Czerwony żółw

Francja, Belgia, Japonia2016animacja80'Retrospektywa Michaela Dudoka de Wita (2023)

Wzburzone fale, sztorm i przewrócona łódź – wystarczyła chwila, by mężczyzna został uwięziony sam na bezludnej wyspie. Nie cieszy go złoty piasek, bezkresne morze ani dzika natura. Rozbitek robi wszystko, by jak najszybciej uciec. Jednak jego perspektywa się zmienia, gdy poznaje czerwonego żółwia… Balansująca na pograniczu jawy i snu, poetycka opowieść o rozbitku to zaproszenie do medytacji nad pięknem, naturą i kolejnymi etapami ludzkiego życia. Nominowana do Oscara i nagrodzona w Cannes animacja to jedyny film legendarnego Studia Ghibli zrealizowany poza Japonią.

reżyseria
Michael Dudok de Wit, portret reżysera
Michael Dudok de Wit

Michael Dudok de Wit urodził się (1953) i kształcił w Holandii. Studiował w Genewie, Barcelonie i w Farnham w Anglii, gdzie zrealizował swój pierwszy film “Wywiad”. Od 1980 roku mieszka w Londynie. Wyreżyserował i animował wiele nagradzanych produkcji dla branży reklamowej i telewizji. W 1992 roku stworzył swój krótki film “Tom Sweep”, a następnie nominowany do Oscara i nagrodzony Cezarem “Mnich i ryba”. Jego najbardziej znany film krótkometrażowy “Ojciec i córka” zdobył Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu oraz dziesiątki innych znaczących nagród. Był także prezentowany i nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2006 roku de Wit zrealizował krótkometrażowy film “Aromat herbaty”, który w całości został narysowany przy użyciu… herbaty. Jego ostatni film to pełnometrażowy “Czerwony żółw” koprodukowany przez światowej sławy Studio Ghibli z Japonii. Film był nominowany do Oscara (2017) i zdobył Nagrodę Specjalną Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a także wiele innych międzynarodowych nagród. Michael Dudok de Wit ilustruje również książki oraz prowadzi kursy mistrzowskie na temat animacji, kreatywności i pokrewnych tematów na uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i za granicą.

scenariusz
Michael Dudok de Wit, Pascale Ferran
animacja
Jean-Christophe Lie, Marie Bouchet
muzyka
Laurent Perez Del Mar
dźwięk
Alexandre Fleurant, Sébastien Marquilly, Matthieu Michaux
montaż
Céline Kélépikis
produkcja
(Prima Linea Productions), Pascal Caucheteux (Why Not Productions), Vincent Maraval (Wild Bunch), Grégoire Sorlat (Why Not Productions), Toshio Suzuki, Isao Takahata (Studio Ghibli), (CN4 Productions), (Arte France Cinéma), (Belvision)
Fotos
Kadr z filmu Czerwony żółw
Zwiastun