymrużeniem oka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Deserowy jamnik
  • Deserowy jamnik [PL AD+napisy] (Dessert Dachshund)

    reż. Betina Bożek
    anim2022

    Marzysz o niezapomnianym weselu? Teraz hitem jest… deserowy jamnik, którego ukryjesz wewnątrz tortu! Jamniczek nie tylko zaskoczy i rozbawi gości, ale także przyniesie szczęście nowożeńcom na długie lata. O przesądach, rytuałach i życiu na pokaz zabawnie i z przymrużeniem oka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Deserowy jamnik [PL AD+napisy]
  • Deszcz 2020 (Rain in 2020)

    reż. Lee Yong Chao
    dok2021

    Deszcz nie przestaje padać. Woda wlewa się do domów i przykrywa podłogi, a mieszkańcy przyzwyczajają się do jej obecności. Zanurzeni po kolana gotują, modlą się, zajmują się dziećmi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Deszcz 2020
  • Dla Eunice (For Eunice)

    reż. Jaan Stevens
    dok2021

    Ich mama ciągle pracuje, a tata jest nieobecny. 7-letnia Eunice i 9-letnia Tarma przez większość dnia radzą sobie same, a nie zawsze jest to proste, zwłaszcza kiedy różnią się od rówieśników wyglądem i pochodzeniem. Na szczęście dziewczynki wspierają się wzajemnie, dzięki czemu łatwiej im się integrować i nie tracić pogody ducha.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dla Eunice
  • Długie pożegnanie (The Long Goodbye)

    reż. Aneil Karia
    fab2020

    W tym oszałamiającym i druzgocącym filmie wyróżnia się kreacja Riza Ahmeda, a my wysuwamy się na pierwszy plan jako świadkowie skrajnych konsekwencji, do których ostatecznie może doprowadzić rasizm i mowa nienawiści. Porażająca wizualnie dystopia o potężnej mocy, która prowokuje do myślenia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Długie pożegnanie
  • Dom serca (Home of the Heart)

    reż. Sarah Saidan
    anim2021

    Mieszkający we Francji Omid w czasie napadu zostaje ugodzony nożem prosto w serce. Na szczęście okazuje się, że pochodzący z Iranu bohater… nie ma serca. Zagubione serce trzeba jednak znaleźć. Tak zaczyna się zabawna historia z wątkiem kryminalnym w tle. Czarna komedia o tym, że dom jest tam, gdzie serce twoje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom serca
  • Dom wielopokoleniowy (Our Tenement)

    reż. Piotr Szczepański
    dok2022

    W odremontowanej przez miasto stylowej kamienicy starannie wybrani lokatorzy mieli stworzyć wielopokoleniową wspólnotę. Tymczasem nikt z mieszkańców nie garnie się do współpracy, pojawiają się za to wzajemne oskarżenia, donosy i obelgi. Podzielona niczym Polska przed wyborami mikrospołeczność pogrąża się w konflikcie…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom wielopokoleniowy
  • Dom wielopokoleniowy [napisy dla osób niesłyszących] (Our Tenement)

    reż. Piotr Szczepański
    dok2022

    W odremontowanej przez miasto stylowej kamienicy starannie wybrani lokatorzy mieli stworzyć wielopokoleniową wspólnotę. Tymczasem nikt z mieszkańców nie garnie się do współpracy, pojawiają się za to wzajemne oskarżenia, donosy i obelgi. Podzielona niczym Polska przed wyborami mikrospołeczność pogrąża się w konflikcie…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom wielopokoleniowy [napisy dla osób niesłyszących]
  • Do zobaczenia (Til We Meet Again)

    reż. Ülo Pikkov
    anim2022

    Estońska wyspa Ruhnu ma niecałe 12 km2 powierzchni. W czasie II wojny światowej wszyscy mieszkańcy musieli się ewakuować w obawie przed atakiem. Teraz niektórzy z nich powracają na wyspę, by w skrawkach przyrody, niewielkich przedmiotach i ocalałych domach odnaleźć fragmenty swojego dawnego życia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Do zobaczenia
  • Droga skrzypka na duży ekran (Fiddler’s Journey to the Big Screen)

    reż. Daniel Raim
    dok2022

    Rok temu minęła 50. rocznica ekranizacji słynnego musicalu w reżyserii Normana Jewisona. Z udziałem twórców filmu dokument stara się zgłębić fenomen „Skrzypka na dachu”. Przybliża rozmaite konteksty związane z jego powstaniem – literackie, filmowe, polityczne i oczywiście muzyczne.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Droga skrzypka na duży ekran
  • Dusza zaklęta w Fortepianie (The Soul of a Piano)

    reż. Judyta Fibiger
    dok2022

    Pod koniec XIX wieku Gustaw Arnold Fibiger zakłada w Kaliszu prężnie rozwijającą się fabrykę fortepianów. Choć dziś przedsiębiorstwo nie funkcjonuje jak dawniej, to jego wspomnienie wciąż pozostaje żywe u współczesnych muzyków, rzemieślników czy wśród dawnych pracowników.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dusza zaklęta w Fortepianie
  • Dwa oblicza Boga (Two Faces of God)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1960

    Dokument poświęcony Stolicy Bożej i Barankowej, sekcie rdzennie polskiego ruchu religijnego, z własną interpretacją Pisma Świętego i poparciem dla socjalistycznego państwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dwa oblicza Boga
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Dzieci oskarżają (The Children Accuse)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1956

    Jeden z kilku filmów duetu Hoffman-Skórzewski, zrealizowanych w ramach „czarnej serii” polskiego dokumentu, ukazującej problemy społeczne skrywane do połowy lat 50. przed widzami za fasadowymi produkcjami socrealizmu. Tematem filmu są skutki alkoholizmu, którego niewinnymi ofiarami padają dzieci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dzieci oskarżają
  • Ethiopiques - muzyka duszy (Ethiopiques - Revolt of the Soul)

    reż. Maciej Bochniak
    dok2017

    Trzydzieści lat temu francuski muzykolog Francis Falceto odkrył i spopularyzował fenomen muzyki etiopskiej – unikalnej fuzji tradycyjnych brzmień oraz jazzu, soulu czy rock'n'rolla. Film opowiada o muzycznej pasji, która przetrwała mimo wszelkich politycznych czy społecznych zmian.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ethiopiques - muzyka duszy
  • Fela odnaleziony (Finding Fela!)

    reż. Alex Gibney
    dok2014

    "Fela odnaleziony" to historia Feli Anikulapo Kutiego, jego życia, muzyki i roli społeczno-politycznej. Był twórcą nowego ruchu muzycznego Afrobeat, który wykorzystał jako forum do wyrażenia swoich rewolucyjnych poglądów politycznych skierowanych przeciwko rządom nigeryjskiej dyktatury w latach 70. i 80. XX wieku. Miał swój udział w doprowadzeniu do zmian demokratycznych w Nigerii oraz promocji polityki ruchu panafrykańskiego na świecie. Siła i moc przesłania Feli jest nadal aktualna i wyraża się poprzez ruchy polityczne na rzecz ludów uciskanych wykorzystując jego muzykę i filozofię w walce o wolność.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fela odnaleziony
  • Figury niemożliwe i inne historie I (Impossible Figures and Other Stories I)

    reż. Marta Pajek
    anim2021

    Trzecia i ostatnia część cyklu Marty Pajek ukazuje bohaterkę kroczącą przez opustoszałe miasto. Ciągnące się w nieskończoność puste ulice tworzą labirynt złożony z figur i geometrycznych kształtów. Miasto nas pochłania, przeraża i budzi niepokój - i tylko zmarszczki na twarzach bohaterów przypominają, że kiedyś tętniło tu życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Figury niemożliwe i inne historie I
    Nagrody:Srebrny Lajkonik
  • Film, żywy zapis pamięci (Film, the Living Record of Our Memory)

    reż. Inés Toharia
    dok2021

    Orson Welles powiedział: „Taśma filmowa ma osobowość. I ta osobowość jest autodestruktywna. Zadaniem archiwisty jest przewidzieć, co taśma zrobi, i temu zapobiec”. Dokument hiszpańskiej autorki opowiada o próbach ratowania choćby ułamka z ogromu historii zarejestrowanej na celuloidzie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Film, żywy zapis pamięci
  • Followers. Odpalaj lajwa (Followers. Live Shooting)

    reż. Jakub Radej
    fab2022

    Polska szkoła staje się areną wydarzeń, które wydają się u nas mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Bo czy polski student w dobie globalizacji i internetu tak bardzo różni się od kolegi i koleżanki z Ameryki, Azji czy Europy? Co Adam zaplanował na akademię z udziałem Olgi Tokarczuk w prestiżowym liceum?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Followers. Odpalaj lajwa
  • Gąsienica (Caterpillar)

    reż. Marcus Anthony Thomas‭
    fab2021

    Nieudana ucieczka bohatera filmu odsłania przed widzem piekło współczesnego niewolnictwa. Brytyjska ulica dla grupy nastolatków jest boiskiem i placem zabaw, miejscem radości i wspólnego spędzania czasu. Dla obserwującego ich z okna wietnamskiego chłopca to nieosiągalne marzenie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gąsienica
  • Gila, która chodzi sama (Gila Who Walks Alone)

