Matczyzna

Szwecja, Ukraina, Norwegia2023dokument92'Międzynarodowy konkurs dokumentalny (2023)

Panująca w białoruskim wojsku „fala” ma wiele wspólnego z tamtejszym terrorem politycznym. Dlatego Swietłana nie wierzy, że jej syn w koszarach popełnił samobójstwo. Kiedy zdeterminowana matka przemierza cały kraj w poszukiwaniu sprawiedliwości, gdzieś w innym miejscu inny młody chłopak właśnie przywdziewa mundur. Ich równoległe losy, przeplatane listami syna, tworzą porażający obraz postsowieckiej rzeczywistości. Czekamy w napięciu na kolejny akt dramatu – podczas protestów przeciwko sfałszowanym wyborom świeżo upieczony żołnierz będzie musiał stanąć naprzeciw swoich kolegów.

reżyseria
Alexander Mihalkovich, portret reżysera
Alexander Mihalkovich

Alexander Mihalkovich jest białorusko-ukraińskim reżyserem i producentem. Ukończył studia doktoranckie z zakresu bibliotekoznawstwa oraz studia magisterskie z zakresu reżyserii filmowej w ramach międzynarodowego programu studiów DocNomads. Jako filmowiec skupia się na długoterminowych projektach, z którymi czuje bliski związek osobisty. Produkuje filmy dokumentalne o eksperymentalnym i kreatywnym podłożu, z pięknymi zdjęciami i wyraźną reżyserską wizją.

Hanna Badziaka, portret reżysera
Hanna Badziaka

Ukończyła studia magisterskie z zakresu filologii na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Pracowała jako dziennikarka wideo dla niezależnych mediów internetowych oraz jedynego niezależnego kanału telewizyjnego na Białorusi. Brała udział w tworzeniu kilku filmów dokumentalnych oraz pracowała jako reżyserka i scenarzystka przy projektach telewizyjnych skupiających się na krótkich filmach dokumentalnych. Film "Matczyzna" jest jej pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

zdjęcia
Siarhiej Kanaplianik
scenariusz
Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka
muzyka
Yngve Sætre, Thomas Angell Endresen
montaż
Katiia Vushnya, Jakub Bastkowski, Jerzy Poniatowski, Hanna Badziaka
produkcja
Mario Adamson, Ashley Smith (Sisyfos Film Production), Alexander Mihalkovich (Voka Films), Anita Norfolk (Folk Films)
Fotos
Kadr z filmu Matczyzna