Symptomy wojny

Ukraina, Austria2022dokument85'Międzynarodowy konkurs dokumentalny (2023)

Byliśmy ślepi: wojna tocząca się obecnie w Ukrainie rozpoczęła się dziewięć lat temu. Francuski fotoreporter Pierre Crom dokumentował tamten okres i dzisiaj za pomocą słów i obrazów opowiada o swoich doświadczeniach z frontu i z ukraińskiej ulicy, a także o znakach, czasem surrealistycznych, które już wtedy zwiastowały pełnoskalową inwazję. Spiralna dramaturgia i hipnotyczny rytm tej opowieści sprawiają, że oglądamy coś więcej niż „gadające głowy” zestawione ze wstrząsającymi fotografiami i surowym materiałem wideo. To również osobiste świadectwo kogoś, kto czuje współodpowiedzialność za medialny obraz wojny.

reżyseria
Juri Rechinsky, portret reżysera
Juri Rechinsky

Juri Rechinsky jest reżyserem, redaktorem i pisarzem. Urodził się w Turkmenistanie w 1986 roku, wychował na Ukrainie, od 2013 roku mieszka w Wiedniu. Jego dokument "Sickfuckpeople" (2013) i fabuła "Ugly" (2017) były pokazywane m.in. na MFF w Rotterdamie, Hot Docs, Sao Paolo Mostra, DOK Leipzig. Laureat wielu nagród, w tym Heart of Sarajevo, Raindance, Viennale, Diagonale, European Independent Film Festival i DocsDF Mexico. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Pierre Crom, portret reżysera
Pierre Crom

Pierre Crom urodził się w 1967 roku we Francji. Mieszka w Holandii. W swoich nagradzanych fotoreportażach zajmował się problemami geo/politycznymi i społecznymi oraz współpracował z renomowanymi międzynarodowymi agencjami fotograficznymi (Getty Images, ANP, Hollandse Hoogte). Od 2014 roku Crom dokumentował kryzys na Ukrainie i uchwycił historyczne momenty, takie jak aneksja Krymu, zestrzelenie samolotu pasażerskiego MH17 czy naruszenie zawieszenia broni przez Rosję. Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody.

zdjęcia
Serhiy Stefan Stetsenko
scenariusz
Juri Rechinsky
dźwięk
Peter Utvary, Anton Baibakov, Bohdan Barakovskykh
montaż
Juri Rechinsky
produkcja
Barbara Caspar, Martin Maier, Juri Rechinsky, Pierre Crom (fragile features)
Fotos
Kadr z filmu Symptomy wojny
Zwiastun