    reż. Yuval Shapira
    fab2021

    Grupa dziewczynek w różnym wieku zastyga w bezruchu. Bawią się w grę podobną do polskiej „raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy”. W tej rodzinie ortodoksyjnych żydów najstarsza jest Gila, na którą spada obowiązek opieki nad młodszymi. Widać, że dorastająca nastolatka chciałaby się wyrwać z zatłoczonego mieszkania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gila, która chodzi sama
  • Głos (The Voice)

    reż. Dominika Montean-Pańków
    dok2022

    Nowicjat zakonu jezuitów to surowa forma próby. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Głos
    Nagrody:Nagrody specjalne
  • Gra (Playing)

    reż. Lun Sevnik
    fab2019

    16-letni Boris i Hugo kupują pistolet. W Internecie uruchamiają transmisję na żywo i ogłaszają, że za godzinę popełnią samobójstwo. O ile Boris jest pewien swojej decyzji, to Hugo nadal ma wątpliwości. Podczas ostatnich chwil w chłopcach ujawnia się sadyzm, homoerotyzm oraz żądza destrukcji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gra
  • Hardcore

    reż. Adán Aliaga
    dok2022

    „Podaj mi jointa” - mówi do swojej mamy Rafa. Mężczyzna od ponad 15 lat jest przykuty do łóżka, co nie przeszkadza mu w skakaniu ze spadochronem czy tworzeniu muzyki. Wydaje się, że mimo paraliżu Rafa radzi sobie znakomicie, a tymczasem chroniczny ból coraz częściej daje się mu we znaki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Hardcore
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Henry Glassie: Badania terenowe (Henry Glassie: Fieldwork)

    reż. Pat Collins
    dok2021

    Hipnotyzujący dokument poświęcony Henry’emu Glassie. Reżyser przyjmuje w nim perspektywę tej znakomitej postaci antropologii, a widz jednoczy się z badaczem, staje się jego okiem i uchem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Henry Glassie: Badania terenowe
  • Holy Holocaust

    reż. Osi Wald, Noa Berman-Herzberg
    anim2021

    Jennifer jest czarnoskórą Niemką o niemiecko-austriacko-nigeryjskich korzeniach. Noa to Izraelka z Tel Awiwu. Poznają się w Paryżu na lekcji rysunku i szybko się zaprzyjaźniają. Utrzymują ciągły kontakt do czasu, gdy Jennifer dowiaduje się, że jest wnuczką nazistowskiego zbrodniarza Amona Götha.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Holy Holocaust
  • Jak Amelka przetańczyła olbrzyma

    reż. Václav Bedřich
    anim1973

    Zwiewna i delikatna Amelka nie dość, że złamała obcasik, to jeszcze musi poradzić sobie z zalotami nieokrzesanego olbrzyma Hrompaca.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak Amelka przetańczyła olbrzyma
  • Jak minął rok? (How Do You Measure A Year?)

    reż. Jay Rosenblatt
    dok2021

    Ella to córka Jaya Rosenblatta, reżysera znanego z dokumentalnych eksperymentów. Jednocześnie Ella to bohaterka filmu, która każdego roku od swoich drugich do osiemnastych urodzin odpowiada na kilka prostych pytań. Jak zmieniają się jej odpowiedzi wraz z upływem czasu?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak minął rok?
    Nagrody:Złoty Smok
  • Jak Rumcajs uratował tęczę

    reż. Ladislav Čapek
    anim1982

    Coś niedobrego dzieje się z tęczą. Rozbójnik Rumcajs wyrusza z lasu Řáholec do Jičína, gdzie okazuje się, że to miejscowy kupiec postanowił tęczę spieniężyć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak Rumcajs uratował tęczę
  • Jak Sadza z dziećmi łapał złodzieja

    reż. Václav Bedřich
    anim1976

    Kominiarczyk Sadza bawi się z dziewczynką w parku, ale w zagadkowy sposób znikają im zabawki. Okazuje się, że po okolicy grasuje złodziejaszek.

    Więcej o tym filmie
  • Jak Szczudlik i Bagietka nie mogli zasnąć

    reż. Václav Bedřich
    anim1969

    Szczudlik i Bagietka chcą udać się na zasłużony spoczynek, ale jak zwykle przeszkadza im złośliwa wrona.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak Szczudlik i Bagietka nie mogli zasnąć
  • Jak to robi Sylvie (Way of Sylvie)

    reż. Verica Pospíšilová Kordić
    anim2019

    Jej życie płynie w rytmie obowiązków. Sylvie jest wydajna, wspaniała, bez skazy – oraz zmęczona. Dochodzi do drobnego wypadku, który wszystko zmienia… a może nie?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak to robi Sylvie
  • Jak Wodnik Szuwarek uratował raka i dostał zawrotów głowy

    reż. Zdeněk Smetana
    anim1975

    Pod osłoną nocy ze stawu Szmaragdowe Oczko wyłania się sympatyczny wodnik Szuwarek. Czeka go podróż w gwiazdy, bo rak Wawrzyniec podejrzewa, że coś jest nie tak z gwiazdozbiorem Raka.

    Więcej o tym filmie
  • Jak Żwirek i Muchomorek upiekli kasztany

    reż. Zdeněk Smetana
    anim1968

    Zmarznięci po zabawie na ślizgawce Żwirek i Muchomorek postanawiają upiec kasztany, co kończy się małą katastrofą. Na szczęście z pomocą przybywa słoneczko.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak Żwirek i Muchomorek upiekli kasztany
  • Jan Kapr. Opera dokumentalna (Kapr Code)

    reż. Lucie Králová
    dok2022

    Biografia czechosłowackiego kompozytora nie mogła być opowiedziana inaczej - wyśpiewuje ją współczesny chór, korzystając z muzycznej schedy po Janie Kaprze oraz z jego prywatnego archiwum. W tonacji buffo ukazuje meandry losu artysty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jan Kapr. Opera dokumentalna
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Jarmark cudów (The Miracle Fair)

    reż. Jerzy Hoffman
    dok1966

    Dokument etnograficzny niezwykłej urody, ukazujący handlarzy drobnym towarem na jarmarkach. Handlarze zachwalają swój skromny towar w sposób, którego mogliby im pozazdrościć zawodowi artyści – z fantazją i humorem.

    Więcej o tym filmie
  • Jazz Outsider

    reż. Janusz Majewski
    dok2022

    Urokliwa, nostalgiczna opowieść, która przeniesie was do jazzowej klubokawiarni z połowy XX wieku. Spotkacie w niej Krzysztofa Komedę, Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka czy Zbigniewa Namysłowskiego. Wypijecie drinka z Milesem Davisem i dowiecie się, który polski muzyk był popularny wśród niemieckich wojskowych, a na końcu zaśpiewa dla was Sonia Bohosiewicz.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jazz Outsider
  • Jestem wolny (Soy Libre)

    reż. Laure Portier
    dok2021

    W tym intymnym portrecie reżyserka podąża przez kilka krajów za swoim młodszym bratem, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Aby osiągnąć upragnioną wolność, jest gotowy na wiele poświęceń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem wolny
  • Jesteś dla mnie Ceauşescu (You Are Ceausescu to Me)

    reż. Sebastian Mihăilescu
    dok2021

    W surowych industrialnych wnętrzach młodzi ludzie odtwarzają sceny z życia Nicolae Ceauşescu – z czasów, kiedy ten był jeszcze żądnym władzy młodym konspiratorem. Dramat płynnie przechodzi w pastisz , a żywiołowe połączenie historii, improwizacji i autorefleksji nieoczekiwanie zbliża nas do prawdy o istocie idei, poświęcenia i władzy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jesteś dla mnie Ceauşescu
  • Już czas, byś umarła (It's Time You Died Already)

    reż. Hadar Morag
    dok2021

    Oto Evie – pogodna i rezolutna kobieta w dojrzałym wieku, która nawet podczas gotowania parówek wesoło podśpiewuje. Teoretycznie nie ma zbyt wielu powodów do radości, gdyż opiekuje się schorowaną matką Rose. Kobiety łączy głęboka więź, siarczysty język, nietuzinkowe poczucie humoru oraz podobny gust filmowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Już czas, byś umarła
  • Kałuże (Doubting, Puddles)

    reż. Anna Petruželová
    dok2018

    Czekamy na kałuże. Brak deszczu, spękana gleba, zwiędłe kwiaty, chrzęszcząca trawa. W mieście bez kałuż ludzie stawiają na balkonach plastykowe miski z wodą dla zwierząt. Pada deszcz, ulga. Różne kałuże przyjmują różne kształty w różnych miejscach. Kałuża: rzecz niepraktyczna: brudne buty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kałuże
  • Katedra (The Cathedral)

    reż. Denis Dobrovoda
    dok2022

    Dla jednych idealista wiedziony wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą - 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie gigantycznej katedry. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Co się stanie z budowlą po śmierci jej budowniczego?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Katedra
    Nagrody:Złoty Róg
  • Kiedy będę... (When I'll Be...)

