Życie seksualne babci

Słowenia, Francja2021animacja13'Short Matters! Krótkie filmy roku (2023)

Cztery starsze kobiety przywołują swoje wspomnienia z młodości i analizują, jak odmienne były wtedy relacje między mężczyznami i kobietami. Ich głosy łączy historia babci Very, która szczegółowo opowiada o swoim życiu. Jej młodość i wspomnienia dotyczące życia intymnego w kapitalny sposób ilustrują sytuację słoweńskich kobiet w pierwszej połowie XX wieku. Animacja zdobyła nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na EFA.

reżyseria
Urška Djukić, portret reżysera
Urška Djukić

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, na Uniwersytecie w Nowej Goricy. Jej filmy krótkometrażowy "Bon Appétit, La Vie!" otrzymał wiele nagród na festiwalach filmowych. W rezydencji Cannes Cinéfondation rozwijała swój debiutancki projekt filmowy "Little Trouble Girls", który później kontynuowała w TorinoFilmLab 2021. Jej film krótkometrażowy "Życie seksualne babci" otrzymał wiele nagród, w tym za najlepszy film krótkometrażowy Europejskich Nagród Filmowych 2022.

Émilie Pigeard, portret reżysera
Émilie Pigeard

Urodziła się w 1990 roku we Francji. Studiowała animację w Arts Décoratifs w Paryżu i w niemieckiej Hochschule für Film und Fernsehen (HFF). Realizuje filmy jako freelancer w Paryżu, jednocześnie kontynuując rysowanie i prowadząc warsztaty dla dzieci. Jej film krótkometrażowy "Życie seksualne babci" otrzymał wiele nagród, w tym za najlepszy film krótkometrażowy Europejskich Nagród Filmowych 2022.

scenariusz
Urška Djukić, Maria Bohr
animacja
Émilie Pigeard
muzyka
Tomaž Grom
dźwięk
Julij Zornik
montaż
Urška Djukić
produkcja
Edwina Liard (Ikki Films), Bostjan Virc (Studio Virc)
Fotos
Kadr z filmu Życie seksualne babci
Zwiastun