Fantastyczny Matt Parey

Polska2023dokument77'Panorama polskiego dokumentu (2023)

Trudno sobie wyobrazić polską fantastykę bez Macieja Parowskiego. Był redaktorem stojącym za sukcesami kilku pokoleń literatów. Najpierw kierował tygodnikiem studenckim „Politechnik”, a potem kultową „Fantastyką”. To w niej ukazały się pierwsze teksty Andrzeja Sapkowskiego, Marka S. Huberatha czy Jacka Dukaja. Żeby zostać redaktorem, zabił w sobie pisarza. Teksty słali do niego ludzie z całej Polski. Gdyby nie on, to nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy "Wiedźmina" czy nagrodzonej Oscarem "Katedry" Tomasza Bagińskiego. Ten film to także historia polskiej fantastyki – od słowa pisanego przez komiks aż po gry.

reżyseria
Bartosz Paduch, portret reżysera
Bartosz Paduch

Urodził się w Gdańsku w 1979 roku. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, oraz kursów Studio Prób i SCRIPT w Szkole Wajdy i Atelier Scenariuszowego. Jego najnowszy film „Fantastyczny Matt Parey” jest dopełnieniem trylogii opowiadającej o pokoleniu, które żyjąc w państwie socjalistycznym doświadczyło transformacji ustrojowej. Poprzednie obrazy Bartosza Paducha "Totart czyli odzyskiwanie rozumu" oraz "Skandal. Ewenement Molesty" sportretowały doświadczenia młodszych generacji.

zdjęcia
Maciej Kochajewski
scenariusz
Bartosz Paduch, Sebastian Wojtkowski
animacja
(Yellow Tapir Films)
obsada
Andrzej Sapkowski, Tomasz Bagiński, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Marek S. Huberath, Marek Baraniewski, Andrzej Pilipiuk
muzyka
Sebastian Imbierowicz
dźwięk
Karol Mańka
montaż
Paweł Suchta
produkcja
Maciej Ostatek, Justyna Kluczewska (Fundacja Raban!)
Fotos
Kadr z filmu Fantastyczny Matt Parey
Zwiastun