    reż. Tymoteusz Kałużewski
    dok2022

    Adam niewiele mówi. Ożywia się na strzelnicy i na Marszu Równości, dumnie trzymając błękitno-różowo-białą flagę. Wie, kim jest naprawdę, i zrobi wszystko, by wreszcie móc poczuć się naprawdę sobą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kiedy będę...
  • Kocham, tato (Love, Dad)

    reż. Diana Cam Van Nguyen
    anim2021

    Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kocham, tato
    Nagrody:Srebrny Smok / Nagrody specjalne
  • Koniki na biegunach (The Rocking Horses)

    reż. Marcin Lesisz
    dok2022

    Wzruszający, ciepły i boleśnie prawdziwy portret osoby z niepełnosprawnością psychiczną. Rysunki Ewy ożywają w animacjach, które pozwalają nam spojrzeć na świat jej oczami. Zdać sobie sprawę z problemów, z którymi się boryka, zobaczyć nie chorego – ale osobę, która ma prawo do tego, by być tym, kim chce być.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koniki na biegunach
    Nagrody:Srebrny Lajkonik
  • Koronacja (Coronation)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1979

    Ksiądz Franciszek Dźwigoński, proboszcz parafii w Makowie Podhalańskim, przygotowuje swoich parafian do uroczystego ukoronowania obrazu Matki Bożej Makowskiej przez Jana Pawła II.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koronacja
  • Koszerny odwyk (Kosher Rehab)

    reż. Anna Oliker
    dok2021

    Uzależnieni od narkotyków amerykańscy nastolatkowie ze społeczności żydowskiej trafiają na odwyk w Jerozolimie. Pod opieką charyzmatycznego lidera Erica wykorzystują ostatnią szansę, by wygrać z nałogiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koszerny odwyk
  • Kot (Cat)

    reż. Zofia Kowalewska
    fab2022

    Prosta i szczera historia o buncie, samotności i potrzebie bliskości. Nastolatka przyjeżdża do mieszkania ojca, żeby pod jego nieobecność zająć się kotem. Zwierzak jednak rozrabia, a dziewczyna odkrywa skrywaną przed nią tajemnicę. Ten sekret zmieni jej życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kot
  • Kot (The Cat)

    reż. Zofia Strzelecka
    anim2022

    Odwieczna walka kota z psem w rytmie hip-hopu. Kot jest dilerem, osiedlowym chuliganem, a Pies to policjant, którego głównym celem jest złapanie Kota. Czy któryś z nich kiedyś wygra? Animowany teledysk o polskich blokowiskach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kot
  • Kozie zaklęcie (A Goat's Spell)

    reż. Gerhard Funk
    anim2022

    Fabuła zaczyna się zupełnie normalnie: chłopiec je śniadanie i idzie do szkoły. Gdy dziecko wraca do domu i mlekiem kozy rozwala niebo na milion szklanych kawałków, wiemy już, że dalej nic nie będzie przewidywalne. Ta surrealistyczna, pokręcona animacja zabiera nas w psychodeliczną podróż po wyobraźni autora.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kozie zaklęcie
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Krucha pamięć (Fragile Memory)

    reż. Igor Ivanko
    dok2022

    Na daczy pod Odessą autor filmu odnalazł stare klisze fotograficzne należące do jego dziadka – ukraińskiego filmowca Leonida Burłaki. Poprzez te zdjęcia i materiały kręcone przez dziadka na przestrzeni kilkudziesięciu lat dokument próbuje ocalić jego życie od zapomnienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Krucha pamięć
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Kurczaki, wirus i my (Chickens, Virus and Us)

    reż. Filip Remunda
    dok2021

    Niespodziewanie tajemniczy wirus atakuje całą planetę. Czeska rodzina postanawia ukryć się przed nim na wsi. Brzmi jak początek dobrego science fiction? Tymczasem to nic innego jak nasza pandemiczna rzeczywistość! Reżyser zabiera kamerę, trójkę dzieci i żonę za miasto, gdzie zaczynają się prawdziwe przygody.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kurczaki, wirus i my
  • Kwitnący mózg (Blooming Brain)

    reż. Edyta Adamczak
    anim2022

    Siedzisz w pociągu, twoje myśli gdzieś uciekają. Masz wrażenie, że odpada Ci głowa, że ręka nie jest już na swoim miejscu. Czy inni pasażerowie to zauważyli? Spokojnie, to dzieje się tylko w twojej głowie... Animacja oswajająca społeczeństwo z chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwitnący mózg
  • Laboratorium nr 2 (Laboratory No.2)

    reż. Edris Abdi, Awara Omer
    dok2021

    Dokument Edrisa Abdiego i Aware Omera to sensualna podróż w świat śmierci. W tle pierwszych ujęć filmu kapanie wody odmierza czas, zupełnie jak w słynnym prologu „Persony” (1966) Ingmara Bergmana. W skąpanym w mroku laboratorium unosi się gęsty i drażniący zapach formaliny.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Laboratorium nr 2
  • Lasy (Forests)

    reż. Simon Plouffe
    dok2022

    Podwodny świat kanadyjskiej rzeki skrywa historię Innu, rdzennej ludności tych terenów. Ujęcia rzeki, z której mroków wyłania się polifoniczna narracja świadków, stanowią tło dla skrawków wspomnień, zachowanych do dziś śladów historii mówionej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lasy
  • Letnie noce (Summer Nights)

    reż. Ohad Milstein
    dok2021

    Oniryczna opowieść o ojcach i synach. Alva ma 6 lat, jest ciekawym życia chłopcem, który zaraz pójdzie do szkoły. Tuż przed zaśnięciem, kiedy gasną światła, wraz ze swoim ojcem przenosi się do krainy szeptów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Letnie noce
  • Lombard (The Pawnshop)

    reż. Łukasz Kowalski
    dok2022

    Ulice szare, dzielnica biedna, a w tym wszystkim para kolorowych ptaków. Jola i Wiesiek od lat prowadzą jeden z największych lombardów w Europie. Biznes, który niegdyś cieszył się sporym powodzeniem, dziś podupada. Czy coraz bardziej skonfliktowanej parze uda się uniknąć bankructwa?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lombard
  • Lot (Flight)

    reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda
    dok2022

    Kiedy w 2019 roku Roman Stańczak pokazał na weneckim Biennale przenicowany samolot, niektórzy widzieli w tym nawiązanie do katastrofy smoleńskiej. Rejestrując proces powstawania „Lotu” i przypominając jego wcześniejsze dokonania, twórcy filmu portretują artystę, który wreszcie „powstał z martwych”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lot
  • Luce i skała (Luce and the Rock)

    reż. Britt Raes
    anim2022

    Mieszkańcy małej wsi żyją w zgodzie i przyjaźni. Codzienną sielankę zakłóca pojawienie się ogromnego kamienia w samym środku wsi. Mały Luce odkrywa, że kamień żyje i czuje. Czy uda mu się przekonać mieszkańców, że nie taki kamień straszny? Prosta, ale urocza historia o przyjaźni i odmienności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Luce i skała
  • Lustro (Mirror)

    reż. Siddhant Sarin, Debankon Solanky
    dok2021

    „Jeśli mnie nie pokochasz, zniszczę twoją twarz”. Takie komentarze mogą znaleźć młode Hinduski w swoich mediach społecznościowych. Nierzadko zdarza się, że na groźbach się nie kończy. Doskonale wiedzą o tym okaleczone kwasem bohaterki dokumentu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lustro
  • L u k i (S p a c e s)

    reż. Nora Štrbová
    anim2020

    Film zgłębia temat pamięci jako zasobnika naszej tożsamości. Oparty jest na osobistej historii autorki i jej brata, u którego zdiagnozowano guz mózgu. Narracja i forma podążają za ideą postrzegania rzeczywistości z uszkodzoną pamięcią. Animowany dokument eksperymentujący ze sztuką i technikami filmowymi, który balansuje na pograniczu gatunków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu L u k i
  • Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa (Maldita. A Love Song to Sarajevo)

    reż. Raúl de la Fuente Calle, Amaia Ramirez
    dok2022

    Dajcie się uwieść barwie głosu i niezwykłej osobowości, która wymyka się wszelkiej kategoryzacji. Piękny obraz wolnej, utalentowanej osoby, która mimo uprzedzeń ze strony ludzi potrafi patrzeć na świat z ogromną życzliwością i wyrozumiałością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Mały Axel (Little Axel)

    reż. Bård Kjøge Rønning, Fabien Greenberg
    dok2021

    Na archiwalnych zdjęciach i filmach jego dzieciństwo wygląda niczym wielkie greckie wakacje. Na dodatek w towarzystwie Leonarda Cohena, który był partnerem matki Axela. Jak to się stało, że ten słodki chłopczyk spędził potem kawał życia w szpitalach psychiatrycznych?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mały Axel
  • Mały Satchmo (Little Satchmo)

    reż. John C. Alexander
    dok2021

    Dziecko, którego nie było. Kilka lat temu Sharon Preston-Folta obwieściła światu, że jest biologiczną córką muzycznego geniusza Louisa Armstronga. O jej istnieniu nie wiedział prawie nikt, bo słynny jazzman uchodził za bezpotomnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mały Satchmo
  • Mama Africa

    reż. Mika Kaurismäki
    dok2011

    Mariam Makeba, najpiękniejszy głos Afryki, była symbolem marzeń i nadziei kontynentu, wybijającego się na niepodległość. Ta wybitna artystka, która występowała z największymi i dla największych, nigdy nie zapominiała o rasizmie i śmiało występowała przeciw apartheidowi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mama Africa
  • Martin i magiczny las (Martin and the Magical Forest)

