Festiwalowe dokumenty nominowane do EFA

Konkursowa “Matczyzna” Hanny Badziaki i Alexandra Mihalkovicha oraz pokazywana w sekcji specjalnej “Apolonia, Apolonia” Lei Glob zostały nominowane do Europejskich Nagród Filmowych. Zwycięski tytuł poznamy 9 grudnia.

Europejska Nagroda Filmowa powstała w 1988 roku i jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę honorującą europejskie filmy. Powszechnie nazywana odpowiednikiem amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Obecnym prezydentem akademii jest Agnieszka Holland, która na tym stanowisku zastąpiła Wima Wendersa. Pierwszym laureatem nagrody był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Polskie filmy już kilkukrotnie były do niej nominowane, nierzadko wygrywając.

“Matczyzna” Hanny Badziaki i Alexandra Mihalkovicha to tytuł, który zachwycił publiczność 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tytuł był prezentowany w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

Matczyzna, reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka

Panująca w białoruskim wojsku „fala” ma wiele wspólnego z tamtejszym terrorem politycznym. Dlatego Swietłana nie wierzy, że jej syn w koszarach popełnił samobójstwo. Kiedy zdeterminowana matka przemierza cały kraj w poszukiwaniu sprawiedliwości, gdzieś w innym miejscu inny młody chłopak właśnie przywdziewa mundur. Ich równoległe losy, przeplatane listami syna, tworzą porażający obraz postsowieckiej rzeczywistości. Czekamy w napięciu na kolejny akt dramatu – podczas protestów przeciwko sfałszowanym wyborom świeżo upieczony żołnierz będzie musiał stanąć naprzeciw swoich kolegów.

Polską koprodukcję “Apolonia, Apolonia” Lei Glob można było zobaczyć w Krakowie w pozakonkursowej sekcji “Iluminacja”. 

Apolonia, Apolonia, reż. Lea Glob

Kiedy w 2009 roku reżyserka Lea Glob po raz pierwszy sportretowała Apolonię Sokol, wydawało się, że wiedzie ona życie jak z bajki. Utalentowana artystka urodziła się w podziemnej grupie teatralnej w Paryżu i dorastała w środowisku tamtejszej cyganerii. W wieku 20 lat studiowała w Beaux-Arts de Paris, jednej z najbardziej prestiżowych akademii sztuk artystycznych w Europie. Przez lata reżyserka filmu wracała, by filmować charyzmatyczną Apolonię, a między tymi dwiema młodymi kobietami wytworzyła się szczególna więź. W rezultacie powstał fascynujący, obejmujący 13 lat, portret młodej kobiety, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie sztuki. Apolonia jest pewna swojego talentu, ale jej droga nie zawsze jest łatwa. Życie to nie bajka; jedną z lekcji, jaką Apolonia otrzymuje jest to, że kobiety malarki muszą poświęcić się i pokonać więcej przeszkód niż ich koledzy. Dotyczy to również przyjaciółki, z którą mieszkała przez dłuższy czas, Oksany Shachko, jednej z założycielek feministycznej grupy działania Femen. Odporność Apolonii zostaje wystawiona na próbę.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Aktualności

95 z 1091