Historia naturalna zniszczenia

Niemcy, Litwa, Królestwo Niderlandów2022dokument110'Docs+Science (2023)

Miasta europejskie oglądane z pokładów bombowców podczas nalotów dywanowych stanowiły widok olśniewająco piękny i pierwotnie straszliwy. Były to obrazy piekła. Jak nigdy wcześniej, inżynierowie wojny planowali je z naukową precyzją. Do tworzenia choreografii zniszczenia wykorzystywali narzędzia matematyki i fizyki. Reżyser sięga między innymi po nigdy nieprezentowane materiały archiwalne, by seriami hipnotycznych obrazów wyrazić to, co w prozie zapisał W.G. Sebald: Horror tych, których los nie został ujęty żadnym równaniem.

reżyseria
Sergei Loznitsa, portret reżysera
Sergei Loznitsa

Ukraiński dokumentalista i reżyser filmów fabularnych. W 1987 roku ukończył Kijowską Politechnikę z dyplomem z matematyki stosowanej. W latach 1987-1991 pracował jako naukowiec w Kijowskim Instytucie Cybernetyki. W 1997 roku ukończył studia reżyserskie w Rosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (VGIK) w Moskwie. Dokumentem zajmuje się od 1996 roku i do tej pory wyreżyserował 16 filmów, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach. Zrealizował także dwa filmy fabularne – Szczęście Ty moje i We mgle.

muzyka
Christiaan Verbeek
dźwięk
Vladimir Golovnitski
montaż
Danielius Kokanauskis
produkcja
Regina Bouchehri, Gunnar Dedio (LOOKSfilm), Uljana Kim (Studio Uljana Kim), Sergei Loznitsa, Maria Choustova (ATOMS & VOID)
Fotos
Kadr z filmu Historia naturalna zniszczenia
Zwiastun