    reż. Petr Oukropec
    fab2021

    Introwertyczny Martin jedzie na obóz letni w lesie. Chłopiec przyzwyczajony jest do współczesnych udogodnień, których brakuje na wyjeździe. Nie cieszy go strzelanie z łuku czy gimnastyka o świcie. Zaczyna mu się podobać, dopiero kiedy przypadkiem odkrywa, że las, w którym się znalazł, jest magiczny. Okazuje się jednak, że zieloną krainę trzeba ratować, bo las jest w niebezpieczeństwie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Martin i magiczny las
  • Martwe małżeństwo (A Dead Marriage)

    reż. Michał Toczek
    fab2022

    Czasami najbardziej uwieść potrafią małe, niepozorne historie, drobne gesty i nieśmiałe słowa. Na planie filmowym spotykają się on i ona: Filip, mężczyzna w średnim wieku, i Łucja, która prowadzi kawiarnię i remontuje mieszkanie. Razem grają martwe małżeństwo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Martwe małżeństwo
    Nagrody:Srebrny Lajkonik
  • Menażeria (Menagerie)

    reż. Jack Gray
    anim2022

    Dzwoni budzik. Wstajesz, otwierasz okno, karmisz chomika, podlewasz roślinę, idziesz do pracy. I tak w kółko. Twoi sąsiedzi robią to samo. I ich sąsiedzi. I całe miasto. „Menażeria” w zabawny sposób pokazuje, że nasze życie składa się z ciągłego powtarzania tych samych czynności. „Tango” Rybczyńskiego w świecie Simpsonów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Menażeria
  • Między górami a niebem (Mountains and Heaven in Between)

    reż. Dmytro Hreshko
    dok2021

    Załoga ambulansu odwiedza trudno dostępne wioski w ukraińskich Karpatach. Kamera rejestruje bajkowe górskie krajobrazy, zaniedbane drog i wiecznie padający śnieg. Miejscowi mieszkańcy jak przed wiekami spotykają się na weselach, pogrzebach i świątecznych nabożeństwach, które Dmytra Hreshko obserwuje z prawdziwie etnograficznym zacięciem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między górami a niebem
  • Moja Ozerna (My Place Ozerna)

    reż. Karina Będkowska
    dok2022

    Dla osamotnionej bohaterki podróż z Londynu do Ozerny, małej ukraińskiej wioski, by spotkać się z krewną, niespodziewanie staje się początkiem jej drogi do odzyskania sił i nawiązania bliskości z drugą osobą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja Ozerna
  • Moody

    reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter
    dok2022

    Krystalicznie czysta woda, puste plaże i wysokie palmy. Ten pocztówkowy wizerunek indonezyjskiej wyspy skrywa damat jej jedynych mieszkańców. Mudi i jego starsza matka są odizolowani od reszty świata i skazani tylko na siebie. Jedyną ucieczką od prozy życia okazuje się taniec.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moody
  • Mój wujek Tudor (My Uncle Tudor)

    reż. Olga Lucovnicova
    dok2021

    Punktem wyjścia wstrząsającego autodokumentalnego filmu Olgi Lucovnicowej jest powrót w rodzinne strony, do Mołdawii. Dom wypełniony jest wspomnieniami, lecz wszyscy wokół wydają się idealizować przeszłość, która skrywa traumatyczne wspomnienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mój wujek Tudor
  • Mów mi mamuśka (Call Me Mommy)

    reż. Tara O'Callaghan
    dok2022

    Sinead jest seksworkerką. Łatwo byłoby ją zaszufladkować, nazwać wyrodną matką albo puszczalską. Tymczasem to twarda kobieta, której życie nie oszczędzało. Trudne, pełne przemocy relacje, choroba alkoholowa mamy i jej śmierć, a na utrzymaniu czwórka dzieci i kilka zwierzaków. Mogłaby się poddać, ale ona zawalczyła o siebie i swoich bliskich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mów mi mamuśka
  • MR LANDSBERGIS

    reż. Sergei Loznitsa
    dok2021

    W marcu 1990 roku Litwa jako pierwsza z republik radzieckich ogłosiła niepodległość, co spotkało się z sankcjami i militarną agresją. Oglądamy szczegółową kronikę tych wydarzeń, w których główną postacią był szef państwa Vytautas Landsbergis. Bez niego historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu MR LANDSBERGIS
  • Msza za ojczyznę (Mass for the Homeland)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1985

    Wnikliwy i przejmujący zapis mszy świętej w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odprawianej w intencji ojczyzny - pierwszej bez udziału ks. Jerzego Popiełuszki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Msza za ojczyznę
  • Music of Sonny

    reż. Klementyna Margolis, Anna Sałacińska
    anim2022

    Jednych to relaksuje, innych nudzi. Praca w fabryce płyt CD i DVD jest powtarzalna, schematyczna, ale też niewymagająca wielkiego skupienia i refleksji. Są tacy, którzy w fabryce pracują kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Rytmiczna, wciągająca i hipnotyzująca animacja o rutynie i odnajdywaniu w niej sensu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Music of Sonny
  • Narzeczona morza (The Sea Bride)

    reż. Mohammed Ateeq
    fab2021

    Rodzina albo zaakceptuje skandal, albo odda swoją córkę za żonę mężczyźnie, który ją zgwałcił. Rozwiązanie sprawy drogą sądową oznacza zasłużoną karę więzienia dla przestępcy, ale jednocześnie okrywa hańbą rodzinę jego ofiary. Tak mówi tradycja. A co z głosem samej kobiety?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Narzeczona morza
  • Nawet myszy idą do nieba (Even Mice Belong in Heaven)

    reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová
    anim2021

    Czy mała myszka może zaprzyjaźnić się ze swoim największym wrogiem - lisem? Kiedy niespodziewanie oboje trafią do nieba dla zwierząt, ich ziemska, oparta na instynktach relacja ulegnie zmianie. Aby przetrwać w nowym miejscu i pokonać nieziemskie przeszkody, będą musieli ze sobą współpracować.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nawet myszy idą do nieba
  • Na hałdach (Boney Piles)

    reż. Taras Tomenko
    dok2022

    Przejmujący obraz dorastania w kraju spustoszonym przez wojnę. Puste okna domów, zniszczone przez artyleryjski ostrzał hale fabryk i wszechobecne hałdy - niczym świeżo usypane groby, których nieustannie przybywa na miejscowych cmentarzach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na hałdach
  • Na pełnym gazie (At Full Throttle)

    reż. Miro Remo
    dok2021

    Jaroslav to z pozoru antybohater: nie zrobił upragnionej kariery kierowcy rajdowego i niczego się nie dorobił. Przed obiektywem staje się bohaterem naszych czasów – postacią śmieszną i tragiczną jednocześnie, wiedzioną na manowce przez różne, w tym także populistyczne siły.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na pełnym gazie
  • Na żywo (Live)

    reż. Baggio Jiang
    fab2021

    Jest ciepły letni wieczór. Młoda, atrakcyjna dziewczyna wsiada do zamówionego ubera. Jego kierowca informuje ją, że podczas jazdy będzie prowadził live streaming. Ona nie ma nic przeciwko, o ile nie znajdzie się w zasięgu kamerki jego telefonu. Czy kierowca uczciwie potraktuje swoją pasażerkę uczciwie?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na żywo
  • Nieskończoność według Floriana (Infinity According to Florian)

    reż. Oleksiy Radynsk
    dok2022

    „Architektura jest jak muzyka – musi mieć rytm”, mówi tytułowy bohater filmu Florian Yuriev – architekt, malarz, lutnik, wszechstronny artysta. Innego zdania są inwestorzy, którzy w miejscu jego legendarnej budowli chcą postawić galerię handlową.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nieskończoność według Floriana
  • Nie chcemy ciebie w naszym mieście (No Place for You in Our Town)

    reż. Nikolay Stefanov
    dok2022

    Pernik uchodzi w Bułgarii za matecznik subkultury kibolskiej. Rodzinne miasto reżysera, w czasach komunizmu słynące z przemysłu wydobywczego, lata świetności ma za sobą, stąd wysoki poziom frustracji i agresji. Film bez uprzedzeń śledzi losy bohaterów, pozostawiając ich ocenę widzowi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie chcemy ciebie w naszym mieście
  • Nie ja (I Am Not)

    reż. Tomer Heymann
    dok2021

    Oren ma zespół Aspergera, a kłopoty z przystosowaniem utrudnia to, że jest dzieckiem adoptowanym. Niespodziewanie jego życie zmieni się za sprawą kamery, która stanie się niezwykłym narzędziem terapii – i dalekiej podróży w poszukiwaniu tożsamości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie ja
  • Nowa szychta (A New Shift)

    reż. Jindřich Andrš
    dok2020

    Tytułowa „Nowa szychta” to program wsparcia pracowników zamykanych kopalni. Tomáš ma 44 lata i trójkę dzieci, mieszka sam, kibicuje ostrawskiemu Baníkowi, lubi napić się piwa, ponad połowę życia przepracował na dole i radzi sobie z Excelem. Zapisuje się więc na czteromiesięczny kurs programowania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nowa szychta
  • Obecność obowiązkowa (Mandatory Presence)

    reż. Adam Ziajski
    fab2021

    Brawurowy i pełen ironii, czasem też groteski komentarz do społeczno-politycznej rzeczywistości. Bohaterem jest samotny mężczyzna w średnim wieku. Ledwo co przeprowadza się do klaustrofobicznego mieszkania, a tu… koniec świata.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Obecność obowiązkowa
  • Obywatel pierwszej klasy (First Class Citizen)

