Dobra wiadomość

Polska2023dokument11'Konkurs polski (2023)

Wstrząsające świadectwo wydarzeń, jakie rozegrały się w 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej. Pod pretekstem „wycieczki do lasu” aktywiści udają się w głąb Puszczy Białowieskiej, aby dostarczyć potrzebne rzeczy przebywającym tam uchodźcom z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Na skutek wprowadzenia przez rząd stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych dostęp do uwięzionych w lasach migrantów staje się utrudniony. Okolicę przeczesuje straż graniczna, a dodatkowym zagrożeniem dla życia i zdrowia są warunki klimatyczne – w nocy temperatura spada do kilku stopni poniżej zera. Zaczyna się walka z czasem.

reżyseria
Zuzanna Solakiewicz, portret reżysera
Zuzanna Solakiewicz

Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005-2009 przebywała w Izraelu, gdzie w 2008 roku studiowała w Sam Spiegel Film and TV School w Jerozolimie. Edukację kontynuowała na stażu w PWSFTiTv w Łodzi. Uczestniczka warsztatów filmowych: Berlinale Talent Campus, Studio Nowe Horyzonty, Atelier Scenariuszowe EAVE, Jerusalem Film Lab, ScripTeast. W 2019 roku ukończyła kurs fabularny „Studio Prób” w Szkole Wajdy. Jej film "15 stron świata" (2014) został nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Locarno.

Zvika Gregory Portnoy, portret reżysera
Zvika Gregory Portnoy

Urodził się w 1980 roku. Absolwent fotografii na Akademii Sztuki i Designu Bezalel (2007, Jerozolima) oraz Wydziału Operatorskiego i Reżyserskiego w Sam Spiegel School for Cinema (2011, Jerozolima), Stypendysta Fundacji amerykańsko–izraelskiej. Członek Izraelskiego Stowarzyszenia Fotografów. Autor wystaw fotograficznych i video-artowych oraz zdjęć do licznych etiud i filmów dyplomowych fabularnych oraz dokumentalnych. Od 2011 roku mieszka i pracuje w Polsce. Autor zdjęć do nagradzanego w Polsce i na świecie filmu "15 stron świat" w reż. Zuzanny Solakiewicz. Film dokumentalny "Dramaty" jest jego pełnometrażowym debiutem.

zdjęcia
Zvika Gregory Portnoy
scenariusz
Zuzanna Solakiewicz
dźwięk
Marcin Lenarczyk
montaż
Zuzanna Solakiewicz
produkcja
Zuzanna Solakiewicz (Zuzanna Solakiewicz kornik filmowy)
Fotos
Kadr z filmu Dobra wiadomość