    reż. Diana Maria Olsson
    dok2021

    Diana Maria Olsson dzieli się w filmie najbardziej intymnymi przeżyciami z przemocowego związku, a jednocześnie rzuca wyzwanie wizerunkowi Szwecji jako kraju szanującego równouprawnienie płci. Historia męża, który okazuje się tytułowym „obywatelem pierwszej kategorii”, obnaża mechanizmy hipokryzji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Obywatel pierwszej klasy
  • Odgrzeb (Unburial)

    reż. Artur Wyrzykowski
    fab2022

    Kiedy plany życiowe legną w gruzach i wszystko zdaje się nie takie, najlepiej uciec, otulić się w kilka warstw ubrań i schować pod kocem. A może nie? Może potrzebny jest odgrzeb, tajemniczy rytuał, który dla swojej dorosłej córki Berki organizuje zatroskany o nią ojciec.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Odgrzeb
  • Okruszki życia (Crumbs of Life)

    reż. Katarzyna Miechowicz
    anim2021

    Wyobraźcie sobie stado pulchnych kucyków, a potem prezentera, który ma przeprowadzić z nimi wywiad. To wszystko ogląda w telewizji nietypowa para – młoda dziewczyna i jej przypominający Chewbaccę partner. Nadążacie? Nie zapomnijcie o grasującym w okolicy Człowieku Bez Twarzy, który zdaje się znać kucyki. To przecież jednak nie koniec!

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Okruszki życia
  • Opowiedz mi o mnie (Tell Me My Story)

    reż. Maciej Miller
    dok2022

    Magda nigdy nie poznała swoich rodziców. Już jako dorosła osoba postanawia ich odnaleźć. Twórcy filmu towarzyszą bohaterce w mozolnych poszukiwaniach, ale każda próba dotarcia do prawdy kończy się bolesnym zderzeniem ze ścianą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Opowiedz mi o mnie
  • O makowej panience i wiewiórce Baśce

    reż. Václav Bedřich
    anim1971

    Makowa Panienka wpada w niezgrabne łapki wiewiórki Baśki, a motyl Emanuel w sidła pająka Wszystkiego-po-osiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O makowej panience i wiewiórce Baśce
  • Pamiątka z Kalwarii (A Souvenir from Kalwaria)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1958

    Obchody Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Polską Jerozolimą gromadzą tłumy wiernych. Filmowcom udało się uchwycić stan uniesienia pielgrzymów i społeczny fenomen uroczystości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pamiątka z Kalwarii
  • Pan Kleks. Wojna i miłość (Mr. Inkblot in Love & War)

    reż. Władysław Jurków
    dok2022

    Jan Brzechwa zakochał się w żonie fryzjera, ale ze względu na swoje pochodzenie i wojenne okoliczności jego uczucie zostaje poddane próbie. Zamiast romansu pozostaje mu samotność, z której rodzi się ponadczasowa literatura. Reżyser za pomocą archiwalnych zdjęć, wypowiedzi ekspertów i fabularnych scen tworzy barwną dokumentalną bajkę o zakochanym poecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pan Kleks. Wojna i miłość
  • Paraíso

    reż. Sergio Tréfaut
    dok2021

    W ogrodach dawnego pałacu prezydenckiego w Rio de Janeiro od dawna spotykają się starsi ludzie, by o zmroku, przy dźwiękach instrumentów, śpiewać piosenki o miłości. Ten piękny świat już za chwilę jednak przeminie – wraz z nadejściem pandemii koronawirusa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Paraíso
  • Parizad

    reż. Mehdi Imani Shahmiri
    dok2021

    Żywiołem filmu Mehdiego Imani Shahmiriego jest opowieść. Opowieść, którą snuje główna bohaterka, staruszka Keshvar Jafari, przeplatając ją wątkami misternego dywanu powstającego w jej rękach. To opowieść o wietrze, bezkresnych łąkach i górach Iranu. To opowieść o przywiązaniu do miejsca i tradycji, pośród których są obyczaje starsze od islamu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Parizad
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Park Plejstoceński (Pleistocene Park)

    reż. Luke Griswold-Tergis
    dok2022

    To niejedyny dokument o granicy geniuszu i szaleństwa – ale na pewno jeden z najbardziej zabawnych. Luke Tergis śledzi brawurową próbę zrestartowania pradawnego ekosystemu dalekiej Syberii, powrotu do stanu zapisanego w plejstoceńskich skamieniałościach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Park Plejstoceński
  • Penelopa, moja miłość (Penelope, My Love)

    reż. Claire Doyon
    dok2021

    Przez osiemnaście lat reżyserka Claire Doyon towarzyszyła z kamerą swojej córce, u której zdiagnozowano spektrum autyzmu. To niezwykły filmowy pamiętnik dokumentujący historię życia przed diagnozą i po niej, a także wyjątkową relację matki z córką.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Penelopa, moja miłość
  • Performance

    reż. Michał Edelman
    fab2022

    Karol, operator kamery, zabiera swoją dziewczynę Emilkę i jej psa Pucciego na prowokacyjny performance artystyczny, będący wyrazem sprzeciwu wobec brutalności policji. Sprawy szybko wymykają się spod kontroli, a idealizm i związek młodych wystawione zostają na próbę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Performance
  • Pisanki (Easter Eggs)

    reż. Nicolas Keppens
    anim2021

    W pustej chińskiej restauracji stoi otwarta klatka. Dwóch przyjaciół, Jason i Kevin, uznają to za doskonałą okazję do złapania i sprzedaży egzotycznego ptaka. Jednak łowienie ptaków okazuje się trudniejsze niż myślą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pisanki
  • Plai (Plai. A Mountain Path)

    reż. Eva Dzhyshyashvili
    dok2021

    Proste, wiejskie życie w zagubionej pośród lasów wiosce, nabiera w obiektywie twórców filmu niemal magicznego charakteru. Ale życie na ukraińskiej wsi to nie bajka: echa wojny niczym groźne memento przewijają się w dziecięcych pytaniach i wyblakłych zdjęciach sprzed lat.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Plai
  • Plakaciarze (Party Poster)

    reż. Rishi Chandna
    dok2021

    Bez plakatu nie istniejesz, a już na pewno nie w Indiach. Polityk nie wygra tam bez wyborczego baneru, festiwal nie odbędzie się bez niezbędnego transparentu, nawet uroczystości religijne czy prywatne urodziny wymagają tej formy reklamy. W swojej dokumentalnej satyrze Rishi Chandna zagląda prosto za kulisy „plakatowego przemysłu”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Plakaciarze
  • Płot (The Fence)

    reż. Tomasz Wolski
    fab2022

    W lekkim półmroku gdzieś na prowincji rozgrywa się dramat czułości i wrogości, niedopowiedzeń i braku akceptacji. Niewielka stadnina koni, którą Mikołaj od śmierci ojca prowadzi sam. Ma jednak gościa, który mu pomaga. W nocy ktoś niszczy płot. Dziki? Wiatr? Tylko czy dziki i wiatr chadzają z latarkami? (Limit dostępów w KFF VOD)

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Płot
  • Pocztówki z Zakopanego (Postcards from Zakopane)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1960

    Zakopane to zimowa stolica Polski, gdzie Marszałkowska przechodzi płynnie w Krupówki. Autostop, widoki z Gubałówki, taternictwo – wszystko to, jak się okazuje, z męskiej perspektywy może być okazją do poznania pięknej turystki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pocztówki z Zakopanego
  • Pod niebem Afryki (Under African Skies)

    reż. Joe Berlinger
    dok2012

    Z okazji 25. Rocznicy wydania płyty Graceland Paul Simon wyrusza do południowej Afryki , gdzie nagrał ten słynny album z udziałem lokalnych muzyków. Była to wówczas decyzja kontrowersyjna – ze względu na politykę izolacji – w tym bojkot w sferze kultury – prowadzoną wobec RPA w proteście przeciw panującemu tam apartheidowi. Dziś Simon wyjaśnia motywy, które nim wtedy kierowały, analizując związki między sztuką i wielką polityką.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pod niebem Afryki
  • Pod powierzchnią (Beneath the Surface)

    reż. Alexander Niakaris Irvine-Cox
    dok2022

    Ten film ogląda się jak najlepszy skandynawski kryminał osadzony w krajobrazach dalekiej Północy. Przez wiele lat z norweskiej gminy Tysfjord docierały informacje o aktach pedofilii, ale dopiero solidne dziennikarskie śledztwo ujawniło ogromną skalę tego procederu i jego rasistowski kontekst.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pod powierzchnią
  • Pomnik (December 1970. Monument)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1982

    16 grudnia 1980 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców przy II bramie Stoczni Gdańskiej. Reżyser, dzięki Annie Walentynowicz, dociera do stoczniowców, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń. Wspominają oni dni poprzedzające tragiczną datę 16 grudnia 1970 roku, masakrę i jej ofiary.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pomnik
  • Poślizg kontrolowany (Tolyatti Adrift)

    reż. Laura Sistero
    dok2022

    Pod nazwą Bojewaja Kłassika kryje się grupa młodych ludzi uprawiających nielegalny drifting. Rozbijają się starymi ładami, z których kiedyś słynęło ich rodzinne miasto Togliatti. Przed nami miasto w ruinie i obraz kolejnego straconego pokolenia Rosjan.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Poślizg kontrolowany
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Pryvoz

    reż. Eva Neymann
    dok2021

    Malowniczy wycinek z życia jednego z najstarszych i największych targów w Europie. Na zatłoczonych straganach mieszają się degustacje produktów i negocjacje cen z rozważaniami o sensie życia i kosmosie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pryvoz
  • Przebiśniegi na końcu pociągu (Snowdrops at the End of the Train)

    reż. Galina D. Georgieva
    fab2021

    Zaskakująca ekologiczna postapokalipsa w pastelowych kolorach i w rytm melodii retro. W wyniszczonym i smutnym świecie Eva nie widzi już dla siebie przyszłości. Decyduje się na wspomagane przez rząd samobójstwo. W tych beznadziejnych okolicznościach pojawia się jednak nadzieja: przebiśniegi, które kochają muzykę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przebiśniegi na końcu pociągu
  • Przyjacielskie spotkania ze sportem (Friendly Sport Meeting)

    reż. Adam Koloman Rybanský
    fab2017

    Futnet to typowy czeski sport. W prawie każdej wiosce organizuje się od czasu do czasu amatorskie zawody futnetowe, na których chodzi nie tylko o sport. W małej wiosce, w sobotę, przy pięknej letniej pogodzie rozpoczyna się turniej. Zawodnicy grają, udziec obraca się na rożnie, wszyscy piją piwo. Do poniedziałku daleko, więc nikt się niczym nie martwi. Przynajmniej do chwili, kiedy pojawia się romska drużyna o nazwie Jamajki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przyjacielskie spotkania ze sportem
  • Rekin (Shark)

    reż. Nash Edgerton
    fab2021

    Gwiazdorska obsada i rekin. Czego chcieć więcej od wakacyjnej komediowej krótkometrażówki? Może trochę krwi, ale spokojnie, i tego nie zabraknie w filmie Nasha Edgertona. Młoda para uwielbia robić sobie żarty. Nawet w trakcie ślubu Sophie potrafi nabrać Jacka na tyle, że ten postanawia odegrać się na ukochanej. Poślubny rejs statkiem wydaje się ku temu najlepszą okazją.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rekin
  • Rekonstrukcja inwazji (Reconstruction of Occupation)

    reż. Jan Sikl
    dok2021

    Za sprawą nieznanych dotychczas materiałów archiwalnych rok 1968 w Czechosłowacji to coś więcej niż historia. Widmowe obrazy i słowa czytane po latach z ruchu warg nabierają nowej mocy, pozwalając spojrzeć na inwazję wojsk Układu Warszawskiego z perspektywy zwykłych ludzi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rekonstrukcja inwazji
  • Roje (The Swarmers)

    reż. Alison Kuhn
    fab2022

    Prestiżowa szkoła z internatem, niepokoje dojrzewania, rywalizacja i nastolatka, która nie zgadza się na to, żeby być ofiarą. W szkole Sankt Severin pod powierzchnią buzuje jeszcze więcej problemów. Nieoczywisty film zainspirowany opowiadaniem „Die Turnstunde” Rainera Marii Rilkego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Roje
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Sąsiedzi. Tapety

    reż. Lubomír Beneš
    anim1981

    Mat próbuje otworzyć konserwę z gulaszem, co prowadzi do małej katastrofy. Pokój trzeba wyremontować. Z pomocą przybywa sąsiad Pat.

    Więcej o tym filmie
  • Sen konia (The Dream of a Horse)

    reż. Marjan Khosravi
    dok2021

    Górzysty, ale niezwykle zielony krajobraz. Po skałach skaczą koziołki, a za nimi biegają roześmiane dzieci. W tym raju na ziemi swoje tymczasowe miejsce znalazły rodziny nomadów. Z jednej z nich pochodzi nastoletnia Shahnaz. Dziewczynka wkrótce powinna wyjść za mąż, ale ona myślami jest w świecie literatury.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sen konia
  • Sędziowie pod presją (Judges under pressure)

    reż. Kacper Lisowski
    dok2021

    To jeden z najważniejszych polskich dokumentów ostatnich lat. Opowiada o kryzysie demokracji i o tych, którzy zbuntowali się przeciwko niszczeniu niezależnego sądownictwa. Bohaterami są niezłomni sędziowie na czele z Igorem Tuleyą, których oglądamy podczas pracy i aktywności politycznej, ale także w życiu prywatnym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sędziowie pod presją
  • Sfora (The Pack)

    reż. Tadeusz Chudy
    dok2022

    Historia niecodziennej relacji między więźniami i problematycznymi psami ze schroniska, którymi osadzeni się zajmują. Ich rolą jest ułożenie psów, by nadawały się do adopcji. Stawka jest najwyższa, bowiem jeśli nie uda się ich wytrenować, psy zostaną uśpione.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sfora
  • Shlomo Bar. Musical dokumentalny (Shlomo Bar – a Musical Documentary)

    reż. Gilad Inbar
    dok2021

    Urodzony w Maroku izraelski pieśniarz i bębniarz traktuje swą muzykę niczym modlitwę, a zarazem jak społeczny przekaz, zwracający uwagę na trudną sytuację mizrachijskich Żydów. Twórczość Shlomo Bara stanowi przestrzeń, w której Wschód spotyka się z Zachodem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Shlomo Bar. Musical dokumentalny
  • Simona

    reż. Natalia Koryncka-Gruz
    dok2021

    Była postacią większą niż życie i wyprzedzającą swój czas. Simona Kossak to wybitna biolożka i ekolożka, a jednocześnie osoba żyjąca zgodnie z własną pasją. Na podstawie wspomnień i bogatych archiwaliów powstał złożony portret tej niezwykłej kobiety.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Simona
  • Slouch

    reż. Michael Bohnenstingl
    anim2022

    Jak to jest być gwiazdą rocka, wszyscy wiemy - wspaniale. A jak to jest być wiecznie przyszłą gwiazdą rocka? Najgorzej. Slouch od lat bezskutecznie próbuje zaistnieć, nagrywa smętne piosenki, a potem nawet występuje w klubach, ale nie wzbudza swoją muzyką żadnego zainteresowania. Wszystko się zmienia, kiedy jego partnerka oznajmia mu, że wkrótce zostanie ojcem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Slouch
  • Slow Light

    reż. Kijek/Adamski
    anim2022

    Pewien chłopiec cierpi na niespotykaną wadę wzroku, sprawiającą, że światło przepływa przez jego oczy wyjątkowo wolno. To, co dzieje się aktualnie, dociera do jego świadomości z opóźnieniem… siedmiu lat! Animacja dotyka problemu życia przeszłością, przy jednoczesnym wypieraniu problemów codzienności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Slow Light
  • Smutna żaba (Feels Good Man)

    reż. Arthur Jones
    dok2020

    Historia pewnej internetowej żaby, która z niewinnego mema przerodziła się w maskotkę ruchu alt-right. Rysownik Matt Furie, autor postaci Pepe, nie spodziewał się, że jego twórczość będzie żyła własnym życiem na skalę globalną. Przygarnięty przez radykalizujące się fora internetowe mem szybko stał się symbolem nienawiści. Jego autor postanawia zawalczyć o dobre imię żabki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Smutna żaba
  • Sopot 1957 (Sopot'57)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1957

    "Sopot 1957" składa się głównie z rodzajowych scenek, w których kamera podpatruje wczasowiczów o różnych porach dnia w obleganych latem miejscach Sopotu: na plaży, molo, deptaku, w kawiarniach, domach wczasowych, salonach urody, na parkiecie do tańca w Grand Hotelu. W połączeniu z komentarzem Stefanii Grodzieńskiej, czytanym przez Jerzego Wasowskiego, scenki nabierają humorystycznego, dobrotliwie ironicznego zabarwienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sopot 1957
  • Sprawa el Masri (The el Masri Case)

    reż. Stefan Eberlein
    dok2021

    W tej znakomicie poprowadzonej i udokumentowanej opowieści o człowieku, który w złym momencie znalazł się w niewłaściwym miejscu, obok przypadku kluczową rolę odgrywają agenci, terroryści i tajne więzienia CIA. Twórcy filmu demaskują mechanizmy działania tajnych służb i pokazują, jak łatwo w warunkach konfliktu tracimy z oczu prawa człowieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sprawa el Masri
  • Strigov

    reż. Barbora Bereznakova
    dok2022

    Jawa to czy sen? Przeszłość czy teraźniejszość? Sacrum czy profanum? Oto jeden z najbardziej tajemniczych dokumentów konkursu krótkometrażowego. Czarno-biały, wyszeptany przez dziecko, poetycki film. Oniryczna opowieść o ginącym świecie mieszkającej na Słowacji małej rusińskiej społeczności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Strigov
  • Syndrom Hamleta (The Hamlet Syndrome)

    reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
    dok2022

    Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości i marzeń. Życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syndrom Hamleta
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienie / Nagrody specjalne
  • Syreny (Sirens)

    reż. Rita Baghdadi
    dok2022

    Ich muzyka rzuca wyzwanie bliskowschodnim stereotypom związanym z twórczością, płcią i orientacją seksualną. Slave to Sirens jest pierwszą death metalową grupą w tej części świata złożoną wyłącznie z kobiet. Reżyserka filmuje z bliska ich muzyczne zmagania i emocjonalne zawirowania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syreny
  • Szalone dni (Crazy Days - or Making an Opera in Pandemic Times)

    reż. Sanne Rovers
    dok2021

    Przez trzy lata Holenderska Opera Narodowa przygotowywała inscenizację „Wesela Figara” z międzynarodową obsadą - i wtedy pojawił się koronawirus. Film jest zapisem szczególnego czasu, kiedy mimo rygoru sanitarnego i pandemicznych absurdów postanowiono doprowadzić projekt do finału.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szalone dni
  • Ścinki z życia szczęśliwego człowieka (Outtakes From the Life of a Happy Man)

    reż. Jonas Mekas
    dok2012

    Wideopamiętnik szczęśliwego człowieka z kamerą. Guru amerykańskiej awangardy wyrusza w podróż po 60 latach swojej twórczej pracy. Prywatna kronika drugiej połowy XX wieku odzwierciedla artystyczną postawę Mekasa, która, jak stwierdził w jednym z wywiadów, zawsze polegała na poszukiwaniu intensywności chwili, tego, co ważne, w tym, co przypadkowe i niepozorne.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ścinki z życia szczęśliwego człowieka
  • Śmierć studenta (The Death of a Student)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1977

    Film opowiada o wydarzeniach związanych z tragiczną śmiercią krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa. Reżyser stara się wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Śmierć studenta
  • Śpiewaj i płacz, płacz i śpiewaj (Sing and Cry, Cry and Sing)

    reż. Manu Luksch
    dok2022

    Nakreślona minimalistycznymi środkami, wstrząsająca historia Artura Ligęski – polskiego biznesmena i trenera personalnego, bezprawnie skazanego na dożywocie w Abu Zabi. Opowieść o samotności, sile ducha i niezłomnej woli życia, która pomogła bohaterowi przetrwać piekło.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Śpiewaj i płacz, płacz i śpiewaj
  • Tego się nie robi kotu (One Does Not Do It To a Cat)

    reż. Jan Gębski
    dok2022

    Kamera Jana Gębskiego uważnie obserwuje zmagania z rzeczywistością jednej z ostatnich żyjących bohaterek Powstania Warszawskiego. Najbliższym towarzyszem starszej pani jest jej kot. Choć obywają się bez słów, drobne gesty ujawniają ogrom wzajemnego przywiązania, a codzienne rytuały nabierają nowych znaczeń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tego się nie robi kotu
  • Tożsamość (Identity)

    reż. Konrad Królikowski
    dok2022

    Troje skrajnie różnych bohaterów na odległych od siebie biegunach politycznych próbuje zdefiniować swoją tożsamość na tle współczesnej Polski. Każdy z nich znajduje się w przełomowym momencie życia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tożsamość
  • To musi boleć (Must Be Painful)

    reż. David Semler
    fab2020

    Danny, student z Czech, jedzie na wycieczkę na czeską wieś wraz ze swoim hiszpańskim chłopakiem. Na stacji spotykają parę lokalsów, którzy wygłaszają sarkastyczne uwagi bez świadomości, że Danny ich rozumie. Taka sytuacja niebawem rodzi konflikt, którego wynik okaże się katastrofą dla obu par.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu To musi boleć
  • To nie będzie film festiwalowy (This Will Not Be a Festival Film)

    reż. Julia Orlik
    anim2022

    Julita tym razem postanawia zrobić film nie dla festiwalowych laurów, a dla swojej rodziny. Zadanie wydawało się proste, ale mimo to coś poszło nie tak… Zabawna, autotematyczna animacja o tworzeniu animacji z rymowaną narracją, będąca jednocześnie wzruszającym filmem o pielęgnowaniu rodzinnych relacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu To nie będzie film festiwalowy
  • Tunel (A Tunnel)

    reż. Nino Orjonikidze, Vano Arsenishvili
    dok2019

    Gruzińska wioska ukryta w porośniętych lasem górach. Czas się tam zatrzymał, a nowoczesność tylko z rzadka robiła postój na maleńkiej stacji kolejowej. Czy takie miejsce za sprawą tytułowego tunelu może niespodziewanie zostać centrum nowego świata?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tunel
  • Twierdza (Fortress)

    reż. Sławek Zalewski
    anim2021

    Miasteczko przygotowuje się do ataku wroga. Tylko wroga ciągle nie ma… Gotowi na śmierć mieszkańcy są sfrustrowani przedłużającym się stanem wyjątkowym. Winnego sytuacji trzeba jednak znaleźć... Parodia władzy autorytarnej i nieudolności rządzących, wraz z gorzką refleksją nad statusem jednostki w zderzeniu z systemem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Twierdza
  • Tylko do świtu (Only Until Dawn)

    reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński
    fab2022

    Wyważona opowieść ze społecznym zacięciem. Pięćdziesięcioletnia Roma znalazła się na życiowym zakręcie. Wybrała wolność, czyli samodzielne życie bez męża. Oznacza to jednak, że straciła dach nad głową. Zarobek z prac dorywczych to za mało na wynajęcie własnego kąta. Jak uciec od takiej codzienności?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tylko do świtu
  • T. Rex (Ruthless)

    reż. Matthew McGuigan
    fab2021

    Lata 70., Irlandia Północna. Za chwilę wyjdzie najnowszy album zespołu T. Rex, po który ustawią się długie kolejki, a w jednej z nich także nastoletni bohater. Niestety, jego muzycznej pasji nie podziela ojciec i raczej nie da mu tych 2 funtów na upragniony winyl. Co innego mama, ale jej nie ma już wśród żywych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu T. Rex
  • Ukos światła (Edge of Light)

    reż. Wojciech Szumowski
    dok2021

    Bohaterem filmu Wojciecha Szumowskiego jest Dariusz Popiela – polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Tym razem występuje w zgoła innej roli: aktywisty przywracającego pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ukos światła
  • Umschlagplatz

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1987

    To, co się tam działo, jest nie do uwierzenia. Zrozumieć pomagają archiwalne zdjęcia, a przede wszystkim rozmowa ze świadkiem i uczestnikiem tamtych wydarzeń - Markiem Edelmanem. Ten niezwykły i skromny człowiek cierpliwie odpowiada na pytania reżysera, odtwarzając obraz przerażającego, granicznego miejsca.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Umschlagplatz
  • Uwaga, chuligani! (It's the Hooligans!)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1955

    "Uwaga chuligani!" to publicystyczny dokument ukazujący zjawisko chuligaństwa wśród miejskiej młodzieży. Otwiera „czarną serię” polskiego dokumentu – nurt, w którym opisywano zjawiska wyrzucone przez socrealistyczne kino ostatniego pięciolecia poza margines zainteresowań twórców.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uwaga, chuligani!
  • Victoria

    reż. Karolina Porcari
    fab2022

    Amelia czuje, że w jej małżeństwie z prawie 30-letnim stażem brakuje namiętności. Męża bardziej fascynują zbroje i rekonstrukcje średniowiecznych bitew niż jej ciało. Kobieta jest zmęczona codzienną rutyną. Pewnego dnia pod drzwiami mieszkania znajduje różową paczuszkę z zawartością, która odmieni jej życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Victoria
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Warrawong... wietrzne miejsce na wzgórzu (Warrawong... the Windy Place on the Hill)

    reż. Simon Target
    dok2022

    Dużo psów i jeszcze więcej owiec, krów i kóz, a czasem nawet pojawi się kangur. W takim otoczeniu w australijskim interiorze żyje starsza para Sue i Brian. Świat jest pogrążony w pandemicznej zawierusze, a w ich farmerskiej codzienności prawie nic się nie zmienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Warrawong... wietrzne miejsce na wzgórzu
  • Wcisnąć w razie paniki (Push This Button If You Begin to Panic)

    reż. Gabriel Böhmer
    anim2020

    Bartholomew Whisper poszedł dziś do lekarza. Następnie udał się na spotkanie z pracownikami administracji nalegającymi na eksperymentalną operację i samotnymi urządzeniami MRI. Ale przynajmniej powiększająca się dziura w jego głowie wypiękniała.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wcisnąć w razie paniki
  • Wieczna wiosna (Eternal Spring)

    reż. Jason Loftus
    dok2022

    W marcu 2002 roku członkowie zakazanej w Chinach grupy Falun Gong przejęli kontrolę nad państwową stacją telewizyjną. Chcieli dać wyraz swej niezgodzie na prześladowania, ale przyczynili się do nasilenia represji. Animując komiks Daxionga, który był jedną z ofiar, film odtwarza atmosferę tamtych wydarzeń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wieczna wiosna
  • Wiktoria, lat 15 (Victoria, 15)

    reż. Mina Petrović
    dok2020

    Nastoletnia Victoria pochodzi z małego serbskiego miasteczka Smederevo. Jej największą pasją jest muzyka, od kilku lat gra na perkusji i chciałaby się rozwijać w tym kierunku. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że w rodzinnych stronach niewiele osiągnie. Szansą na przełom jest odbywający się na Islandii Rock Camp for Girls.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiktoria, lat 15
  • Wiśniowa kość (Cherry Bone)

    reż. Evgenia Gostrer
    anim2021

    Rodzice zawsze chcą zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość. Z tego powodu rosyjsko-żydowska rodzina w połowie lat 90. emigruje z Rosji do Niemiec. Czy naprawdę w obcym kraju żyło im się lepiej? Malarsko opowiedziana historia rodziny, która w poszukiwaniu lepszych perspektyw zaczęła wszystko od nowa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiśniowa kość
  • Wolność za murami (Prison-Walled Freedom)

    reż. Jarmo Jääskeläinen
    dok1986

    Opowieść oparta na blisko dwustu zdjęciach potajemnie wykonanych w kilku obozach dla internowanych pomiędzy majem a październikiem 1982 roku. Najbardziej „ikonograficzny” dokument Jarmo Jääskeläinena.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wolność za murami
  • Woodlands Dark and Days Bewitched

    reż. Kier-La Janisse
    dok2021

    Filmowa odyseja przez ciemne zaułki horroru folkowego, od jego początków w Wielkiej Brytanii lat 60. po współczesne odrodzenie w takich dziełach jak „Midsommar” czy „The Witch”. Reżyserka Kier-La Janisse prowadzi nas przez wszystkie możliwe konteksty gatunku w tym ponadtrzygodzinnym kompendium wiedzy filmoznawczej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Woodlands Dark and Days Bewitched
  • Wróżka cycuszka (The Boob Fairy)

    reż. Léahn Vivier-Chapas
    anim2021

    Krzykliwe kolory, ostra, mocna kreska i bardzo charakterystyczne, wyraziste postaci. Tej animacji prędko nie zapomnicie. 4-letnia dziewczynka zazdrości swojej mamie dużego biustu, a gdzieś na arenie cyrkowej występuje tygrys. Co łączy te postaci i kim jest tytułowa wróżka? Przekonacie się, oglądając tę niezwykłą i dość wymowną produkcję Léahn Vivier-Chapas.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wróżka cycuszka
  • Wszyscy na miejsca! (On Your Marks!)

    reż. Maria Pincikova
    dok2020

    Co sześć lat w Pradze odbywa się wielki zlot towarzystw gimnastycznych Sokół. Spośród tysięcy uczestników reżyserka wybrała trenera Mirka i gimnastyka Radka, postaci iście formanowskie, by za ich pośrednictwem opowiedzieć o ponadczasowych wartościach, jakie niesie z sobą przynależność do Sokoła.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wszyscy na miejsca!
  • Wszystko, co żyje (All That Breathes)

    reż. Shaunak Sen
    dok2022

    We współczesnym Nowym Delhi los ludzi i zwierząt bywa podobny. Spowite zabójczym smogiem miasto jest także sceną ksenofobicznych prześladowań, których ofiarą padają głównie muzułmanie. Dlatego bracia Nadeem i Saud nie czują się tu bezpiecznie. Nadal jednak robią swoje - od dwóch dekad prowadzą w domu klinikę dla ptaków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wszystko, co żyje
    Nagrody:Srebrny Róg
  • W Jego miłosierdziu (In His Mercy)

    reż. Christoph Büttner
    anim2022

    Więzień dowiaduje się, że następnego dnia ma zostać stracony. W nocy niespodziewanie drzwi jego celi się uchylają. Mężczyzna może uciec. Czy uda mu się odzyskać wolność? Mroczna animacja w czarnych barwach, w której bohater uwięziony jest nie tylko w labiryncie więziennych korytarzy, ale także własnych lęków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W Jego miłosierdziu
  • W kostnicy nie straszy (No Ghost in the Morgue)

    reż. Marilyn Cooke
    fab2022

    Keity jest studentką medycyny i podobnie jak kobiety w jej rodzinie pragnie zostać chirurgiem. Niestety, po nieudanej operacji, którą kierowała, zmuszona jest podjąć staż w kostnicy, by ponownie starać się o przyjęcie na chirurgię. W prosektorium zmaga się z wyrzutami sumienia z powodu śmierci pacjenta i z żałobą po babci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W kostnicy nie straszy
  • W kręgu (In The Circle)

    reż. Jan Naszewski
    fab2022

    Jest zima. Młoda kobieta w futerku niesie ogromnego pluszaka w kształcie żaby. Szuka adresu, pod którym za chwilę poprowadzi warsztaty zwane kręgiem. Tym razem przyszły tylko: Kinga, Gosia i Milena. W ich wspólną przestrzeń wkracza bezdomna Ela. Jak jej obecność wpłynie na resztę uczestniczek?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W kręgu
  • W moich butach (En mis zapatos)

    reż. Pedro Morato
    dok2021

    Paco Mora, wybitny tancerz i choreograf flamenco, zrezygnował z kariery, żeby zająć się chorą na alzheimera matką i spełnić jej marzenie o tańcu. Jesteśmy świadkami bliskości i codziennej troski, które przeczą wyobrażeniom o męskich rolach w rodzinie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W moich butach
  • W pętli (The Repeater)

    reż. Grete Suarez
    fab2021

    Mechanik radiowy ma bardzo proste zadanie do wykonania. To, co jest najbardziej żmudne, to wspinaczka na wysoką górę, by naprawić wieżę. Podczas wędrówki co chwilę napotyka tajemniczego starszego mężczyznę, który zaczyna mu kogoś przypominać…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W pętli
  • W stronę morza (To the Sea)

    reż. Lin Po-Yu
    fab2021

    Samotna matka każdego dnia zdaje najcięższy egzamin z miłości. Opieka nad synem z niepełnosprawnością to wyzwanie dla serca i głowy, przede wszystkim jednak dla kruchego ciała. Gdy chłopiec staje się mężczyzną, a kobieta staruszką, oboje stają w obliczu najboleśniejszej decyzji dotyczącej ich wspólnej drogi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W stronę morza
  • W strumieniu słów (In Flow of Words)

    reż. Eliane Esther Bots
    dok2021

    W strumieniu słów opowiada historie trzech tłumaczy Międzynarodowego Trybunału Karnego dla krajów byłej Jugosławii. Tłumaczyli przerażające zeznania świadków, ofiar i sprawców, nigdy nie zdradzając własnych emocji, uczuć czy osobistych historii. W odróżnieniu od pracy w trybunale, w tym filmie ich opinie i doświadczenia są w centrum uwagi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W strumieniu słów
  • Zapach strachu (The Scent of Fear)

    reż. Mirjam von Arx
    dok2021

    Mirjam von Arx zabiera widzów w podróż do jądra strachu – do praprzyczyny wszystkich lęków. Łączy porządek subiektywny i obiektywny, by poszukać odpowiedzi na pytania o to, co rządzi ludzkim zachowaniem: my czy nasze obawy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zapach strachu
  • Zasada

    reż. Michał Bolland
    dok2022

    Legendarny polski kierowca powraca, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie. Czy Sobiesławowi Zasadzie uda się wygrać kolejny wyścig w wieku 91 lat?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zasada
  • Zbieranie jaj w ciężkich czasach (O, Collecting Eggs Despite the Times)

    reż. Pim Zwier
    dok2021

    Czasem nauka jest rodzajem zorganizowanego szaleństwa. Całe dziedziny wiedzy zawdzięczają swoje istnienie uczonym ogarniętym obsesją – takim jak Niemiec Max Schönwetter. Zgromadzona przez niego kolekcja blisko 20 tysięcy okazów ptasich jaj ma bezcenną wartość dla owologii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbieranie jaj w ciężkich czasach
  • Zbigniew Seifert. Przerwana podróż (Zbigniew Seifert. Interrupted Journey)

    reż. Robert Kaczmarek
    dok2021

    Zmarł, mając niespełna 33 lata, u szczytu swych muzycznych możliwości, na początku światowej kariery. Był także postacią świetlistą, która wpłynęła na życie wielu ludzi. Urodzonego w Krakowie wirtuoza wspominają jego najbliżsi i znakomitości świata jazzu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbigniew Seifert. Przerwana podróż
  • Zbigniew Seifert. Przerwana podróż [PL AD+napisy] (Zbigniew Seifert. Interrupted Journey)

    reż. Robert Kaczmarek
    dok2022

    Zmarł, mając niespełna 33 lata, u szczytu swych muzycznych możliwości, na początku światowej kariery. Był także postacią świetlistą, która wpłynęła na życie wielu ludzi. Urodzonego w Krakowie wirtuoza wspominają jego najbliżsi i znakomitości świata jazzu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbigniew Seifert. Przerwana podróż [PL AD+napisy]
  • Zoon

    reż. Jonatan Schwenk
    anim2021

    Jeśli potraficie spędzać długie godziny, oglądając w internecie filmiki o słodkich zwierzaczkach, to zdecydowanie mamy coś w sam raz dla was. Reżyser Jonatan Schwenk postanowił w swojej animacji odtworzyć nocne życie aksolotli. Poznajcie osobliwe obyczaje tych niezwykłych płazów!

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zoon
  • Z morza prastarego (From the Wild Sea)

    reż. Robin Petré
    dok2021

    Wyrafinowany wizualnie i przejmujący dokument – a może bardziej poemat – o milczących świadkach przeszłości naszej planety, zaplątanych w sieci cywilizacji migrantach z pradawnego oceanu. Film przeznaczony dla widzów dorosłych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Z morza prastarego
  • Z ukrycia (Hide)

    reż. Daniel Gray
    anim2020

    Raz, dwa, trzy – szukasz ty! A gdyby schować się tak, żeby nikt cię już nigdy nie znalazł? Na taki pomysł wpada jeden z braci podczas domowej zabawy w chowanego. Zamknięty w szafie, przez lata obserwuje życie swojej rodziny tylko przez szparę w drzwiach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Z ukrycia